Specyfika umów cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Umowy cywilnoprawne, w oparciu o które najczęściej wykonywana jest praca, to umowa o dzieło i umowa zlecenia. Zasady funkcjonowania tych umów określają przepisy ustawy kodeks cywilny. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie podlega przepisom kodeksu pracy, a zatem nie ma uprawnień wynikających z tego kodeksu dla pracowników.
REKLAMA
Umowa o dzieło
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zarówno zamawiającym, jak i przyjmującym zamówienie może być każdy podmiot prawa – osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Między stronami umowy o dzieło nie występuje jakikolwiek stosunek zależności lub podporządkowania (ta cecha odróżnia umowę o dzieło od umowy o pracę). Stosunek prawny umowy o dzieło dochodzi do skutku w wypadku złożenia przez obie strony zgodnych oświadczeń woli. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, tzn. wykonawca dzieła musi osiągnąć konkretny, indywidualnie oznaczony rezultat (dzieło) i odpowiada za jego nieosiągnięcie. Strony umowy o dzieło muszą przewidzieć upływ pewnego czasu na wykonanie zamówienia.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?
Kodeks cywilny nie wymaga dla zawarcia umowy o dzieło szczególnej formy prawnej. Obowiązek zachowania określonej formy prawnej umowy o dzieło może jednak wynikać z umowy między stronami albo z przepisu szczególnego.
Umowa zlecenia
REKLAMA
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Istota umowy zlecenia wyraża się w tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Na mocy art. 750 Kodeksu cywilnego przepisy o zleceniu stosuje się odpowiednio do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane tymi przepisami.
Stronami umowy zlecenia są dający zlecenie (zleceniodawca) i przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca). Umowa zlecenia jest umową starannego działania, a nie umową rezultatu, tak jak umowa o dzieło. Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania będącego przedmiotem umowy zlecenia w przypadku, gdy dołożył wszelkich starań w tym kierunku, przy zachowaniu należytej staranności.
Zobacz również: Jak prawidłowo zawierać umowy?
Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych
REKLAMA
REKLAMA