REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
zatrudnianie Ukraińców
zatrudnianie Ukraińców

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie pracownika będącego obywatelem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Rosji nie wymaga uzyskania zezwolenia. Pracodawca musi jednak zarejestrować zamiar zatrudnienia osób z tych krajów – w formie oświadczenia – w urzędzie pracy.

W okresie wiosenno-letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, szczególnie w budownictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Chociaż zasadą jest ochrona polskiego rynku pracy i pierwszeństwo w zatrudnianiu osób będących obywatelami polskimi, nie ma przeszkód, aby krótkotrwałą pracę wykonywali też cudzoziemcy.

REKLAMA

Najprostsze procedury dotyczące zatrudniania pracowników spoza krajów Unii Europejskiej występują przy pozyskiwaniu do pracy osób z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji. Na ich zatrudnienie nie jest potrzebne zezwolenie na pracę. W przypadku pracowników z tych krajów formalności polegają na rejestracji w urzędzie pracy powierzenia im wykonywania pracy i uzyskaniu przez cudzoziemca wizy w placówce konsularno-dyplomatycznej. Nie ma zatem wymogu, tak jak w przypadku innych obcokrajowców spoza UE, przeprowadzania długiej i skomplikowanej procedury uzyskiwania zgody wojewody na zatrudnienie.

Angażując do pracy osoby zza wschodniej granicy, polski pracodawca nie musi uzyskać na ich zatrudnienie zgody wojewody, wystarczy zarejestrowanie w urzędzie pracy zamiaru zatrudnienia.

Zobacz: Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców

Krótki kontrakt

Brak konieczności uzyskania zgody na zatrudnienie cudzoziemca „zza wschodniej granicy” dotyczy wykonywania pracy przez te osoby przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim jednak przedsiębiorca zatrudni taką osobę, musi złożyć w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy danemu cudzoziemcowi.

Rejestracja następuje w trakcie jednorazowej wizyty w urzędzie i jest bezpłatna. Wzór dokumentu można znaleźć na stronie dowolnego urzędu pracy (np. www.pup-brzesko.pl).

W treści oświadczenia pracodawca wpisuje następujące dane:

● nazwę zawodu,

● miejsce wykonywania pracy,

● datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy,

● rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,

● wysokość wynagrodzenia brutto za pracę.

Pracodawca musi także złożyć oświadczenie o braku możliwości znalezienia pracowników na lokalnym rynku pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami regulującymi pobyt i zatrudnienie cudzoziemców.

Andrzej K. prowadzi firmę budowlaną. Zamierza zatrudnić do pracy przy pracach wykończeniowych pracownika z Białorusi. W tym celu musi złożyć we właściwym urzędzie pracy oświadczenie. W jego treści znajduje się informacja o prowadzeniu działalności gospodarczej. Dane te są weryfikowane przez urzędnika. Przedsiębiorca musi więc przedstawić zaświadczenie z właściwego urzędu gminy o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej (obecnie rejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, tzw. CEDIG).

Zobacz: Będą dodatkowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Potrzebna wiza

REKLAMA

Urząd pracy umieszcza na oryginale i kopii oświadczenia pracodawcy wzmiankę o rejestracji. Oryginał zarejestrowanego dokumentu pracodawca musi przekazać cudzoziemcowi, któremu ma zamiar powierzyć pracę. Zarejestrowane oświadczenie jest podstawą do uzyskania przez obcokrajowca w polskiej placówce konsularno-dyplomatycznej w kraju jego stałego pobytu wizy w celu wykonywania pracy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z tytułu pracy, jeśli cudzoziemiec przebywa już w Polsce.

Piotr C. prowadzi gospodarstwo rolne i do pracy w nim zamierza zatrudnić Ukraińca. Piotr C. będzie musiał złożyć w urzędzie pracy oświadczenie. Konieczne będzie także zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS albo zaświadczenie z urzędu gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego. Po zarejestrowaniu oświadczenia przyszły pracownik wróci do swojego kraju. W konsulacie RP w paszporcie otrzyma wizę, nie dłużej jednak niż na okres 6 miesięcy.

Przed formalnym zatrudnieniem cudzoziemca firma musi sprawdzić jego wizę. Przez cały okres wykonywania pracy przez zatrudnionego pracodawca ma obowiązek przechowywania kopii dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Polski.

Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?


Jak zatrudnić do prac sezonowych obywatela Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji lub Gruzji?


KROK 1 - firma składa w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi


KROK 2 - oryginał zarejestrowanego dokumentu firma przekazuje przyszłemu pracownikowi


KROK 3 - cudzoziemiec w polskiej placówce konsularno-dyplomatycznej w kraju jego stałego pobytu zgłasza wniosek o wydanie mu wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z tytułu pracy, jeśli przebywa już w Polsce


KROK 4 - firma sprawdza (przed zatrudnieniem) otrzymanie przez cudzoziemca wizy (innego dokumentu uprawniającego do pobytu), a jej kopię przechowuje przez cały okres wykonywania obowiązków


KROK 5 - firma zatrudnia cudzoziemca na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilno-prawnej

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Przedłużenie kontraktu

Po upływie 6 miesięcy tak zatrudniony pracownik sezonowy musi wrócić do swojego kraju. Gdy firma chce go nadal zatrudniać, ma dwie możliwości. Pierwsza polega na tym, że następuje 6 miesięcy przerwy w zatrudnieniu. Po tym okresie można ponownie zlecić cudzoziemcowi wykonywanie pracy bez zezwolenia. Nie trzeba uzyskiwać zezwolenia na pracę, gdy pracownik z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji będzie pracował przez 6 miesięcy w ciągu następujących po sobie kolejnych 12 miesięcy. Wybór tego rozwiązania oznacza konieczność ponownego przeprowadzenia powyżej przedstawionej już procedury.

Druga możliwość to zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony. W takiej sytuacji firma musi wystąpić do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę.

REKLAMA

Spółka z o.o. zamierza po 6 miesiącach nadal zatrudnić obywatela Białorusi. Aby mógł on nadal wykonywać swoje obowiązki, spółka ma obowiązek uzyskać zezwolenie - z tym że nastąpi to w trybie uproszczonym. W takim przypadku spółka nie potrzebuje uzyskiwać od starosty informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Taka informacja nie będzie również wymagana w razie przedłużenia zezwolenia na pracę dla tego samego cudzoziemca i na tym samym stanowisku.

Od obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę zwolnieni są cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka. Firma nie musi więc przechodzić jakiejkolwiek procedury umożliwiającej zatrudnienie osób posiadających Kartę Polaka, zamieszkujących za wschodnią granicą. Cudzoziemiec taki musi jednak zalegalizować pobyt w Polsce na ogólnych zasadach, tj. uzyskać wizę lub zezwolenie pobytowe.

Zobacz: Kiedy należy się zwolnienie z pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA