REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca, który uchyla się od wykonania ciążących na nim ustawowych obowiązków powinien liczyć się z sankcjami za popełnione wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jakie kary nakłada ustawodawca na pracodawcę?

REKLAMA

Naruszenie przez pracodawcę przepisów prawa pracy dotyczących praw pracownika stanowi wykroczenie w rozumieniu kodeksu wykroczeń (Dz.U.2013.482 j.t.). Aby dany czyn mógł być zakwalifikowany jako podlegający karze za wykroczenie musi wypełniać znamiona społecznej szkodliwości i być zabroniony przez ustawę. Zgodnie z art. 5 kodeksu wykroczeń czyn można popełnić umyślnie bądź nieumyślnie. Umyślne wykroczenie zachodzi wtedy, gdy sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego, to znaczy chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia na to się godzi. Wykroczenie nieumyślne zachodzi, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia je jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć. W odniesieniu do wykroczeń przeciwko prawom pracownika, sprawcą może być pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu. Zgodnie z regulacjami kodeksu wykroczeń za ich popełnienie może być zastosowana kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany.

REKLAMA


Co do zasady w przypadku wykroczeń przeciwko prawom pracownika stosowana jest kara grzywny w wysokości od 1 000 zł  do 30 000 zł. Ze względu na charakter czynu można w niektórych sytuacjach zastosować karę nagany, środek oddziaływania społecznego bądź środek oddziaływania wychowawczego (np. pouczenie).


Zobacz również:
Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy


Podstawy do ukarania za wykroczenie


Oskarżycielem w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest inspektor pracy, jednak do wszczętego już na wniosek inspektora postępowania może wstąpić prokurator bądź sam wnieść wniosek o wszczęcie takiego postępowania. Znamiona wykroczeń przeciwko prawom pracownika zostały uregulowane w art. 281 - 283 kodeksu pracy. Przykładowo zgodnie z art. 282 k.p. pracodawca, który wbrew obowiązkowi:


1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu,

3) nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy,


- podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.


Podobnie w sytuacji, gdy pracodawca nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy bądź przykładowo pozostawia dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem również podlega karze grzywny w podanej wysokości.


Działania inspektora pracy


Inspektor pracy, uprawniony do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania przeciwko pracodawcy może w miarę potrzeby przeprowadzić szereg czynności, zmierzających do ustalenia podstaw do ukarania. W tym przypadku inspektor ma prawo do przesłuchiwania świadków, dokonywania oględzin, wzywania do przedłożenia odpowiednich dokumentów czy powoływania biegłych, przy czym istotne jest, aby wszelkie czynności były w miarę możliwości dokonywane w miejscu popełnienia czynu, bezpośrednio po jego ujawnieniu. Dodatkowo istotnym uprawnieniem jest możliwość przesłuchania osoby, w stosunku do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogła ona popełnić czyn stanowiący wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jednakże po przeprowadzeniu wszystkich czynności inspektor pracy ma prawo nałożyć samodzielnie grzywnę w drodze mandatu karnego w wysokości do 2 000 zł. Jeżeli ukarany pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu popełni co najmniej dwukrotnie wykroczenie przeciwko prawom pracownika w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania, wówczas inspektor pracy może nałożyć mandat w wysokości do 5 000 zł.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA