REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Monika Pązik
Jak rozliczyć umowę barterową?
Jak rozliczyć umowę barterową?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest niczym innym, jak wymianą usług lub towarów w formie bezgotówkowej. Nie jest jednak wyraźnie wskazane czy musi to być wymiana towar za towar bądź usługa za usługę. System mieszany jest również dozwolony. Ważne jest jednak, aby wymieniane między stronami świadczenia były tej samej wartości.

REKLAMA

Barter jest najczęściej stosowany w Internecie, przykładowo poprzez wymianę artykułu w zamian za reklamę czy link na stronie internetowej w zamian za zamieszczenie tekstu.

Jaka forma umowy barterowej?

Nie istnieją wymogi określające wprost formę umowy barterowej, wobec tego nie musi ona być zawierana koniecznie na piśmie. Z reguły wszelkich ustaleń dokonuje się drogą mailową i są one wiążące dla obu stron. Jednakże dla bezpieczeństwa warto zawsze zawrzeć umowę na piśmie, w szczególności dla celów dowodowych. Należy dodatkowo pamiętać, że pomimo, iż wymiana odbywa się bezgotówkowo to należy ująć ją w księdze przychodów i rozchodów firmy, bowiem w związku z tym powstaje obowiązek podatkowy. Przedsiębiorca ujmuje wówczas wartość usługi/towaru określonego przez kontrahenta.

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy umowy

Jeżeli strony umowy postanowią spisać umowę, wówczas powinna ona zawierać:

 1. miejsce i datę zawarcia umowy,
 2. dane stron umowy,
 3. ilość i wartość usług/towarów objętych umową,
 4. termin i warunki wykonania umowy,
 5. konsekwencje niewywiązania się z umowy,

Rozliczenie barteru

Strony zawierające umowę barterową powinny wiedzieć, że mimo jej bezgotówkowej formy zobowiązane są do rozliczenia wynikających z tego świadczeń. Powszechną praktyką jest:

 • wystawienie faktury sprzedażowej – zgodnie z obowiązującymi zasadami w obrocie handlowym fakturę należy wystawić w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło świadczenie. Fakturę wysyła się kontrahentowi za pomocą poczty elektronicznej bądź tradycyjnej. Fakturę wykazuje się w KPiR z uwzględnieniem podatku VAT.
 • rozliczenie faktury kosztowej – fakturę, która zostanie wystawiona przez kontrahenta rozlicza się w kosztach z datą wystawienia faktury.

Opodatkowanie podatkiem VAT

Należy pamiętać, że jak każda usługa między firmami tak i wymiana barterowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wówczas strony stosunku umownego mogą odliczyć VAT na zasadach ogólnych, w terminie ustalonym jako dzień powstania obowiązku podatkowego. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość rynkowa. Umowa barterowa nie będzie objęta koniecznością odliczenia VAT-u, gdy strony umowy będą przedsiębiorcami – vatowcami, rozliczającymi się podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych. Może jednak zdarzyć się, że jedna ze stron umowy będzie zobowiązana zapłacić wyższy podatek niż druga.

Jeden z kontrahentów zapłaci wyższy VAT, gdy usługi opodatkowane będą różnymi stawkami bądź umowa zawierana jest między vatowcem a firmą zwolnioną z VAT-u.

Umowa zawarta z przedsiębiorcą na odległość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA