REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.
Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

REKLAMA

REKLAMA

Każda strona zawierając umowę musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ją wykonać. Co jednak w przypadku gdy jeden z kontrahentów nie chce lub nie może tego zrobić ? Czy można zrezygnować z wykonania umowy i bez żądnych konsekwencji odstąpić od jej wykonania ? Czy prawo do odstąpienia od umowy przysługuje każdej ze stron? Czy dotyczy ono każdej umowy?

Co do zasady każdą zawartą już umowę trzeba będzie wykonać, oczywiście strony mogą ją zgodnie rozwiązać, ale w braku zgodnego porozumienia stron, odstąpienie przez jedną stronę umowy nie jest możliwe. Od zasady tej istnieją wyjątki – ma to miejsce w przypadku prawa odstąpienia, jednak możliwość skorzystania z tego prawa jest bardzo ograniczona. Kodeks cywilny przewiduje instytucję odstąpienia od umowy i określa warunki skorzystania z tego uprawnienia, co zatem należy zrobić aby móc skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

REKLAMA

Komu przysługuje prawo odstąpienia od umowy?

Aby skutecznie skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy prawo takie zastrzec w treści zawieranej umowy. Uprawnienie do odstąpienia można zastrzec na rzecz jednego z kontrahentów bądź też na rzecz obydwu stron umowy.

Dodatkowym warunkiem skutecznego zastrzeżenia tego prawa w umowie, jest wskazanie określonego terminu, w ciągu którego strona będzie mogła od umowy odstąpić. Po upływie tego terminu z prawa do odstąpienia nie będzie można skorzystać.

Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

Polecamy serwis Koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wykonać prawo odstąpienia od umowy?

Jeżeli prawo odstąpienia od umowy zostało wyraźnie zastrzeżone w umowie na rzecz danego kontrahenta, to może on je skutecznie wykonać poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Istotne także jest, aby oświadczenie o odstąpieniu od umowy zostało złożone w terminie określonym w umowie.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Oświadczenie o odstąpieniu powinno zawierać określenie umowy od której kontrahent odstępuje, wskazanie stron tej umowy, a także datę i podpis. W oświadczeniu należy także powołać paragrafy umowy, mówiące o prawie kontrahenta do odstąpienia od umowy oraz o terminie, w którym prawo to strona może realizować.

Przeczytaj także Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Co się dzieje z umową gdy jedna ze stron skutecznie odstąpiła od umowy?

Jeżeli prawo do odstąpienia od umowy zostało wykonane (tj. kontrahent złożył drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy) umowa taka w świetle prawa uznana jest za umowę nie zawartą.

Co należy zrobić gdy strona odstąpiła od umowy?

Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu cywilnego, które przewidują, iż w razie wykonania przez jedną ze stron prawa odstąpienia, umowa uważana jest za nie zawartą, a strony to co już świadczyły powinny sobie zwrócić w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jednak za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Zobacz serwis: Umowa-pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA