REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stosować elastyczny czas pracy?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Elastyczny czas pracy został już podpisany przez Prezydenta. Oznacza to, że od 2014 r. będzie można stosować 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy. W jaki sposób stosować elastyczny czas pracy?

12-miesięczny okres rozliczeniowy


Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w czasie pracy pracodawcy będą mogli wprowadzać maksymalnie 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie musiało być uzasadnione przez przyczyny obiektywne, lecznicze lub dotyczące organizacji pracy.

REKLAMA

Przepisy nie wskazują jednak dokładnie jakie okoliczności pozwalają pracodawcy na wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że w praktyce to pracodawca decyduje samodzielnie o tym, czy zaistniałe lub spodziewane okoliczności uzasadniają wprowadzenie 12-miesiecznego okresu rozliczeniowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


W jaki sposób wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy?

REKLAMA


Wydłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić poprzez zapis w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe.

Kopię zawartego z organizacjami związkowymi porozumienia dotyczącego wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego trzeba złożyć do okręgowego inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia zawarcia porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?


O ile można wydłużyć okres rozliczeniowy?


Wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe maksymalnie do 12 miesięcy. Oznacza to, że możliwe jest również wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe na, np. 6 lub 8 miesięcy. Dzięki wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma możliwość planowania pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w miesiącach, w których ma większe zapotrzebowanie na pracę, oraz w krótszym wymiarze, wówczas gdy pracy jest mniej.

Będzie to miało zastosowanie szczególnie u pracodawców, u których natężenie prac jest uwarunkowane porami roku, lub okresem zapotrzebowania na dobra sezonowe.


Zobacz: Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy


Wysokość wynagrodzenia pracowników


W miesiącach, w których zgodnie z wydłużonym okresem rozliczeniowym pracownicy nie będą wcale pracować lub ilość godzin nie upoważni ich do minimalnego wynagrodzenia, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić pracownikom co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Nie dotyczy to jednak pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, gdyż w ich przypadku przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?


Ruchomy czas pracy

REKLAMA


Ruchomy czas pracy może być stosowany niezależnie od rodzaju obowiązującego u pracodawcy systemu czasu pracy. Nie jest to nowy system czasu pracy, polega on tylko na zmianie rozkładu godzin pracy. Rozkład czasu pracy w ruchomym czasie pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub różny przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.

Przy stosowaniu ruchomego czasu pracy, możliwe jest naruszanie doby pracowniczą. Oznacza to, że planowanie pracy z zastosowaniem ruchomego czasu pracy będzie dla pracodawców rozwiązaniem korzystnym.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę


Jak wprowadzić ruchomy czas pracy?


Ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, jak również na indywidualny wniosek pracownika.

 
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA