reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Jak rozliczyć umowę barterową?

Jak rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest niczym innym, jak wymianą usług lub towarów w formie bezgotówkowej. Nie jest jednak wyraźnie wskazane czy musi to być wymiana towar za towar bądź usługa za usługę. System mieszany jest również dozwolony. Ważne jest jednak, aby wymieniane między stronami świadczenia były tej samej wartości.

Barter jest najczęściej stosowany w Internecie, przykładowo poprzez wymianę artykułu w zamian za reklamę czy link na stronie internetowej w zamian za zamieszczenie tekstu.

Jaka forma umowy barterowej?

Nie istnieją wymogi określające wprost formę umowy barterowej, wobec tego nie musi ona być zawierana koniecznie na piśmie. Z reguły wszelkich ustaleń dokonuje się drogą mailową i są one wiążące dla obu stron. Jednakże dla bezpieczeństwa warto zawsze zawrzeć umowę na piśmie, w szczególności dla celów dowodowych. Należy dodatkowo pamiętać, że pomimo, iż wymiana odbywa się bezgotówkowo to należy ująć ją w księdze przychodów i rozchodów firmy, bowiem w związku z tym powstaje obowiązek podatkowy. Przedsiębiorca ujmuje wówczas wartość usługi/towaru określonego przez kontrahenta.

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Elementy umowy

Jeżeli strony umowy postanowią spisać umowę, wówczas powinna ona zawierać:

  1. miejsce i datę zawarcia umowy,
  2. dane stron umowy,
  3. ilość i wartość usług/towarów objętych umową,
  4. termin i warunki wykonania umowy,
  5. konsekwencje niewywiązania się z umowy,

Rozliczenie barteru

Strony zawierające umowę barterową powinny wiedzieć, że mimo jej bezgotówkowej formy zobowiązane są do rozliczenia wynikających z tego świadczeń. Powszechną praktyką jest:

  • wystawienie faktury sprzedażowej – zgodnie z obowiązującymi zasadami w obrocie handlowym fakturę należy wystawić w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło świadczenie. Fakturę wysyła się kontrahentowi za pomocą poczty elektronicznej bądź tradycyjnej. Fakturę wykazuje się w KPiR z uwzględnieniem podatku VAT.
  • rozliczenie faktury kosztowej – fakturę, która zostanie wystawiona przez kontrahenta rozlicza się w kosztach z datą wystawienia faktury.

Opodatkowanie podatkiem VAT

Należy pamiętać, że jak każda usługa między firmami tak i wymiana barterowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wówczas strony stosunku umownego mogą odliczyć VAT na zasadach ogólnych, w terminie ustalonym jako dzień powstania obowiązku podatkowego. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość rynkowa. Umowa barterowa nie będzie objęta koniecznością odliczenia VAT-u, gdy strony umowy będą przedsiębiorcami – vatowcami, rozliczającymi się podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych. Może jednak zdarzyć się, że jedna ze stron umowy będzie zobowiązana zapłacić wyższy podatek niż druga.

Jeden z kontrahentów zapłaci wyższy VAT, gdy usługi opodatkowane będą różnymi stawkami bądź umowa zawierana jest między vatowcem a firmą zwolnioną z VAT-u.

Umowa zawarta z przedsiębiorcą na odległość

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama