REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Monika Pązik

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 1 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron. Jest to preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy, bowiem ma charakter bezkonfliktowy. W tej sytuacji zarówno pracodawca jak i pracownik decydują o warunkach rozwiązania. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdy stosunek pracy, z wyjątkiem stosunku na podstawie wyboru. Istotne jest, że ten sposób może mieć zastosowanie również w stosunku do kobiety w ciąży, jeżeli w chwili składania oświadczenia woli miała świadomość swojego stanu. W innym wypadku oświadczenie pracownicy należy uznać za wadliwe i powzięte w wyniku błędu. Przewiduje się jednak zastrzeżenie, że w takim wypadku ciężarna pracownika może uchylić się od wszelkich skutków tego oświadczenia, bez względu na to, kto wywołał ten błąd.

REKLAMA


Procedura rozwiązania umowy o pracę


Pracownik, który decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ustala z pracodawcą konkretną datę rozwiązania stosunku pracy bez konieczności składania wypowiedzenia co wiąże się ze zwolnieniem z kontynuowania stosunku pracy z pracodawcą przez pewien okres. Strony zawierające porozumienie mogą dobrowolnie ustalić datę rozwiązania umowy, jednak decyzja o jej ustaleniu musi być zgodna. Sąd Najwyższy w wysoki z dnia 8 stycznia 2010 r. (III PK 47/09) wskazał, iż umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, iż więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i terminu dokonania tej czynności. Wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu tego stosunku pracy oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Nie ma prawnych zastrzeżeń co do  możliwości rozwiązania umowy o pracę w okresie ochronnym, przypadającym w trakcie urlopu pracownika. Ponadto strony mogą dobrowolnie przesuwać ustaloną datę z zastrzeżeniem, że musi być to dokonane za zgodą obu stron. Jeżeli jednak strony nie określą w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania to spowoduje rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (wyr. SN z dnia 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00).


Zobacz również:
Jak stosować elastyczny czas pracy?


Wniosek o rozwiązanie jako oferta


Porozumienie stron w świetle przepisów kodeksu cywilnego traktowane jest jako złożenie oferty, bowiem zgodnie z art. 66 § 1 k.c. oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W składanej drugiej stronie ofercie wskazuje się zazwyczaj termin rozwiązania umowy i jej istotne postanowienia, jak również inne warunki rozwiązania umowy o pracę, co należy do kompetencji oferenta. Przyjęcie oferty może być dorozumiane co oznacza, że za chwilę rozwiązania umowy przyjmuje się moment wydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownika. Porozumienie stron może zostać dokonane w dowolnej formie. Ustawodawca nie zastrzegł bowiem specjalnej formy w tym zakresie. Pracodawca rozpatrując wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wszystkie warunki zawarte we wniosku bądź zaproponować inny termin. Może również odrzucić ofertę w całości co wiąże się z niedojściem do skutku rozwiązania umowy o pracę. Pracownik powinien rozliczyć się z pracodawcą z mienia mu powierzonego, natomiast pracodawca powinien wypłacić należny ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp., co nie może jednakże stanowić przeszkody w wydaniu pracownikowi świadectwa pracy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA