Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odliczanie VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odliczanie VAT.
Aktualizacja: 14.09.2016
Spółka ABC jest podatnikiem VAT czynnym wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. ABC sp. o.o. nabywa artykuły spożywcze, takie jak woda, kawa, herbata, cukier, ciastka itp. Produkty te są zużywane przez pracowników i kontrahentów podczas różnego rodzaju spotkań i narad. Czy od nabycia tych towarów spółka ABC ma prawo odliczyć VAT wynikający z faktur potwierdzających ich nabycie? Czy w związku z przekazaniem tych produktów do spożycia przez pracowników należy wykazać VAT od nieodpłatnej dostawy towarów? »
Aktualizacja: 09.10.2015
Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów demonstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosztów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej? »
Aktualizacja: 09.10.2015
Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regulamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu? »
W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?
Aktualizacja: 08.10.2015
20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa? »
Aktualizacja: 07.10.2015
Pytanie dotyczy zasad obliczania podstawy korekt VAT w trybie art. 90b i 91 przy sprzedaży samochodu osobowego z częściowym odliczeniem podatku. Jak wyliczyć korektę, zarówno w trybie art. 90b, jak i 91 ustawy o VAT? »
Aktualizacja: 07.10.2015
W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT? »
Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT
Aktualizacja: 06.10.2015
Od stycznia 2015 r. nasza spółka udostępnia przedstawicielom handlowym prowadzącym działalność gospodarczą samochody osobowe. Przedstawiciel handlowy płaci miesięczny czynsz z tytułu używania samochodu w wysokości 600 zł netto i korzysta z niego przez czas trwania umowy o współpracę w celu realizacji obowiązków z niej wynikających. Nie może go udostępniać osobom trzecim i używa go tylko do celów wiążącej go ze spółką umowy. Czy w opisanej sytuacji mamy prawo do odliczania VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? »
Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?
Aktualizacja: 06.10.2015
Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od stycznia 2015 r. rozszerzyłem działalność o wynajem motocykli. Nabyłem motocykl, który będzie służył do wynajmu. Motocykl będzie wykorzystywany tylko do wynajmu i wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Czy mogę odliczyć 100% VAT od tego zakupu? »
Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu
Aktualizacja: 06.10.2015
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy leasingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W marcu 2015 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowiązek opodatkować? »
Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym
Aktualizacja: 01.10.2015
Informację podatkową dotyczą auta służbowego należy do Urzędy Skarbowego. Jeśli jednak podatnik poda nieprawdziwy rodzaj przeznaczenia pojazdu dla osiągnięcia korzyści finansowych, to grozi mu dotkliwa kara. »
Dokonywanie zmian konstrukcyjnych w pojazdach a odliczenie VAT: przykłady modyfikacji
Aktualizacja: 30.09.2015
Zdarza się, że pojazdy wykorzystywane w firmie poddawane są przeróbkom, w skutek których ich właściciel traci możliwość odliczania pełnego podatku VAT. Jakie zmiany w samochodach są zatem możliwe, a których lepiej unikać? »
Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut: jakich pojazdów i wydatków one dotyczą?
Aktualizacja: 28.09.2015
W myśl przepisów obowiązujących od 1 kwietnia zmianie uległy zasady odliczania podatku VAT od samochodów służbowych oraz kosztów ich utrzymania. Jakich dokładnie pojazdów oraz rodzajów wydatków z nimi związanych dotyczą nowe regulacje prawne? »
W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26
Aktualizacja: 24.09.2015
Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie? »
Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu
Aktualizacja: 24.09.2015
Czy dopuszczalne jest korygowanie zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu? Jeżeli tak, to czy o dokonywanych korektach należy zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? »
Aktualizacja: 24.09.2015
Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji? »
5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość