reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę

Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę

Nie do rzadkości w obrocie gospodarczym należy przejęcie, sprzedaż czy fuzja firmy. Przepisy kodeksu pracy regulują kwestię przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pod kątem sytuacji pracowników. Z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czy umowy o pracę ulegają rozwiązaniu? Co dzieje się ze zleceniobiorcami?

Zmienny rynek, trudna sytuacja finansowa i wiele innych aspektów prowadzi do podjęcia radykalnych kroków w kierunku stabilizacji położenia przedsiębiorstwa. Firmy coraz częściej decydują się na fuzje, przejęcia czy nawet sprzedaż całości bądź części zakładu pracy. Tego rodzaju zmiany powodują również przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę. W rezultacie sama forma wykonywanej pracy nadto nie zmienia się. Zmianie ulegają natomiast stosunki umowne między pracownikami a pracodawcą. Z art. 231 § 1 kodeksu pracy z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z orzecznictwem „Skutkiem przejęcia części zakładu pracy przez inny podmiot jest jego wejście w rolę nowego pracodawcy wszystkich pracowników, którzy przedmiotem swego zobowiązania byli związani z działalnością przejmowanej części zakładu, przy czym skutek ten nie zależy od liczby zatrudnionych, a więc może obejmować jedną osobę (art. 231 § 1 KP).” (wyr. SN, I PRN 72/96).

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę oznacza przejście wszystkich pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, czyli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Zobacz również: Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy

Czy przejęcie firmy oznacza przejęcie wszystkich pracowników?

Przejście zakładu pracy wiąże się z przejęciem wszystkich pracowników, nawet tych przebywających na urlopach wypoczynkowych, rodzicielskich czy wychowawczych. Jeżeli jednak pracodawca odmówi potwierdzenia trwałości zatrudnienia, pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie dalszego trwania stosunku pracy w trybie odpowiadającym przywróceniu do pracy.

Pracownik w okresie wypowiedzenia

Może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden bądź kilku pracowników przed przejściem zakładu pracy otrzymało wypowiedzenie a to wiąże się z odpowiednim okresem wypowiedzenia. W  takim układzie, jeżeli bieg okresu wypowiedzenia rozpoczął się przed przejęciem firmy, to w momencie przejęcie nie przerywa się, a pracownik przechodzi na nowego pracodawcę. Sąd Najwyższy podjął się rozważenia takiej sytuacji i wydał wyrok, zgodnie z którego tezą przejęcie części zakładu pracy w trybie art. 231 § 1 KP w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powoduje, że nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy. (wyr. SN, I PKN 101/98).

Sytuacja osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

W najmniej korzystnej sytuacji podczas przejęcia firmy znajdują się osoby zatrudniona na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zleceniobiorcy oraz strony umów o dzieło. Zasady przejęcia pracowników obejmują jedynie tych, w rozumieniu kodeksu pracy. Nie obowiązuje tu zatem zasada trwałości zatrudnienia a przejęcie nie następuje automatycznie. Niedopuszczalne jest zatem rozszerzenie regulacji art. 231 § 1 kodeksu pracy.

Zobacz też: Specyfika umów cywilnoprawnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę /Fot. Fotolia
Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę /Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama