REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stosować elastyczny czas pracy?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Elastyczny czas pracy został już podpisany przez Prezydenta. Oznacza to, że od 2014 r. będzie można stosować 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy. W jaki sposób stosować elastyczny czas pracy?

12-miesięczny okres rozliczeniowy


Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w czasie pracy pracodawcy będą mogli wprowadzać maksymalnie 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie musiało być uzasadnione przez przyczyny obiektywne, lecznicze lub dotyczące organizacji pracy.

REKLAMA

Przepisy nie wskazują jednak dokładnie jakie okoliczności pozwalają pracodawcy na wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że w praktyce to pracodawca decyduje samodzielnie o tym, czy zaistniałe lub spodziewane okoliczności uzasadniają wprowadzenie 12-miesiecznego okresu rozliczeniowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


W jaki sposób wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy?

REKLAMA


Wydłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić poprzez zapis w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe.

Kopię zawartego z organizacjami związkowymi porozumienia dotyczącego wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego trzeba złożyć do okręgowego inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia zawarcia porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?


O ile można wydłużyć okres rozliczeniowy?


Wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe maksymalnie do 12 miesięcy. Oznacza to, że możliwe jest również wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe na, np. 6 lub 8 miesięcy. Dzięki wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma możliwość planowania pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w miesiącach, w których ma większe zapotrzebowanie na pracę, oraz w krótszym wymiarze, wówczas gdy pracy jest mniej.

Będzie to miało zastosowanie szczególnie u pracodawców, u których natężenie prac jest uwarunkowane porami roku, lub okresem zapotrzebowania na dobra sezonowe.


Zobacz: Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy


Wysokość wynagrodzenia pracowników


W miesiącach, w których zgodnie z wydłużonym okresem rozliczeniowym pracownicy nie będą wcale pracować lub ilość godzin nie upoważni ich do minimalnego wynagrodzenia, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić pracownikom co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Nie dotyczy to jednak pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, gdyż w ich przypadku przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?


Ruchomy czas pracy

REKLAMA


Ruchomy czas pracy może być stosowany niezależnie od rodzaju obowiązującego u pracodawcy systemu czasu pracy. Nie jest to nowy system czasu pracy, polega on tylko na zmianie rozkładu godzin pracy. Rozkład czasu pracy w ruchomym czasie pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub różny przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.

Przy stosowaniu ruchomego czasu pracy, możliwe jest naruszanie doby pracowniczą. Oznacza to, że planowanie pracy z zastosowaniem ruchomego czasu pracy będzie dla pracodawców rozwiązaniem korzystnym.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę


Jak wprowadzić ruchomy czas pracy?


Ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, jak również na indywidualny wniosek pracownika.

 
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA