Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?
REKLAMA
Wniosek o interpretację przepisów
Jedynie przedsiębiorca ma prawo wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z prawem przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W przypadku spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o. wniosek składany jest przez spółkę, gdyż wspólnicy nie są w tych przypadkach przedsiębiorcami.
REKLAMA
W przypadku spółki cywilnej wniosek może być złożony przez wspólników, gdyż spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą.
Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę
We wniosku o interpretację przepisów wnioskodawca musi przedstawić stan faktyczny, którego ma dotyczyć interpretacja. We wniosku musi się również znaleźć interpretacja danego stanu przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że nie można wnioskować o interpretację bez podania własnego stanowiska w danej sprawie.
Wniosek musi być koniecznie podpisany przez przedsiębiorcę lub osobę uprawnioną do jej reprezentowania.
WAŻNE
Wniosek o interpretację przepisów przez ZUS nie może być złożony przez biuro rachunkowe, które obsługuje przedsiębiorcę.
W złożonym wniosku musi być podany aktualny adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy. Jest to ważne m.in. z powodu możliwości odwoływania się od wydanej interpretacji. Odwołanie nie będzie bowiem możliwe jeśli pismo zaginie albo przez dłuższy czas nie będzie przebywał w siedzibie firmy, co uniemożliwiało mu zapoznanie się z jego treścią.
Jeżeli wniosek okaże się niekompletny, ZUS wezwie wnioskodawcę do jego uzupełnienia.
Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs
Jakie przepisy wyjaśni ZUS?
Wniosek przedsiębiorcy musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. ZUS jest organem właściwym do interpretacji przepisów z zakresu spraw dotyczących:
1. podleganiu ubezpieczeniom społecznym,
2. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
3. Funduszu Pracy oraz
4. Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
REKLAMA
Co więcej ZUS interpretuje przepisy co do stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Warto wskazać, że ZUS nie wydaje interpretacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku złożenia wniosku dotyczącego składek zdrowotnych ZUS prześle go do odpowiedniego oddziału NFZ, o czym pisemnie zawiadomi wnioskodawcę.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Interpretacja przepisów unijnych
Przedsiębiorca może również we wniosku występować w celu ustalania, które przepisy - krajowe czy innego kraju Unii - są właściwe w konkretnym przypadku. Co więcej przedsiębiorca może wnioskować o interpretację przepisów unijnych, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Interpretacja tych rozporządzeń może być przydatna przy delegowaniu pracownika do pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
REKLAMA
REKLAMA