REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu chronić interesy pracownika lub pracodawcy, w zależności która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie umowy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Od czego zależy długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę?


Długość okresów wypowiedziana umowy o pracę zależy od rodzaju zawartej umowy o pracę, czasu na jaki umowa została zawarta oraz okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dla długości okresu wypowiedzenia istotne jest bowiem czy zawarta umowa o pracę jest na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo nieobecnego pracownika, na czas wykonywania konkretnego zadania czy też jest to umowa na okres próbny.

REKLAMA


W przypadku umów terminowych ważny jest czas na jaki umowa została zawarta, a przy umowie na czas nieokreślony istotny jest okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

REKLAMA


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi on odpowiednio 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy, 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat


W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony istotne znaczenie ma okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami, jak również jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia


Okres wypowiedzenia umowy na czas próby


Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa


Okres wypowiedzenia umowy na czas określony


Jeśli chodzi o umowę na czas określony, ulega ona rozwiązaniu z upływem terminu na jaki została zawarta. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony będzie wiązało się z okresem wypowiedzenia jedynie w przypadku, gdy umowa terminowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jak również jeżeli zastrzeżenie takie zostało w umowie zamieszczone. Jeżeli warunki te są spełnione okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie.


Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy


Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo


Umowa na zastępstwo zawierana jest w razie potrzeby zastąpienia pracownika, który jest nieobecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas nieobecności pracownika. Przy tym rodzaju umowy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.


Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem


Po wypowiedzeniu - zwolnienie na poszukiwanie pracy


Pracownik, któremu złożono wypowiedzenie umowy o pracę ma do dyspozycji zwolnienie na poszukiwanie nowej pracy. Jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę danego pracownika wynosi co najmniej 2 tygodnie - ma on możliwość skorzystania z zwolnienia na poszukiwanie pracy.


Zwolnienie takie wynosi 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę.


Prawo pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy ma miejsce w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony - nie zależnie ile wynosi okres zatrudnienia pracownika, umowy na czas określony - tylko takich, które są zawierane na okres 6 miesięcy i kiedy możliwość wypowiedzenia została w treści umowy ujęta oraz w przypadku umowy na okres próbny - lecz tylko zawieranych na 3 miesiące.


Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy.


Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA