reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Specyfika umów cywilnoprawnych

Specyfika umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne nie zostały uregulowane w kodeksie pracy a to oznacza, że nie przyznają uprawnień, jakie przysługują pracownikom. Należą do nich umowy o dzieło i zlecenia. Jaka jest specyfika tych umów?

Umowy cywilnoprawne, w oparciu o które najczęściej wykonywana jest praca, to umowa o dzieło i umowa zlecenia. Zasady funkcjonowania tych umów określają przepisy ustawy kodeks cywilny. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie podlega przepisom kodeksu pracy, a zatem nie ma uprawnień wynikających z tego kodeksu dla pracowników.

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zarówno zamawiającym, jak i przyjmującym zamówienie może być każdy podmiot prawa – osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Między stronami umowy o dzieło nie występuje jakikolwiek stosunek zależności lub podporządkowania (ta cecha odróżnia umowę o dzieło od umowy o pracę). Stosunek prawny umowy o dzieło dochodzi do skutku w wypadku złożenia przez obie strony  zgodnych oświadczeń woli. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, tzn. wykonawca dzieła musi osiągnąć konkretny, indywidualnie oznaczony rezultat (dzieło) i odpowiada za  jego nieosiągnięcie. Strony umowy o dzieło muszą przewidzieć upływ pewnego czasu na wykonanie zamówienia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Kodeks cywilny nie wymaga dla zawarcia umowy o dzieło szczególnej formy prawnej. Obowiązek zachowania określonej formy prawnej umowy o dzieło może jednak wynikać z umowy między stronami albo z przepisu szczególnego.

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Istota umowy zlecenia wyraża się w tym, że  przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Na mocy art. 750 Kodeksu cywilnego przepisy o zleceniu stosuje się  odpowiednio do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane tymi przepisami.

Stronami umowy zlecenia są dający zlecenie (zleceniodawca) i przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca). Umowa zlecenia jest umową starannego działania, a nie umową rezultatu, tak jak umowa o dzieło. Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania będącego przedmiotem umowy zlecenia w przypadku, gdy dołożył wszelkich starań w tym kierunku, przy zachowaniu należytej staranności.

Zobacz również: Jak prawidłowo zawierać umowy?

Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama