Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim
REKLAMA
Skierowanie na badanie kontrolne
Skierowanie na badania kontrolne pracownika należy do obowiązków pracodawcy. Kwestię tą reguluje art. 229 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym badania kontrolne są obowiązkowe w przypadku niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą przekraczającą 30 dni. Są one wykonywane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 czerwca 2005 r. (II PK 319/04) w sentencji odniósł się do tej kwestii zważając na fakt, iż pracownik, który stawia się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku przedkładać pracodawcy orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, bowiem obowiązek skierowania na badania kontrolne leży po stronie pracodawcy. Dodatkowo sposób przeprowadzania badań kontrolnych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z dnia 25 czerwca 1996 r.).
REKLAMA
Zadaj pytanie na Forum: Forum Moja Firma - Kadry i ZUS
Obowiązki pracodawcy
W związku z koniecznością przeprowadzenia badań kontrolnych pracodawca wystawiając skierowanie powinien uwzględnić:
- rodzaj przeprowadzanego badania,
- określenie stanowiska pracy, na którym osoba jest zatrudniona,
- informacje o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Badania kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Pracownik skierowany na badania kontrolne zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy. W razie konieczności przejazdu pracownika na badania, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów podróży na zasadach dotyczących podróży służbowych.
Skutki niepoddania się badaniom kontrolnym
Pracownik, który odmówi poddania się badaniom kontrolnym po długotrwałej chorobie skutkuje niedopuszczeniem pracownika do pracy bez zachowania wynagrodzenia. Ważne jest, aby okoliczności odmowy znajdowały się wyłącznie po stronie pracownika. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 września 2004 r. (I PK 541/03). Dodatkowo niestawiennictwo pracownika na zleconych badaniach kontrolnych jest równoznaczne z naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę w każdym czasie. Niedopuszczalne jest jednak skierowanie pracownika na badania kontrolne podczas trwającego jeszcze okresu zwolnienia lekarskiego. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy dopiero po całkowitym okresie rekonwalescencji pracownika.
Możliwość udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego
Z art. 229 § 2 k.p. nie wynika jednoznacznie obowiązek przedłożenia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownika, który rozpoczyna urlop wypoczynkowy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Jest to kwestia sporna, ponieważ udzielenie urlopu wypoczynkowego jest równoważne z dopuszczeniem do pracy. Jednakże Sąd Najwyższy uznał, iż dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego po zwolnieniu lekarskim (wyr. z dnia 9 marca 2011 r., II PK 240/10).
REKLAMA
REKLAMA