REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę, niewliczaną do czasu pracy, przysługującą pracownikowi na spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych. Wymiar przerwy nieprzekraczający 60 minut powinien obejmować wszystkich pracowników.

Ustanowienie prawa do przerwy w pracy jest korzystne zarówno dla pracownika, jak również dla pracodawcy. Podczas przerwy pracownik regeneruje siły zwiększając wydajność i efektywność pracy. Wskazane prawo do przerwy zostało uregulowane w art. 141 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Istotne jest, iż wskazanego wymiaru nie można podzielić na części, np. po 15 minut każda. Wobec tego taki układ nie jest zbyt korzystny dla palących pracowników, którzy potrzebują częstszych a krótszych przerw w pracy.

REKLAMA


Przerwa dla pracowników


Ustawodawca nie zaznaczył żadnych przeciwwskazań do wprowadzenia krótszego wymiaru przerwy, np. do 30 minut. Jednakże w takiej sytuacji należy zastanowić się czy cel, dla którego przerwa została wprowadzona (czyli spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych) może zostać spełniony. Za cały czas przerwy pracownika nie przysługuje wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia pieniężne. Ustanowienie przez pracodawcę przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy pracownika, bowiem przerwa może zostać wprowadzona nawet, jeżeli pracownik wykonuje pracę w wymiarze niższym niż 8 godzin. Taki rodzaj przerwy nie ogranicza prawa pracownika do ustawowych 15 minut przerwy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 k.p.). Nieudzielenie wskazanej piętnastominutowej przerwy przez pracodawcę stanowi naruszenie praw pracowniczych wynikających z przepisów prawa pracy.


Zobacz również:
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron


Wprowadzenie przerwy w zakładzie pracy

REKLAMA


Pracodawca może ustanowić prawo do godzinnej przerwy dla pracowników w układzie zbiorowym bądź regulaminie czy umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu. W sytuacji, gdy pracodawca nie ma takiego obowiązku, wprowadzenie przerwy jest wynikiem postanowień umownych. Wówczas pracodawca powinien uzyskać zgodę pracowników, gdyż może dojść do konfliktów między zatrudnionymi już osobami (z ustalonym czasem pracy) a nowymi pracownikami. Jednakże odmowa zainteresowanego może być podstawą niezawarcia umowy. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego (I PR 25/73) przysługujące pracownikowi - na podstawie układu zbiorowego pracy - uprawnienie do korzystania z przerwy na spożycie posiłku z istoty swej jest świadczeniem z zakresu b.h.p., zobowiązującym zakład pracy do takiej organizacji czynności zleconych pracownikowi i miejsca jego pracy, aby pracownik w odpowiednich warunkach spożył posiłek niezbędny do regeneracji sił. Przerwa udzielana pracownikowi na spożycie posiłku w czasie pracy nie oznacza skrócenia o czas jej trwania czasu pracy obowiązującego pracownika i nie rodzi roszczeń o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy w okresie tej przerwy.


Pracodawca może wprowadzić do umowy z pracownikiem drogą aneksu postanowienia o przyznaniu 60 minutowej przerwy w pracy z jednoczesnym ustaleniem nowych godzin pracy dla tego pracownika. Jeżeli jednak podwładny nie zgodzi się na warunki wprowadzenia godzinnej przerwy na mocy porozumienia stron, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia poprzez ustanowienie nowych godzin pracy z uwzględnieniem godzinnej przerwy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia swojej decyzji. Przyczyną może być zmiana organizacji w zakładzie pracy, a nieprzesunięcie godzin pracy wiązałoby się z trudnościami w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przerwa w systemie przerywanego czasu pracy


Niedopuszczalne jest ustanowienie przez pracodawcę przerwy w przypadku stosowania przerywanego czasu pracy. Zgodnie z art. 139 k.p. może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Wobec czego prawo do kolejnej przerwy nie jest uzasadnione.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA