REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim

Monika Pązik

REKLAMA

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim są obowiązkowe dla pracownika, w przypadku niezdolności do pracy w wyniku choroby trwającej powyżej 30 dni. Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracownika na tego rodzaju badania. Odmowa poddania się badaniom skutkuje niedopuszczeniem do pracy bez prawa do wynagrodzenia.

 Skierowanie na badanie kontrolne


Skierowanie na badania kontrolne pracownika należy do obowiązków pracodawcy. Kwestię tą reguluje art. 229 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym badania kontrolne są obowiązkowe w przypadku niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą przekraczającą 30 dni. Są one wykonywane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 czerwca 2005 r. (II PK 319/04) w sentencji odniósł się do tej kwestii zważając na fakt, iż pracownik, który stawia się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku przedkładać pracodawcy orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, bowiem obowiązek skierowania na badania kontrolne leży po stronie pracodawcy. Dodatkowo sposób przeprowadzania badań kontrolnych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z dnia 25 czerwca 1996 r.).

REKLAMA


Zadaj pytanie na Forum:
Forum Moja Firma - Kadry i ZUS


Obowiązki pracodawcy


W związku z koniecznością przeprowadzenia badań kontrolnych pracodawca wystawiając skierowanie powinien uwzględnić:

  • rodzaj przeprowadzanego badania,
  • określenie stanowiska pracy, na którym osoba jest zatrudniona,
  • informacje o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.


Badania kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Pracownik skierowany na badania kontrolne zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy. W razie konieczności przejazdu pracownika na badania, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów podróży na zasadach dotyczących podróży służbowych.


Skutki niepoddania się badaniom kontrolnym


Pracownik, który odmówi poddania się badaniom kontrolnym po długotrwałej chorobie skutkuje niedopuszczeniem pracownika do pracy bez zachowania wynagrodzenia. Ważne jest, aby okoliczności odmowy znajdowały się wyłącznie po stronie pracownika. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 września 2004 r. (I PK 541/03). Dodatkowo niestawiennictwo pracownika na zleconych badaniach kontrolnych jest równoznaczne z naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę w każdym czasie. Niedopuszczalne jest jednak skierowanie pracownika na badania kontrolne podczas trwającego jeszcze okresu zwolnienia lekarskiego. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy dopiero po całkowitym okresie rekonwalescencji pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Możliwość udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego


Z art. 229 § 2 k.p. nie wynika jednoznacznie obowiązek przedłożenia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownika, który rozpoczyna urlop wypoczynkowy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Jest to kwestia sporna, ponieważ udzielenie urlopu wypoczynkowego jest równoważne z dopuszczeniem do pracy. Jednakże Sąd Najwyższy uznał, iż dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego po zwolnieniu lekarskim (wyr. z dnia 9 marca 2011 r., II PK 240/10).

 
Zobacz:
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA