REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Jak prawidłowo zawierać umowy? / fot. Fotolia
Jak prawidłowo zawierać umowy? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Bardzo łatwo można zawrzeć wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne. Wystarczy do tego wyrażenie zgody na proponowane przez drugą stronę warunki transakcji. W świetle prawa zawarcie umowy bynajmniej nie jest jednak niewiele znaczącą formalnością. Należy pamiętać, że strony zawierające umowę, zaciągają wobec siebie konkretne zobowiązania (które mogą być egzekwowane na drodze prawnej - sądowej), określając związane z nimi swoje wzajemne uprawnienia i obowiązki itd. Jedną z podstawowych zasad, obowiązującą dla wszelkiego rodzaju umów, jest zasada (pacta sunt servanda), która oznacza, że:

REKLAMA

 • zawarte umowy są wiążące, a określone w ich treści zobowiązania powinny być wykonywane przez strony, które umowę taką zawarły, zgodnie z ich treścią i celem konkretnego rodzaju umowy;
 •  treść zawartej umowy (i określone w niej wzajemne uprawnienia i obowiązki) jest dla stron, które ją zawarły, przyjętym przez te strony prawem kontraktowym, które jest tak samo dla nich wiążące, jak powszechnie obowiązujące przepisy prawa, stanowione przez władze publiczne.

Prawo cywilne wprawdzie dopuszcza kwestionowanie postanowień umowy, która już została zawarta (co polega na domaganiu się uznania za nieważne niektórych jej postanowień lub całej umowy, a nie na żądaniu zmiany treści jej postanowień na inną), ale tylko w określonych przepisami sytuacjach. Najczęściej kończy się to sporem sądowym (tylko sąd w postępowaniu cywilnym może wiążąco orzekać, czy takie zarzuty co do nieważności umowy są czy nie są zasadne w świetle prawa). Również rezygnacja z zawartej już umowy wcale nie jest prosta, bywa jednak możliwa. Może to nastąpić albo za porozumieniem stron (gdy druga strona wyraża na to zgodę), albo w sytuacjach, jakie przewidziane są w samej umowie albo obowiązujących przepisach, oczywiście z zachowaniem określonych w nich warunków, wymogów formalnych terminów itd.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak napisać aneks do umowy?

Przed podpisaniem umowy

REKLAMA

Przed złożeniem swojego podpisu na formularzu z tekstem umowy, a także na jakimkolwiek innym dokumencie, zawsze należy dokładnie przeczytać ich treść. Trzeba dowiedzieć się, jaki dokument podpisuje się, na czym polegają przewidziane w jego treści uprawnienia, obowiązki itd. i dopiero wtedy zadecydować (biorąc pod uwagę m.in. własną sytuację), czy podane na piśmie warunki umowne są do zaakceptowania. Jeśli nie wszystko w treści umowy jest jasne i zrozumiałe, a także jeśli dokładnie się nie wie, jakie prawne znaczenie ma konkretny dokument (np. weksel), przygotowany do podpisu, zawsze lepiej wstrzymać się z podpisaniem umowy czy takich dokumentów i nie podejmować decyzji o jej podpisaniu. Poza otrzymaniem informacji i wyjaśnień od drugiej strony, warto jest uzyskać kopie takich dokumentów i zwrócić się o odpowiednie wyjaśnienia do prawnika (bezpłatnie porady prawne konsumenci mogą uzyskać u "swojego" Rzecznika Konsumentów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też pamiętać, że jeśli przed podpisaniem umowy ustalane są ustnie jakieś dodatkowe, nieprzewidziane w jej "drukowanym" tekście postanowienia, albo innej treści niż te podane drukiem, to nie tylko można, ale we własnym interesie wręcz należy wprowadzić odpowiednie zmiany w pisemnym tekście zawieranej umowy. Wszelkie poprawki należy nanieść na wszystkich egzemplarzach umowy, choćby na dodatkowych kartkach, po to, żeby nie było żadnych wątpliwości i w razie potrzeby można było łatwo udowodnić, przedstawiając taki dokument, jakie konkretnie warunki (np. co do możliwości rozwiązania umowy czy odstąpienia od niej) zostały przez strony uzgodnione. Zawarcie umowy przez podpisanie gotowego tekstu nie jest "nic nieznaczącą formalnością", jak niestety u nas błędnie wielu osobom się wydaje. To bowiem właśnie w treści umowy określone są wzajemne uprawnienia i obowiązki stron, które ją zawarły, a treść takiej zawartej umowy jest dla tych stron przyjętym przez same te strony "prawem kontraktowym", które jest tak samo dla nich wiążące jak i powszechnie obowiązujące przepisy prawa, stanowione przez władzę ustawodawczą. Jeżeli jednak niektóre z postanowień umowy stanowią tzw. niedozwolone klauzule umowne (np. prawo do wypowiedzenia umowy przyznane tylko przedsiębiorcy) wówczas są one bezwzględnie nieważne. Ewentualna natomiast zmiana prawidłowo zawartej umowy pozostaje do bezpośrednich negocjacji pomiędzy kontrahentami. Zbiór niedozwolonych klauzul umownych można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

Źródło: Poradnik Rzecznika Praw Obywatelskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA