reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu chronić interesy pracownika lub pracodawcy, w zależności która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie umowy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Od czego zależy długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę?


Długość okresów wypowiedziana umowy o pracę zależy od rodzaju zawartej umowy o pracę, czasu na jaki umowa została zawarta oraz okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dla długości okresu wypowiedzenia istotne jest bowiem czy zawarta umowa o pracę jest na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo nieobecnego pracownika, na czas wykonywania konkretnego zadania czy też jest to umowa na okres próbny.


W przypadku umów terminowych ważny jest czas na jaki umowa została zawarta, a przy umowie na czas nieokreślony istotny jest okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi on odpowiednio 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy, 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat


W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony istotne znaczenie ma okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami, jak również jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.


Zobacz: Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia


Okres wypowiedzenia umowy na czas próby


Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa


Okres wypowiedzenia umowy na czas określony


Jeśli chodzi o umowę na czas określony, ulega ona rozwiązaniu z upływem terminu na jaki została zawarta. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony będzie wiązało się z okresem wypowiedzenia jedynie w przypadku, gdy umowa terminowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jak również jeżeli zastrzeżenie takie zostało w umowie zamieszczone. Jeżeli warunki te są spełnione okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie.


Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy


Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo


Umowa na zastępstwo zawierana jest w razie potrzeby zastąpienia pracownika, który jest nieobecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas nieobecności pracownika. Przy tym rodzaju umowy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

reklama

Czytaj także

Autor:

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama