REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa antykryzysowa

Redakcja

REKLAMA

Nowa ustawa antykryzysowa. Juz niedługo pracodawcy będa mogli skorzystać z rozwiązań jakie mają być wprowadzone w celu ochrony miejsc pracy. Jakie rozwiązania przewiduje projekt drugiej ustawy antykryzysowej?

 Pracodawcy będący przedsiębiorcami będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań antykryzysowych, które zawarte są w projekcie ustawy o zczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

REKLAMA


Zastosowanie nowej ustawy antykryzysowej


Rozwiązania znajdujące się w nowej ustawie antykryzysowej będą mogli wykorzystywać pracodawcy:


1. u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych - nie mniej jednak niż o 15 procent.


2. którzy zalegają z regulowaniem zobowiązań podatkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP, z wyjątkiem przypadku, gdy:

  - zadłużony przedsiębiorca zawarł porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  - zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych, a przedsiębiorca dołączył do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia, przewidujący jego pełną spłatę,


3.  którzy nie mogą ogłosić upadłości.


Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy


Umowa z marszałkiem województwa


Pomoc dla pracodawców będzie udzielana na podstawie umowy. Umowa ta będzie zawierana pomiędzy spełniajacym wymagania pracodawcą a właściwym marszałkiem województwa. 


3 sposoby pomocy


Pomoc w ramach nowej ustawy antykryzysowej będzi udzielana pracodawcom na 3 sposoby.

REKLAMA


Pierwszym sposobem będzie możliwość skorzystania z przestoju ekonomicznego. Będzie to okres, w którym wynagrodzenie dla pracownika będzie finansowane w części przez pracodawcę, a w części przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Drugim sposobem pomocy będzie możliwość obniżenia czasu pracy przy jednoczesnym, proporcjonalnym obniżeniu wynagrodzenia za pracę. Czas pracy będzie można obniżyć maksymalnie do 1 pełnego wymiaru czasu pracy. Przy tym sposobie nie będzie potrzebne dokonanie wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę.


Trzeci sposób będzie polegał na możliwości sfinansowania świadczeń pracowniczych z FGŚP. Pracodawca będzie mógł się ubiegać o częściowe dofinansowanie do wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego, a także uzyskać świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. 

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA