REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Monika Pązik
Jak rozliczyć umowę barterową?
Jak rozliczyć umowę barterową?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest niczym innym, jak wymianą usług lub towarów w formie bezgotówkowej. Nie jest jednak wyraźnie wskazane czy musi to być wymiana towar za towar bądź usługa za usługę. System mieszany jest również dozwolony. Ważne jest jednak, aby wymieniane między stronami świadczenia były tej samej wartości.

REKLAMA

Barter jest najczęściej stosowany w Internecie, przykładowo poprzez wymianę artykułu w zamian za reklamę czy link na stronie internetowej w zamian za zamieszczenie tekstu.

Jaka forma umowy barterowej?

Nie istnieją wymogi określające wprost formę umowy barterowej, wobec tego nie musi ona być zawierana koniecznie na piśmie. Z reguły wszelkich ustaleń dokonuje się drogą mailową i są one wiążące dla obu stron. Jednakże dla bezpieczeństwa warto zawsze zawrzeć umowę na piśmie, w szczególności dla celów dowodowych. Należy dodatkowo pamiętać, że pomimo, iż wymiana odbywa się bezgotówkowo to należy ująć ją w księdze przychodów i rozchodów firmy, bowiem w związku z tym powstaje obowiązek podatkowy. Przedsiębiorca ujmuje wówczas wartość usługi/towaru określonego przez kontrahenta.

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy umowy

Jeżeli strony umowy postanowią spisać umowę, wówczas powinna ona zawierać:

  1. miejsce i datę zawarcia umowy,
  2. dane stron umowy,
  3. ilość i wartość usług/towarów objętych umową,
  4. termin i warunki wykonania umowy,
  5. konsekwencje niewywiązania się z umowy,

Rozliczenie barteru

Strony zawierające umowę barterową powinny wiedzieć, że mimo jej bezgotówkowej formy zobowiązane są do rozliczenia wynikających z tego świadczeń. Powszechną praktyką jest:

  • wystawienie faktury sprzedażowej – zgodnie z obowiązującymi zasadami w obrocie handlowym fakturę należy wystawić w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło świadczenie. Fakturę wysyła się kontrahentowi za pomocą poczty elektronicznej bądź tradycyjnej. Fakturę wykazuje się w KPiR z uwzględnieniem podatku VAT.
  • rozliczenie faktury kosztowej – fakturę, która zostanie wystawiona przez kontrahenta rozlicza się w kosztach z datą wystawienia faktury.

Opodatkowanie podatkiem VAT

Należy pamiętać, że jak każda usługa między firmami tak i wymiana barterowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wówczas strony stosunku umownego mogą odliczyć VAT na zasadach ogólnych, w terminie ustalonym jako dzień powstania obowiązku podatkowego. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość rynkowa. Umowa barterowa nie będzie objęta koniecznością odliczenia VAT-u, gdy strony umowy będą przedsiębiorcami – vatowcami, rozliczającymi się podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych. Może jednak zdarzyć się, że jedna ze stron umowy będzie zobowiązana zapłacić wyższy podatek niż druga.

Jeden z kontrahentów zapłaci wyższy VAT, gdy usługi opodatkowane będą różnymi stawkami bądź umowa zawierana jest między vatowcem a firmą zwolnioną z VAT-u.

Umowa zawarta z przedsiębiorcą na odległość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA