reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje inna wysokość wynagrodzenia?

Kodeks pracy przewiduje, iż pracownik może świadczyć pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jedynie w dwóch przypadkach. Oznacza to, że rozszerzenie ustawowego katalogu przesłanek nie jest możliwe. Wobec tego art. 151 § 1 k.p. wskazuje, iż praca w tych godzinach jest dopuszczalna w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Takie działanie nie jest następstwem wykonywania zwykłych czynności na rzecz pracodawcy, bowiem zdarzenia te są niemożliwe do przewidzenia. Drugą przesłanką znacznie częściej występującą jest wystąpienie szczególnych potrzeb pracodawcy w zakresie zwykłych czynności wykonywanych przez pracownika. Liczba godzin nadliczbowych nie może być wyższa niż 150 w roku kalendarzowym. Jednakże zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik - pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 k.p. lub jedynie przebywając w zakładzie pracy - nie wykonuje pracy, nie wlicza się do czasu pracy w godzinach nadliczbowych (wyr. II PK 51/09).


Wynagrodzenie i dodatek do wynagrodzenia


Pracownikowi wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje comiesięczne wynagrodzenie w wysokości ustalonej na podstawie stosunku pracy. Oznacza to, że nie przysługuje mu dodatkowy przywilej w postaci zmienionej wysokości wynagrodzenia. Zgodnie z art. 1511 §1 k.p. takiemu pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości, określanej w zależności od rodzaju i pory dnia. Zgodnie z powszechną zasadą, ujętą również w sentencji wyroku Sądu Najwyższego pracodawca nie może być zwolniony z obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za pracę z tego powodu, że stanowi to dla niego nadmierne obciążenie finansowe (II PK 113/05). Wypłacanie dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych jest regulacją międzynarodową.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Czytaj także

Autor:

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama