reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 1 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron. Jest to preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy, bowiem ma charakter bezkonfliktowy. W tej sytuacji zarówno pracodawca jak i pracownik decydują o warunkach rozwiązania. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdy stosunek pracy, z wyjątkiem stosunku na podstawie wyboru. Istotne jest, że ten sposób może mieć zastosowanie również w stosunku do kobiety w ciąży, jeżeli w chwili składania oświadczenia woli miała świadomość swojego stanu. W innym wypadku oświadczenie pracownicy należy uznać za wadliwe i powzięte w wyniku błędu. Przewiduje się jednak zastrzeżenie, że w takim wypadku ciężarna pracownika może uchylić się od wszelkich skutków tego oświadczenia, bez względu na to, kto wywołał ten błąd.


Procedura rozwiązania umowy o pracę


Pracownik, który decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ustala z pracodawcą konkretną datę rozwiązania stosunku pracy bez konieczności składania wypowiedzenia co wiąże się ze zwolnieniem z kontynuowania stosunku pracy z pracodawcą przez pewien okres. Strony zawierające porozumienie mogą dobrowolnie ustalić datę rozwiązania umowy, jednak decyzja o jej ustaleniu musi być zgodna. Sąd Najwyższy w wysoki z dnia 8 stycznia 2010 r. (III PK 47/09) wskazał, iż umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, iż więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i terminu dokonania tej czynności. Wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu tego stosunku pracy oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Nie ma prawnych zastrzeżeń co do  możliwości rozwiązania umowy o pracę w okresie ochronnym, przypadającym w trakcie urlopu pracownika. Ponadto strony mogą dobrowolnie przesuwać ustaloną datę z zastrzeżeniem, że musi być to dokonane za zgodą obu stron. Jeżeli jednak strony nie określą w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania to spowoduje rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (wyr. SN z dnia 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00).


Zobacz również:
Jak stosować elastyczny czas pracy?


Wniosek o rozwiązanie jako oferta


Porozumienie stron w świetle przepisów kodeksu cywilnego traktowane jest jako złożenie oferty, bowiem zgodnie z art. 66 § 1 k.c. oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W składanej drugiej stronie ofercie wskazuje się zazwyczaj termin rozwiązania umowy i jej istotne postanowienia, jak również inne warunki rozwiązania umowy o pracę, co należy do kompetencji oferenta. Przyjęcie oferty może być dorozumiane co oznacza, że za chwilę rozwiązania umowy przyjmuje się moment wydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownika. Porozumienie stron może zostać dokonane w dowolnej formie. Ustawodawca nie zastrzegł bowiem specjalnej formy w tym zakresie. Pracodawca rozpatrując wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wszystkie warunki zawarte we wniosku bądź zaproponować inny termin. Może również odrzucić ofertę w całości co wiąże się z niedojściem do skutku rozwiązania umowy o pracę. Pracownik powinien rozliczyć się z pracodawcą z mienia mu powierzonego, natomiast pracodawca powinien wypłacić należny ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp., co nie może jednakże stanowić przeszkody w wydaniu pracownikowi świadectwa pracy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama