reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden z możliwych sposobów rozwiązania stosunku pracy. Obie strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny jak również na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę

 
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest możliwe w przypadku umowy na czas nieokreślony jak i w umowach na czas próbny.

Możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem może mieć miejsce zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Strony stosunku pracy są w tym przypadku jednakowo uprawnione. Nie można jednak zapomnieć, że pracownik może dokonać wypowiedzenia w tym trybie w każdym czasie, przy zachowaniu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę oraz zachowując właściwy okres wypowiedzenia.

Pracodawca chcący rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem musi dodatkowo przestrzegać przepisów, które nie pozwalają w każdym czasie zwolnić pracownika. Chodzi tu m.in. o czteroletni okres przedemerytalnej ochrony przed zwolnieniem czy niemożność zwolnienia pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie.


Zobacz:
Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


Okres wypowiedzenia umowy o pracę

 
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy o pracę oraz czasu jej trwania różnie kształtuje się długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas próby uzależniony jest od długości okresu próby. W przypadku, gdy okres próby nie przekracza 2 tygodni - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. Gdy okres próby jest dłuższy niż 2 tygodnie - okres wypowiedzenia trwa 1 tydzień. Gdy okres próby wynosi 3 miesiące - okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie.


Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik byl zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesiecy. W przypadku, gdy pracownik u danego pracodawcy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata okres wypowiedzenia takiego pracownika wynosi 3 miesiące.


Do okresu zatrudnienia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na skutek przeniesienia pracownika do wykonywania odpowiedniej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy.

 
Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wlicza się także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Może być to np. przypadek przejścia zakładu pracy na nowego właściciela.


Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 
Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy

reklama

Czytaj także

Autor:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama