REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Osoby pracujące na umowę o pracę mogą bez jakichkolwiek przeszkód prowadzić swoją własną działalność gospodarczą. Jedyną przeszkodą w założeniu własnej firmy może być zakaz konkurencji zawarty w umowie o pracę.

Własna firma


Coraz popularniejszym staje się łączenie pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jest to dobre rozwiązanie na powiększenie uzyskiwanych dochodów, przy czym nie powiększają się składki ZUS, które płacone są już przez pracodawcę.

REKLAMA


Bardzo często zdarza się, że firma założona przez pracownika zajmuje się dokładnie tym samym rodzajem działalności co wykonywana na podstawie umowy o pracę. W przypadku, gdy wykonywana działalność pokrywa się co do obszaru i przedmiotu pracodawca może poczytać to jako brak lojalności lub działalność konkurencyjną. Często kończy się to wypowiedzeniem umowy o pracę.


Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z tego powodu?


Zobacz: Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?


Zakaz konkurencji w umowie o pracę

REKLAMA


Jeżeli pracownik miał zapisane w umowie o pracę klauzulę zakazu konkurencji, wypowiedzenie umowy o pracę może być najmniej dotkliwą karą jaką otrzyma. O wiele częściej będzie się to wiązało z karami finansowymi, których wartość zależy od zapisu zawartego w łączącej strony stosunku pracy umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeżeli jednak w umowie o pracę nie występował zakaz konkurencji pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. W przypadku takim pracownik nie ma obowiązku pytać pracodawcy o zgodę na założenie własnej firmy, która zajmowałaby się tym samym co pracodawca. Również kodeks pracy nie stawia pracownikowi żadnych przeszkód ani wymogów ograniczających prawo do założenia zbieżnej przedmiotowo działalności gospodarczej.


Co prawda pracownik musi dbać o dobro pracodawcy, jednak nie można interpretować tego rozszerzająco w kierunku zakazu konkurencji.


Zakaz konkurencji nie może jednak zabraniać pracownikowi prowadzenia działalności gospodarczej niepokrywającej się z działalnością pracodawcy.


Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?


Ograniczenia dla firmy pracownika

REKLAMA


Brak zakazu konkurencji w umowie o pracę pracownika nie upoważnia go jednak do nieograniczonych możliwości konkurencji. Oznacza to, że pracownik nie może przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej wykorzystywać swojej pozycji lub stanowiska zajmowanego u pracodawcy.


Obie aktywności powinny być wykonywane w sposób rozdzielny, czyli prowadzenie własnej firmy nie może kolidować z obowiązkami pracowniczymi. Nie jest np. dopuszczalne wykonywanie zadań własnej firmy w czasie godzin pracy. Sytuacja taka jest niedopuszczalna i może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik musi jednoznacznie oddzielać wykonywanie obowiązków pracowniczych od prowadzenia firmy.

 
Zobacz: Jakich formalności dopełnić, aby otworzyć własną firmę

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA