reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Każda strona zawierając umowę musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ją wykonać. Co jednak w przypadku gdy jeden z kontrahentów nie chce lub nie może tego zrobić ? Czy można zrezygnować z wykonania umowy i bez żądnych konsekwencji odstąpić od jej wykonania ? Czy prawo do odstąpienia od umowy przysługuje każdej ze stron? Czy dotyczy ono każdej umowy?

Co do zasady każdą zawartą już umowę trzeba będzie wykonać, oczywiście strony mogą ją zgodnie rozwiązać, ale w braku zgodnego porozumienia stron, odstąpienie przez jedną stronę umowy nie jest możliwe. Od zasady tej istnieją wyjątki – ma to miejsce w przypadku prawa odstąpienia, jednak możliwość skorzystania z tego prawa jest bardzo ograniczona. Kodeks cywilny przewiduje instytucję odstąpienia od umowy i określa warunki skorzystania z tego uprawnienia, co zatem należy zrobić aby móc skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

Komu przysługuje prawo odstąpienia od umowy?

Aby skutecznie skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy prawo takie zastrzec w treści zawieranej umowy. Uprawnienie do odstąpienia można zastrzec na rzecz jednego z kontrahentów bądź też na rzecz obydwu stron umowy.

Dodatkowym warunkiem skutecznego zastrzeżenia tego prawa w umowie, jest wskazanie określonego terminu, w ciągu którego strona będzie mogła od umowy odstąpić. Po upływie tego terminu z prawa do odstąpienia nie będzie można skorzystać.

Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

Polecamy serwis Koszty

Jak wykonać prawo odstąpienia od umowy?

Jeżeli prawo odstąpienia od umowy zostało wyraźnie zastrzeżone w umowie na rzecz danego kontrahenta, to może on je skutecznie wykonać poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Istotne także jest, aby oświadczenie o odstąpieniu od umowy zostało złożone w terminie określonym w umowie.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Oświadczenie o odstąpieniu powinno zawierać określenie umowy od której kontrahent odstępuje, wskazanie stron tej umowy, a także datę i podpis. W oświadczeniu należy także powołać paragrafy umowy, mówiące o prawie kontrahenta do odstąpienia od umowy oraz o terminie, w którym prawo to strona może realizować.

Przeczytaj także Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Co się dzieje z umową gdy jedna ze stron skutecznie odstąpiła od umowy?

Jeżeli prawo do odstąpienia od umowy zostało wykonane (tj. kontrahent złożył drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy) umowa taka w świetle prawa uznana jest za umowę nie zawartą.

Co należy zrobić gdy strona odstąpiła od umowy?

Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu cywilnego, które przewidują, iż w razie wykonania przez jedną ze stron prawa odstąpienia, umowa uważana jest za nie zawartą, a strony to co już świadczyły powinny sobie zwrócić w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jednak za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Zobacz serwis: Umowa-pracownicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.
Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama