Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Od czego zależy długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę?
Długość okresów wypowiedziana umowy o pracę zależy od rodzaju zawartej umowy o pracę, czasu na jaki umowa została zawarta oraz okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dla długości okresu wypowiedzenia istotne jest bowiem czy zawarta umowa o pracę jest na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo nieobecnego pracownika, na czas wykonywania konkretnego zadania czy też jest to umowa na okres próbny.
REKLAMA
W przypadku umów terminowych ważny jest czas na jaki umowa została zawarta, a przy umowie na czas nieokreślony istotny jest okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
REKLAMA
Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi on odpowiednio 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy, 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat
W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony istotne znaczenie ma okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami, jak również jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.
Zobacz: Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia
Okres wypowiedzenia umowy na czas próby
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony
Jeśli chodzi o umowę na czas określony, ulega ona rozwiązaniu z upływem terminu na jaki została zawarta. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony będzie wiązało się z okresem wypowiedzenia jedynie w przypadku, gdy umowa terminowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jak również jeżeli zastrzeżenie takie zostało w umowie zamieszczone. Jeżeli warunki te są spełnione okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie.
Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo zawierana jest w razie potrzeby zastąpienia pracownika, który jest nieobecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas nieobecności pracownika. Przy tym rodzaju umowy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Po wypowiedzeniu - zwolnienie na poszukiwanie pracy
Pracownik, któremu złożono wypowiedzenie umowy o pracę ma do dyspozycji zwolnienie na poszukiwanie nowej pracy. Jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę danego pracownika wynosi co najmniej 2 tygodnie - ma on możliwość skorzystania z zwolnienia na poszukiwanie pracy.
Zwolnienie takie wynosi 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę.
Prawo pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy ma miejsce w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony - nie zależnie ile wynosi okres zatrudnienia pracownika, umowy na czas określony - tylko takich, które są zawierane na okres 6 miesięcy i kiedy możliwość wypowiedzenia została w treści umowy ujęta oraz w przypadku umowy na okres próbny - lecz tylko zawieranych na 3 miesiące.
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy.
Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA