REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za nieobecność podczas wypowiedzenia

Joanna Pysiewicz-Jężak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia należy się wynagrodzenie. Jego wysokość będzie uzależniona od liczby dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby, a także liczby dni nieobecności nieusprawiedliwionej, np. z powodu porzucenia pracy.

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem jest oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Okres wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę i od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W okresie wypowiedzenia, który jest normalnym okresem zatrudnienia wliczanym do stażu pracy, pracownik ma obowiązek świadczyć pracę na rzecz pracodawcy, a pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie takie, jakie otrzymywał przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednak z różnych przyczyn w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie pracownika może się różnić od wynagrodzenia otrzymywanego przed jego dokonaniem.

Wynagrodzenie za urlop podczas okresu wypowiedzenia


W trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia pracownicy często wykorzystują przysługujące im urlopy wypoczynkowe, zaległe i bieżące. Przepisy prawa pracy określają, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli (art. 1671 k.p.). Za ten okres pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe, obliczane według zasad wskazanych w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego jest uzależniony od tego, z jakich składników - stałych czy zmiennych - składa się wynagrodzenie pracownika.


Zobacz: Samozatrudnienie - alternatywa dla umowy o pracę

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W okresie wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje również zwolnienie na poszukiwanie pracy. Ma do niego prawo pracownik, którego okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. W okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia wymiar zwolnienia wynosi 2 dni robocze, a w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, także w sytuacji jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 k.p. - 3 dni robocze. Za udzielone wolne dni na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, do obliczenia którego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.


Porzucenie pracy


Kodeks pracy w obecnym brzmieniu nie zawiera przepisów dotyczących porzucenia pracy przez pracownika. Takie przepisy obowiązywały przed 1996 r. i traktowały porzucenie pracy jako wygaśnięcie stosunku pracy. Obecnie porzucenie pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może pociągać za sobą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wybór, w jaki sposób rozstać się z pracownikiem, należy do pracodawcy, nie ulega jednak wątpliwości, że za okres przypadający po porzuceniu przez pracownika pracy wynagrodzenie mu nie przysługuje. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). Do obliczania wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik porzucił pracę, będzie miał zastosowanie § 12 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.


Zobacz: Zatrudnianie na pół etatu - dodatkowe obowiązki pracodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA