| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę

Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę

Nie do rzadkości w obrocie gospodarczym należy przejęcie, sprzedaż czy fuzja firmy. Przepisy kodeksu pracy regulują kwestię przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pod kątem sytuacji pracowników. Z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czy umowy o pracę ulegają rozwiązaniu? Co dzieje się ze zleceniobiorcami?

Zmienny rynek, trudna sytuacja finansowa i wiele innych aspektów prowadzi do podjęcia radykalnych kroków w kierunku stabilizacji położenia przedsiębiorstwa. Firmy coraz częściej decydują się na fuzje, przejęcia czy nawet sprzedaż całości bądź części zakładu pracy. Tego rodzaju zmiany powodują również przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę. W rezultacie sama forma wykonywanej pracy nadto nie zmienia się. Zmianie ulegają natomiast stosunki umowne między pracownikami a pracodawcą. Z art. 231 § 1 kodeksu pracy z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z orzecznictwem „Skutkiem przejęcia części zakładu pracy przez inny podmiot jest jego wejście w rolę nowego pracodawcy wszystkich pracowników, którzy przedmiotem swego zobowiązania byli związani z działalnością przejmowanej części zakładu, przy czym skutek ten nie zależy od liczby zatrudnionych, a więc może obejmować jedną osobę (art. 231 § 1 KP).” (wyr. SN, I PRN 72/96).

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę oznacza przejście wszystkich pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, czyli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Zobacz również: Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy

Czy przejęcie firmy oznacza przejęcie wszystkich pracowników?

Przejście zakładu pracy wiąże się z przejęciem wszystkich pracowników, nawet tych przebywających na urlopach wypoczynkowych, rodzicielskich czy wychowawczych. Jeżeli jednak pracodawca odmówi potwierdzenia trwałości zatrudnienia, pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie dalszego trwania stosunku pracy w trybie odpowiadającym przywróceniu do pracy.

Pracownik w okresie wypowiedzenia

Może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden bądź kilku pracowników przed przejściem zakładu pracy otrzymało wypowiedzenie a to wiąże się z odpowiednim okresem wypowiedzenia. W  takim układzie, jeżeli bieg okresu wypowiedzenia rozpoczął się przed przejęciem firmy, to w momencie przejęcie nie przerywa się, a pracownik przechodzi na nowego pracodawcę. Sąd Najwyższy podjął się rozważenia takiej sytuacji i wydał wyrok, zgodnie z którego tezą przejęcie części zakładu pracy w trybie art. 231 § 1 KP w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powoduje, że nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy. (wyr. SN, I PKN 101/98).

Sytuacja osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

W najmniej korzystnej sytuacji podczas przejęcia firmy znajdują się osoby zatrudniona na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zleceniobiorcy oraz strony umów o dzieło. Zasady przejęcia pracowników obejmują jedynie tych, w rozumieniu kodeksu pracy. Nie obowiązuje tu zatem zasada trwałości zatrudnienia a przejęcie nie następuje automatycznie. Niedopuszczalne jest zatem rozszerzenie regulacji art. 231 § 1 kodeksu pracy.

Zobacz też: Specyfika umów cywilnoprawnych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »