Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
Dotychczas składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w okresie przerwy w aktywności zawodowej wynikającej z opieki nad dzieckiem, budżet państwa opłacał wyłącznie za osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Ponieważ prawo do tego urlopu przysługuje niemal jedynie osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, składki te nie były opłacane m.in. za zleceniobiorców oraz przedsiębiorców, którzy z powodu opieki nad dzieckiem zaprzestali działalności. Teraz budżet państwa będzie opłacał składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne m.in. za osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę zlecenie, mające bezpośrednio przed rozpoczęciem opieki co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy. Osobom mającym krótszy staż oraz osobom nieubezpieczonym budżet państwa będzie finansował tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.
REKLAMA
Powody wprowadzenia zmian
REKLAMA
W opinii prezydenta Bronisława Komorowskiego, ustawa jest ważnym elementem polityki rodzinnej państwa. To właśnie niestabilność rynku pracy i wynikający z tego brak bezpieczeństwa socjalnego jest jedną z przyczyn odkładania decyzji o posiadaniu dzieci. Docenienie czasu poświęconego na opiekę nad dzieckiem poprzez uwzględnianie go przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych jest niezwykle istotne z perspektywy rodziców.
Prezydent z satysfakcją podpisał ustawę, której pomysł powstał z inspiracji Kancelarii Prezydenta RP w trakcie debaty dotyczącej zmian wieku emerytalnego. Ustawa ma szczególne znaczenie dla kobiet, które ze względu na przerwę w karierze zawodowej związaną z macierzyństwem mają na ogół niższe emerytury niż mężczyźni. Nowe rozwiązania są krokiem w kierunku docenienia rodzicielstwa i wyrównania statusu kobiet i mężczyzn w systemie emerytalnym.
Zobacz również: Budżet państwa opłaci składki za rodziców
REKLAMA
REKLAMA