REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają możliwość składania wniosków do ZUS w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Jak złożyć wniosek do ZUS o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów


Jedynie przedsiębiorca ma prawo wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z prawem przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W przypadku spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o. wniosek składany jest przez spółkę, gdyż wspólnicy nie są w tych przypadkach przedsiębiorcami.

REKLAMA


W przypadku spółki cywilnej wniosek może być złożony przez wspólników, gdyż spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą.


Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


We wniosku o interpretację przepisów wnioskodawca musi przedstawić stan faktyczny, którego ma dotyczyć interpretacja. We wniosku musi się również znaleźć interpretacja danego stanu przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że nie można wnioskować o interpretację bez podania własnego stanowiska w danej sprawie.


Wniosek musi być koniecznie podpisany przez przedsiębiorcę lub osobę uprawnioną do jej reprezentowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


WAŻNE


Wniosek o interpretację przepisów przez ZUS nie może być złożony przez biuro rachunkowe, które obsługuje przedsiębiorcę.


W złożonym wniosku musi być podany aktualny adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy. Jest to ważne m.in. z powodu możliwości odwoływania się od wydanej interpretacji. Odwołanie nie będzie bowiem możliwe jeśli pismo zaginie albo przez dłuższy czas nie będzie przebywał w siedzibie firmy, co uniemożliwiało mu zapoznanie się z jego treścią.


Jeżeli wniosek okaże się niekompletny, ZUS wezwie wnioskodawcę do jego uzupełnienia.


Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs


Jakie przepisy wyjaśni ZUS?


Wniosek przedsiębiorcy musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. ZUS jest organem właściwym do interpretacji przepisów z zakresu spraw dotyczących:

1. podleganiu ubezpieczeniom społecznym,

2. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

3. Funduszu Pracy oraz

4. Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

REKLAMA


Co więcej ZUS interpretuje przepisy co do stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Warto wskazać, że ZUS nie wydaje interpretacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku złożenia wniosku dotyczącego składek zdrowotnych ZUS prześle go do odpowiedniego oddziału NFZ, o czym pisemnie zawiadomi wnioskodawcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Interpretacja przepisów unijnych


Przedsiębiorca może również we wniosku występować w celu ustalania, które przepisy - krajowe czy innego kraju Unii - są właściwe w konkretnym przypadku. Co więcej przedsiębiorca może wnioskować o interpretację przepisów unijnych, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Interpretacja tych rozporządzeń może być przydatna przy delegowaniu pracownika do pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.


Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA