REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich formalności dopełnić, aby otworzyć własną firmę

Anna Hugiel-Lazarowicz

REKLAMA

Dla osoby, która do tej pory nie zajmowała się „papierkową robotą”, formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej mogą wydawać się nie do przebrnięcia. Jednak od początku 2012 roku droga do własnego biznesu jest o wiele krótsza.

Anna Hugiel-Lazarowicz, ekspert wfirma.pl podpowiada, jakich formalności należy dopełnić, aby otworzyć własną firmę.

REKLAMA

1.    Jaki jest pierwszy krok do założenia własnej działalności gospodarczej?

Każdy przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie firmy powinien uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej(CEIDG). Dzięki zmianom wprowadzonym na początku tego roku jest to pierwszy i zarazem ostatni krok do otwarcia swojej firmy. Formularz CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do ewidencji możemy złożyć na dwa sposoby. Pierwszy - wygodniejszy - to wypełnienie za pośrednictwem Internetu formularza elektronicznego w dowolnej gminie na terenie Polski. Drugi - tradycyjny - to złożenie osobiście pisemnego wniosku w gminie lub za pośrednictwem poczty. W przypadku korzystania z listu poleconego podpis wnioskodawcy musi być poświadczony przez notariusza. Jest to koszt ok. 20 złotych.

2.    Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie wniosku w sieci, gdzie możemy znaleźć elektroniczną wersję formularza CEIDG-1?


Dokument możemy wypełnić i złożyć za pośrednictwem strony www.ceidg.gov.pl. Aby nasz wniosek był ważny powinniśmy potwierdzić go podpisem elektronicznym lub bezpłatnym, zaufanym profilem ePUAP. Formularz ten możemy również opatrzyć podpisem osobistym (przy zasadach podobnych jak przy dowodach osobistych). Wnioskodawca otrzyma na swój adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia dokumentu przez system teleinformatyczny CEIDG. Jeśli pojawią się błędy albo będzie brakować niektórych informacji, system poinformuje nas o tym drogą mailową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.    Czym różni się podpis elektroniczny od ePUAP, i który sposób jest korzystniejszy dla początkującego przedsiębiorcy?

REKLAMA

Podpis elektroniczny to kompletny zbiór naszych danych, który służy do identyfikacji jego właściciela. Jest on zabezpieczony kluczem przed nieautoryzowanym użyciem lub zmianą treści. ePUAP natomiast to zaufany profil elektronicznej platformy usług administracji publicznej, który zawiera informacje identyfikujące właściciela konta. Ponadto w tym przypadku profil użytkownika powinien zostać potwierdzony przez jeden z uprawnionych organów publicznych, np. ZUS. Takie potwierdzenie jest bezpłatne. Wybór należy do przedsiębiorcy.

4.    Przed wprowadzeniem obecnych zmian, przyszły właściciel firmy musiał odwiedzić kilka urzędów i złożyć dużą liczbę wniosków. Jak teraz wygląda droga pozyskiwania wszystkich, potrzebnych dokumentów?

Obecnie dzięki wypełnieniu formularza CEIDG-1 pomijamy wiele przystanków, które wcześniej były niezbędne do otwarcia własnej działalności. Nasza firma automatycznie zostaje zgłoszona do krajowego rejestru rządowego podmiotów gospodarki narodowej, dzięki czemu otrzymuje numer REGON. Ponadto w tym samym czasie naczelnik urzędu skarbowego dostaje aktualizację lub wniosek o przyznanie NIP. Już na etapie wypełniania CEIDG-1 przedsiębiorca decyduje się na konkretną formę opodatkowania od osób fizycznych. Nie musi składać w ZUS-ie zgłoszenia o podatniku składek, ponieważ te informacje znajdują się również w tym jednym dokumencie. Na wniosku do ewidencji działalności gospodarczej można także aktualizować takie dane jak zmiana adresu lub nazwiska przedsiębiorcy.

5.    Na co powinniśmy uważać wypełniając formularz CEIDG-1?

Dokument ten jest czytelny i przygotowany dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Warto jednak dwa razy sprawdzić, czy posiadamy przy sobie wszystkie potrzebne do jego wypełnienia dane. Ponadto dokładnie uzupełnijmy oświadczenia i zgłoszenia do urzędu skarbowego, ZUS, GUS i KRUS. Jeśli kilka lat wcześniej byliśmy właścicielami działalności gospodarczej, istniejemy już w ewidencji, dlatego nie jest nam potrzebne ponowne wypełnianie formularza, wystarczy jedynie aktualizować dane. Nasz wniosek będzie nieważny jeśli dotyczy rozpoczęcia działalności nieobjętej przepisami ustawy, np. działalności wytwórczej w rolnictwie, wynajmowanych przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych. Jeśli pojawią się błędy, na ponowne złożenie wniosku mamy 7 dni roboczych. Gdy nie dotrzymamy tego terminu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

6.    Jakie inne zmiany zostały wprowadzone w tym roku?

Od dnia 1 stycznia 2012 roku przedsiębiorca ma prawo do ustalenia zakresu pełnomocnictwa i wpisanie swojego pełnomocnika w CEIDG. Jednak sam wpis pełnomocnika do ewidencji nie oznacza automatycznego ustanowienia pełnomocnictwa.
Wniosek powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące tej osoby oraz zakres spraw do jakich będzie upoważniony. Ponadto pamiętajmy o określeniu rodzaju udzielonego pełnomocnictwa, czy jest ono ogólne, czy szczególne. Przyznanie go obarczone jest opłatą w wysokości 17 zł.

7.    Czy Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej może posłużyć nam jako swoista baza danych o innych przedsiębiorcach?

Jak najbardziej. Jeśli już będziemy prowadzić własny biznes w CEIDG możemy sprawdzić potencjalnego kontrahenta biznesowego. Dowiemy się np. czy ma on prawo do funkcjonowania w obrocie gospodarczym, czy nie utracił lub ma ograniczoną zdolność prawną, czy jego firma nie jest w stanie upadłości i jaka jest sytuacja finansowa firmy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA