Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
REKLAMA
Rozwiązanie umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest możliwe w przypadku umowy na czas nieokreślony jak i w umowach na czas próbny.
REKLAMA
Możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem może mieć miejsce zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Strony stosunku pracy są w tym przypadku jednakowo uprawnione. Nie można jednak zapomnieć, że pracownik może dokonać wypowiedzenia w tym trybie w każdym czasie, przy zachowaniu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę oraz zachowując właściwy okres wypowiedzenia.
Pracodawca chcący rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem musi dodatkowo przestrzegać przepisów, które nie pozwalają w każdym czasie zwolnić pracownika. Chodzi tu m.in. o czteroletni okres przedemerytalnej ochrony przed zwolnieniem czy niemożność zwolnienia pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie.
Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy o pracę oraz czasu jej trwania różnie kształtuje się długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
REKLAMA
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas próby uzależniony jest od długości okresu próby. W przypadku, gdy okres próby nie przekracza 2 tygodni - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. Gdy okres próby jest dłuższy niż 2 tygodnie - okres wypowiedzenia trwa 1 tydzień. Gdy okres próby wynosi 3 miesiące - okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik byl zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesiecy. W przypadku, gdy pracownik u danego pracodawcy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata okres wypowiedzenia takiego pracownika wynosi 3 miesiące.
Do okresu zatrudnienia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na skutek przeniesienia pracownika do wykonywania odpowiedniej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy.
Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wlicza się także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Może być to np. przypadek przejścia zakładu pracy na nowego właściciela.
Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA