Jak stosować elastyczny czas pracy?
REKLAMA
12-miesięczny okres rozliczeniowy
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w czasie pracy pracodawcy będą mogli wprowadzać maksymalnie 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie musiało być uzasadnione przez przyczyny obiektywne, lecznicze lub dotyczące organizacji pracy.
REKLAMA
Przepisy nie wskazują jednak dokładnie jakie okoliczności pozwalają pracodawcy na wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że w praktyce to pracodawca decyduje samodzielnie o tym, czy zaistniałe lub spodziewane okoliczności uzasadniają wprowadzenie 12-miesiecznego okresu rozliczeniowego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W jaki sposób wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy?
REKLAMA
Wydłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić poprzez zapis w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe.
Kopię zawartego z organizacjami związkowymi porozumienia dotyczącego wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego trzeba złożyć do okręgowego inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia zawarcia porozumienia.
Zobacz: Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?
O ile można wydłużyć okres rozliczeniowy?
Wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe maksymalnie do 12 miesięcy. Oznacza to, że możliwe jest również wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe na, np. 6 lub 8 miesięcy. Dzięki wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma możliwość planowania pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w miesiącach, w których ma większe zapotrzebowanie na pracę, oraz w krótszym wymiarze, wówczas gdy pracy jest mniej.
Będzie to miało zastosowanie szczególnie u pracodawców, u których natężenie prac jest uwarunkowane porami roku, lub okresem zapotrzebowania na dobra sezonowe.
Zobacz: Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy
Wysokość wynagrodzenia pracowników
W miesiącach, w których zgodnie z wydłużonym okresem rozliczeniowym pracownicy nie będą wcale pracować lub ilość godzin nie upoważni ich do minimalnego wynagrodzenia, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić pracownikom co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Nie dotyczy to jednak pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, gdyż w ich przypadku przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.
Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?
Ruchomy czas pracy
REKLAMA
Ruchomy czas pracy może być stosowany niezależnie od rodzaju obowiązującego u pracodawcy systemu czasu pracy. Nie jest to nowy system czasu pracy, polega on tylko na zmianie rozkładu godzin pracy. Rozkład czasu pracy w ruchomym czasie pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub różny przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.
Przy stosowaniu ruchomego czasu pracy, możliwe jest naruszanie doby pracowniczą. Oznacza to, że planowanie pracy z zastosowaniem ruchomego czasu pracy będzie dla pracodawców rozwiązaniem korzystnym.
Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
Jak wprowadzić ruchomy czas pracy?
Ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, jak również na indywidualny wniosek pracownika.
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa
REKLAMA
REKLAMA