REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

Izabela Larek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadgodziny odchodzą aktualnie do lamusa. W zamian za to pracownikom został dany elastyczny czas oraz ruchome godziny pracy. Zmiany te są związane z wprowadzoną przez sejm nowelizacją Kodeksu Pracy, mającą na celu zniechęcenie pracodawców do zwalniania pracowników w okresach przestoju firmy.

Elastyczny czas pracy


Co w praktyce oznaczają wprowadzone zmiany? Przede wszystkim okres rozliczeniowy czasu pracy został teraz wyznaczony na 12 miesięcy. W ciągu całego roku pracodawca może wymagać od pracownika, aby wykonywał zadania służbowe dłużej niż przez tradycyjne 8 godzin, nie płacąc za to dodatkowego wynagrodzenia. Godziny takie powinny zostać “oddane” podwładnemu w inne dni robocze. Sposób ten ma rozwiązać problemy firm, które funkcjonują w sposób nieregularny - tzn. w pewnych okresach otrzymują dużą ilość zleceń, w innych natomiast liczba ta znacznie spada. W sytuacji, gdy pracownik nie będzie wykonywał pracy przez cały miesiąc, zachowuje on prawo do otrzymania minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie, założono że taki elastyczny czas pracy nie może naruszyć prawa do dobowego oraz tygodniowego wypoczynku.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Natomiast ruchome godziny pracy umożliwiają pracownikowi ustalenie indywidualnej doby pracowniczej. Po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą, podwładny może rozpoczynać pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia. Dzięki temu, zdaniem pomysłodawcy, łatwiejsze będzie godzenie życia zawodowego z prywatnym.


Wprowadzone zmiany mają pozytywnie wpłynąć na rynek pracy, ponieważ dzięki nim pracodawcy będą ponosić mniejsze koszty w okresach przestoju firmy, dzięki czemu zostanie zminimalizowana konieczność zwalniania pracowników. Inne zdanie na ten temat mają jednakże związki zawodowe, które zapowiedziały już generalny strajk. Zdaniem tej strony, takie wydłużenie czasu pracy odbije się negatywnie na zdrowiu i wydajności pracowników.


Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie podwładni stracą także w kwestii finansowej - brak zapłaty za nadgodziny i jednocześnie płaca minimalna w miesiącach, w których nie będą oni wykonywali pracy, zmniejszy dochody. Kolejnym argumentem przeciwnym wprowadzeniu zmian mogą być zalecenia Parlamentu Europejskiego. Zgodnie ze zdaniem wspólnotowym, okres rozliczeniowy czasu pracy nie powinien przekraczać 4 miesięcy.

 
Jak więc widać, wprowadzane do Kodeksu Pracy zmiany mają zarówno zalety, jak i wady. Oczywiste jest, że w żadnej sytuacji nie da się zadowolić wszystkich. Natomiast na pytanie, która strona ma rację i jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce - odpowiedzieć będzie można dopiero w przyszłości.

 
Zobacz: Systemy zatrudniania cudzoziemców

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

REKLAMA

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA