REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę, niewliczaną do czasu pracy, przysługującą pracownikowi na spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych. Wymiar przerwy nieprzekraczający 60 minut powinien obejmować wszystkich pracowników.

Ustanowienie prawa do przerwy w pracy jest korzystne zarówno dla pracownika, jak również dla pracodawcy. Podczas przerwy pracownik regeneruje siły zwiększając wydajność i efektywność pracy. Wskazane prawo do przerwy zostało uregulowane w art. 141 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Istotne jest, iż wskazanego wymiaru nie można podzielić na części, np. po 15 minut każda. Wobec tego taki układ nie jest zbyt korzystny dla palących pracowników, którzy potrzebują częstszych a krótszych przerw w pracy.

REKLAMA


Przerwa dla pracowników


Ustawodawca nie zaznaczył żadnych przeciwwskazań do wprowadzenia krótszego wymiaru przerwy, np. do 30 minut. Jednakże w takiej sytuacji należy zastanowić się czy cel, dla którego przerwa została wprowadzona (czyli spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych) może zostać spełniony. Za cały czas przerwy pracownika nie przysługuje wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia pieniężne. Ustanowienie przez pracodawcę przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy pracownika, bowiem przerwa może zostać wprowadzona nawet, jeżeli pracownik wykonuje pracę w wymiarze niższym niż 8 godzin. Taki rodzaj przerwy nie ogranicza prawa pracownika do ustawowych 15 minut przerwy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 k.p.). Nieudzielenie wskazanej piętnastominutowej przerwy przez pracodawcę stanowi naruszenie praw pracowniczych wynikających z przepisów prawa pracy.


Zobacz również:
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron


Wprowadzenie przerwy w zakładzie pracy

REKLAMA


Pracodawca może ustanowić prawo do godzinnej przerwy dla pracowników w układzie zbiorowym bądź regulaminie czy umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu. W sytuacji, gdy pracodawca nie ma takiego obowiązku, wprowadzenie przerwy jest wynikiem postanowień umownych. Wówczas pracodawca powinien uzyskać zgodę pracowników, gdyż może dojść do konfliktów między zatrudnionymi już osobami (z ustalonym czasem pracy) a nowymi pracownikami. Jednakże odmowa zainteresowanego może być podstawą niezawarcia umowy. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego (I PR 25/73) przysługujące pracownikowi - na podstawie układu zbiorowego pracy - uprawnienie do korzystania z przerwy na spożycie posiłku z istoty swej jest świadczeniem z zakresu b.h.p., zobowiązującym zakład pracy do takiej organizacji czynności zleconych pracownikowi i miejsca jego pracy, aby pracownik w odpowiednich warunkach spożył posiłek niezbędny do regeneracji sił. Przerwa udzielana pracownikowi na spożycie posiłku w czasie pracy nie oznacza skrócenia o czas jej trwania czasu pracy obowiązującego pracownika i nie rodzi roszczeń o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy w okresie tej przerwy.


Pracodawca może wprowadzić do umowy z pracownikiem drogą aneksu postanowienia o przyznaniu 60 minutowej przerwy w pracy z jednoczesnym ustaleniem nowych godzin pracy dla tego pracownika. Jeżeli jednak podwładny nie zgodzi się na warunki wprowadzenia godzinnej przerwy na mocy porozumienia stron, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia poprzez ustanowienie nowych godzin pracy z uwzględnieniem godzinnej przerwy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia swojej decyzji. Przyczyną może być zmiana organizacji w zakładzie pracy, a nieprzesunięcie godzin pracy wiązałoby się z trudnościami w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przerwa w systemie przerywanego czasu pracy


Niedopuszczalne jest ustanowienie przez pracodawcę przerwy w przypadku stosowania przerywanego czasu pracy. Zgodnie z art. 139 k.p. może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Wobec czego prawo do kolejnej przerwy nie jest uzasadnione.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA