Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Zmienny rynek, trudna sytuacja finansowa i wiele innych aspektów prowadzi do podjęcia radykalnych kroków w kierunku stabilizacji położenia przedsiębiorstwa. Firmy coraz częściej decydują się na fuzje, przejęcia czy nawet sprzedaż całości bądź części zakładu pracy. Tego rodzaju zmiany powodują również przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę. W rezultacie sama forma wykonywanej pracy nadto nie zmienia się. Zmianie ulegają natomiast stosunki umowne między pracownikami a pracodawcą. Z art. 231 § 1 kodeksu pracy z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Zgodnie z orzecznictwem „Skutkiem przejęcia części zakładu pracy przez inny podmiot jest jego wejście w rolę nowego pracodawcy wszystkich pracowników, którzy przedmiotem swego zobowiązania byli związani z działalnością przejmowanej części zakładu, przy czym skutek ten nie zależy od liczby zatrudnionych, a więc może obejmować jedną osobę (art. 231 § 1 KP).” (wyr. SN, I PRN 72/96).
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę oznacza przejście wszystkich pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, czyli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Zobacz również: Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy
Czy przejęcie firmy oznacza przejęcie wszystkich pracowników?
Przejście zakładu pracy wiąże się z przejęciem wszystkich pracowników, nawet tych przebywających na urlopach wypoczynkowych, rodzicielskich czy wychowawczych. Jeżeli jednak pracodawca odmówi potwierdzenia trwałości zatrudnienia, pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie dalszego trwania stosunku pracy w trybie odpowiadającym przywróceniu do pracy.
Pracownik w okresie wypowiedzenia
Może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden bądź kilku pracowników przed przejściem zakładu pracy otrzymało wypowiedzenie a to wiąże się z odpowiednim okresem wypowiedzenia. W takim układzie, jeżeli bieg okresu wypowiedzenia rozpoczął się przed przejęciem firmy, to w momencie przejęcie nie przerywa się, a pracownik przechodzi na nowego pracodawcę. Sąd Najwyższy podjął się rozważenia takiej sytuacji i wydał wyrok, zgodnie z którego tezą przejęcie części zakładu pracy w trybie art. 231 § 1 KP w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powoduje, że nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy. (wyr. SN, I PKN 101/98).
Sytuacja osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych
W najmniej korzystnej sytuacji podczas przejęcia firmy znajdują się osoby zatrudniona na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zleceniobiorcy oraz strony umów o dzieło. Zasady przejęcia pracowników obejmują jedynie tych, w rozumieniu kodeksu pracy. Nie obowiązuje tu zatem zasada trwałości zatrudnienia a przejęcie nie następuje automatycznie. Niedopuszczalne jest zatem rozszerzenie regulacji art. 231 § 1 kodeksu pracy.
Zobacz też: Specyfika umów cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.