REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy zatrudniania cudzoziemców

Monika Pązik

REKLAMA

Systemy zatrudniania cudzoziemców w Polsce zostały określone w kilku aktach prawnych. Najważniejszą procedurą w zatrudnieniu jest system zezwoleń na pracę, jednakże prawo polskie przyznaje możliwość zatrudnienia cudzoziemców bez konieczności uzyskania takiego zezwolenia.

 

REKLAMA

Pierwszym podstawowym systemem w zatrudnieniu cudzoziemców jest praca na podstawie zezwolenia wydawanego przez wojewodę zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy (Dz.U. 2013.674). Cudzoziemiec jest uprawniony do otrzymania zezwolenia, jeżeli m.in. posiada statut uchodźcy na terenie Polski, posiada zezwolenie na osiedlenie, korzysta z ochrony czasowej w Polsce etc. Należy zaznaczyć, iż obywatele Unii Europejskiej nie muszą starać się o uzyskanie takiego zezwolenia. Jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sentencji wyroku z dnia 12 listopada 2007 r. (II SA/Wa 1293/07) zaznaczył, że nie zwalnia cudzoziemca okoliczność posiadania zezwolenia na wykonywanie pracy z obowiązku posiadania stosownego zezwolenia na wykonywanie funkcji członka zarządu spółki prawa handlowego na podstawie stosunku pracy lub innej dopuszczalnej prawem formy podjęcia pracy zarobkowej.


Zobacz również:
Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców


Rodzaje zezwoleń


Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (z dn. 29 stycznia 2009 r. Dz.U. 2009.16.84) w § 2 określa 5 typów zezwoleń:

REKLAMA


1. A - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2. B - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę polegającą na pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji przez okres przekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy,


3. C - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego, jego podmiotu zależnego lub podmiotu powiązanego długoterminową umową o współpracy z pracodawcą zagranicznym,


4. D - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa),


5. E - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu.


Należy pamiętać, że o wydanie zezwolenia ubiega się pracodawca. Podmiot powierzający pracę zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku we właściwym ze względu na swoją siedzibę urzędu wojewódzkiego wraz z wymaganymi dokumentami.

 


Praca bez zezwolenia


Drugim istotnym systemem zatrudniania obcokrajowców w Polsce jest system uproszczony, zgodnie z którym można zatrudnić cudzoziemca bez zezwolenia na pracę. Osoby, które mogą skorzystać zostać zatrudnione na takich zasadach są enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu MPiPS z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Treść § 1 pkt. 22 tego rozporządzenia zawiera ważną regulację dotyczącą możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdowy na okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających im wykonywanie pracy, na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej. Warunkiem jest, aby przed podjęciem przez cudzoziemca pracy powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, zarejestrował pisemne oświadczenie tego podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy temu cudzoziemcowi.


Nowości w zatrudnieniu cudzoziemców


Zmiany w sposobie zatrudniania cudzoziemców ma wprowadzić nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. W projekcie założeń Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje wprowadzenie elastycznego instrumentu dla ministrów, który pozwoli na określenie zarówno krajów objętych tzw. procedurą oświadczeniową jak również zawodów, które byłyby objęte tą procedurą. Celem zastosowania takiej metody jest możliwość uzupełnienia niedoboru pracowników na polskim rynku i pozyskanie nowych pracowników. Drugą istotną kwestią , którą obejmowałaby nowelizacja jest zobowiązanie pracodawców do uwzględnienia warunków pracy (zawartych w oświadczeniu) w umowie z cudzoziemcem. Ma to służyć ochronie rynku pracy poprzez np. ograniczenie w zaniżaniu wynagrodzeń cudzoziemców. Chodzi o faktyczne zapewnienie deklarowanych warunków. Celem projektowanych przepisów jest możliwość zapewnienia bardziej skutecznej kontroli tych podmiotów, która nadużywają obowiązujące przepisy w celu ułatwienia pobytu w Polsce.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Kadry i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA