reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Wynagrodzenie zleceniobiorcy, który nie posiada statusu studenta musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym, jeżeli wykonywana praca stanowi jedynie zatrudnienie. W jaki sposób zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?

Pracodawcy często decydują się na zatrudnienie osób na podstawie umowy zlecenia. Taka forma świadczenia pracy jest znacznie korzystniejsza dla pracodawców, gdyż często mogą w tym trybie zatrudnić studentów i ponosić mniejsze koszty. Podstawową kwestią przy podejmowaniu zatrudnienia jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585) obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem uczniów oraz studentów.


Okresy ubezpieczenia


Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne - zleceniobiorcy od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. W czasie trwania tych okresów zleceniobiorcy podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wobec tego z obowiązku pracodawcy, polegającego na zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego pracowników, należy wysnuć wniosek, że przesłankę nawiązania stosunku ubezpieczenia oraz wynikające z tego stosunku prawo do świadczeń nie stanowi samo zawarcie umowy o pracę, lecz zatrudnienie, bowiem wykonywanie pracy - a nie samo zawarcie - w ramach stosunku pracy uprawnia do świadczeń przewidzianych w przepisach prawa. Oznacza to także, że zobowiązanie pracownika powinno polegać na wykonywaniu pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz do świadczenia wynagrodzenia przez pracodawcę (wyr. SA w Łodzi z dnia 12 września 2012 r., III AUa 1475/11).


Zobacz również: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy


Zgłoszenie do ZUS


Zgodnie z regulacją zawartą w art. 17 ust. 1 ustawy składki do ZUS na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne za ubezpieczonych zleceniobiorców zobowiązany jest obliczyć, rozliczyć i opłacić zleceniodawca, będący płatnikiem składek. Wobec tego, jako płatnik zobowiązany jest zgłosić zleceniobiorcę do ZUS, wypełniając odpowiedni formularz.


Podstawę wymiaru składek na wskazane ubezpieczenia stanowi przychód uzyskany z tytułu wykonywanej pracy na podstawie umowy zlecenia. Jednakże art. 18 ust. 3 ustawy podstawę wymiaru składek zleceniobiorców ustala się zgodnie z powszechnymi zasadami, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.


Zatrudnienie studentów na podstawie umowy zlecenia


Pracodawca, który zatrudnia uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, z wyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej. Jednakże w przypadku, gdy zleceniobiorca utraci status studenta/ucznia bądź ukończy 26 lat, wówczas zostanie objęty obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama