| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Przedsiębiorcy mają możliwość składania wniosków do ZUS w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Jak złożyć wniosek do ZUS o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów


Jedynie przedsiębiorca ma prawo wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z prawem przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W przypadku spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o. wniosek składany jest przez spółkę, gdyż wspólnicy nie są w tych przypadkach przedsiębiorcami.


W przypadku spółki cywilnej wniosek może być złożony przez wspólników, gdyż spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą.


Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


We wniosku o interpretację przepisów wnioskodawca musi przedstawić stan faktyczny, którego ma dotyczyć interpretacja. We wniosku musi się również znaleźć interpretacja danego stanu przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że nie można wnioskować o interpretację bez podania własnego stanowiska w danej sprawie.


Wniosek musi być koniecznie podpisany przez przedsiębiorcę lub osobę uprawnioną do jej reprezentowania.


WAŻNE


Wniosek o interpretację przepisów przez ZUS nie może być złożony przez biuro rachunkowe, które obsługuje przedsiębiorcę.


W złożonym wniosku musi być podany aktualny adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy. Jest to ważne m.in. z powodu możliwości odwoływania się od wydanej interpretacji. Odwołanie nie będzie bowiem możliwe jeśli pismo zaginie albo przez dłuższy czas nie będzie przebywał w siedzibie firmy, co uniemożliwiało mu zapoznanie się z jego treścią.


Jeżeli wniosek okaże się niekompletny, ZUS wezwie wnioskodawcę do jego uzupełnienia.


Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs


Jakie przepisy wyjaśni ZUS?


Wniosek przedsiębiorcy musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. ZUS jest organem właściwym do interpretacji przepisów z zakresu spraw dotyczących:

1. podleganiu ubezpieczeniom społecznym,

2. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

3. Funduszu Pracy oraz

4. Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Co więcej ZUS interpretuje przepisy co do stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Warto wskazać, że ZUS nie wydaje interpretacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku złożenia wniosku dotyczącego składek zdrowotnych ZUS prześle go do odpowiedniego oddziału NFZ, o czym pisemnie zawiadomi wnioskodawcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Interpretacja przepisów unijnych


Przedsiębiorca może również we wniosku występować w celu ustalania, które przepisy - krajowe czy innego kraju Unii - są właściwe w konkretnym przypadku. Co więcej przedsiębiorca może wnioskować o interpretację przepisów unijnych, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Interpretacja tych rozporządzeń może być przydatna przy delegowaniu pracownika do pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.


Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »