REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stosować elastyczny czas pracy?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Elastyczny czas pracy został już podpisany przez Prezydenta. Oznacza to, że od 2014 r. będzie można stosować 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy. W jaki sposób stosować elastyczny czas pracy?

12-miesięczny okres rozliczeniowy


Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w czasie pracy pracodawcy będą mogli wprowadzać maksymalnie 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie musiało być uzasadnione przez przyczyny obiektywne, lecznicze lub dotyczące organizacji pracy.

REKLAMA

Przepisy nie wskazują jednak dokładnie jakie okoliczności pozwalają pracodawcy na wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że w praktyce to pracodawca decyduje samodzielnie o tym, czy zaistniałe lub spodziewane okoliczności uzasadniają wprowadzenie 12-miesiecznego okresu rozliczeniowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


W jaki sposób wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy?

REKLAMA


Wydłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić poprzez zapis w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe.

Kopię zawartego z organizacjami związkowymi porozumienia dotyczącego wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego trzeba złożyć do okręgowego inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia zawarcia porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?


O ile można wydłużyć okres rozliczeniowy?


Wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe maksymalnie do 12 miesięcy. Oznacza to, że możliwe jest również wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe na, np. 6 lub 8 miesięcy. Dzięki wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma możliwość planowania pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w miesiącach, w których ma większe zapotrzebowanie na pracę, oraz w krótszym wymiarze, wówczas gdy pracy jest mniej.

Będzie to miało zastosowanie szczególnie u pracodawców, u których natężenie prac jest uwarunkowane porami roku, lub okresem zapotrzebowania na dobra sezonowe.


Zobacz: Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy


Wysokość wynagrodzenia pracowników


W miesiącach, w których zgodnie z wydłużonym okresem rozliczeniowym pracownicy nie będą wcale pracować lub ilość godzin nie upoważni ich do minimalnego wynagrodzenia, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić pracownikom co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Nie dotyczy to jednak pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, gdyż w ich przypadku przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?


Ruchomy czas pracy

REKLAMA


Ruchomy czas pracy może być stosowany niezależnie od rodzaju obowiązującego u pracodawcy systemu czasu pracy. Nie jest to nowy system czasu pracy, polega on tylko na zmianie rozkładu godzin pracy. Rozkład czasu pracy w ruchomym czasie pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub różny przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.

Przy stosowaniu ruchomego czasu pracy, możliwe jest naruszanie doby pracowniczą. Oznacza to, że planowanie pracy z zastosowaniem ruchomego czasu pracy będzie dla pracodawców rozwiązaniem korzystnym.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę


Jak wprowadzić ruchomy czas pracy?


Ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, jak również na indywidualny wniosek pracownika.

 
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA