REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Monika Pązik

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 1 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron. Jest to preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy, bowiem ma charakter bezkonfliktowy. W tej sytuacji zarówno pracodawca jak i pracownik decydują o warunkach rozwiązania. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdy stosunek pracy, z wyjątkiem stosunku na podstawie wyboru. Istotne jest, że ten sposób może mieć zastosowanie również w stosunku do kobiety w ciąży, jeżeli w chwili składania oświadczenia woli miała świadomość swojego stanu. W innym wypadku oświadczenie pracownicy należy uznać za wadliwe i powzięte w wyniku błędu. Przewiduje się jednak zastrzeżenie, że w takim wypadku ciężarna pracownika może uchylić się od wszelkich skutków tego oświadczenia, bez względu na to, kto wywołał ten błąd.

REKLAMA


Procedura rozwiązania umowy o pracę


Pracownik, który decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ustala z pracodawcą konkretną datę rozwiązania stosunku pracy bez konieczności składania wypowiedzenia co wiąże się ze zwolnieniem z kontynuowania stosunku pracy z pracodawcą przez pewien okres. Strony zawierające porozumienie mogą dobrowolnie ustalić datę rozwiązania umowy, jednak decyzja o jej ustaleniu musi być zgodna. Sąd Najwyższy w wysoki z dnia 8 stycznia 2010 r. (III PK 47/09) wskazał, iż umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, iż więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i terminu dokonania tej czynności. Wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu tego stosunku pracy oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Nie ma prawnych zastrzeżeń co do  możliwości rozwiązania umowy o pracę w okresie ochronnym, przypadającym w trakcie urlopu pracownika. Ponadto strony mogą dobrowolnie przesuwać ustaloną datę z zastrzeżeniem, że musi być to dokonane za zgodą obu stron. Jeżeli jednak strony nie określą w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania to spowoduje rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (wyr. SN z dnia 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00).


Zobacz również:
Jak stosować elastyczny czas pracy?


Wniosek o rozwiązanie jako oferta


Porozumienie stron w świetle przepisów kodeksu cywilnego traktowane jest jako złożenie oferty, bowiem zgodnie z art. 66 § 1 k.c. oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W składanej drugiej stronie ofercie wskazuje się zazwyczaj termin rozwiązania umowy i jej istotne postanowienia, jak również inne warunki rozwiązania umowy o pracę, co należy do kompetencji oferenta. Przyjęcie oferty może być dorozumiane co oznacza, że za chwilę rozwiązania umowy przyjmuje się moment wydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownika. Porozumienie stron może zostać dokonane w dowolnej formie. Ustawodawca nie zastrzegł bowiem specjalnej formy w tym zakresie. Pracodawca rozpatrując wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wszystkie warunki zawarte we wniosku bądź zaproponować inny termin. Może również odrzucić ofertę w całości co wiąże się z niedojściem do skutku rozwiązania umowy o pracę. Pracownik powinien rozliczyć się z pracodawcą z mienia mu powierzonego, natomiast pracodawca powinien wypłacić należny ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp., co nie może jednakże stanowić przeszkody w wydaniu pracownikowi świadectwa pracy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA