REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

vat dla małych podatników
vat dla małych podatników

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem stycznia 2014 roku w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Obejmą one m.in. zasady rozliczeń małych podatników. W nowelizacji doprecyzowano termin odliczenia VAT naliczonego w metodzie kasowej oraz dodano nowe przepisy dotyczące fakturowania.

Definicja małego podatnika

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ogólnymi ustawy o podatku od towarów i usług, mały podatnik jest to osoba lub podmiot, u którego wartość sprzedaży - wraz z kwotą podatku - nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia kwot dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego - w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W 2014 roku limit sprzedaży ulegnie zwiększeniu za sprawą podwyższenia się kursu euro. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2013 z pierwszego października bieżącego roku wyniósł on 4,2230 zł. W związku z tym nowy limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika w 2014 roku wyniesie:

1.200.000 euro x 4,2230 zł = 5.067.600 zł

po zaokrągleniu = 5.068.000 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem limit sprzedaży wzrośnie o 146.000 zł, gdyż do końca 2013 roku wynosi on 4.922.000 zł.

Nowy limit będzie obowiązywał dopiero od początku następnego roku oraz odnosił się do wysokości sprzedaży uzyskanej przez małych podatników w 2013 roku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Powstanie obowiązku podatkowego VAT

REKLAMA

Mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje w inny sposób niż u pozostałych podatników. Zastosowanie takiej formy rozliczeń będzie jednak możliwe dopiero po uprzednim pisemnym zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Pismo należy dostarczyć do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który zdecydował się rozpocząć korzystanie z tej metody.

Obowiązek podatkowy u małego podatnika, przy zastosowaniu metody kasowej rozliczeń, powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT. W związku z tym odprowadza należny podatek VAT dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta.

Natomiast, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług odbyło się na rzecz każdego innego podmiotu - obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów

Odliczenie podatku VAT przy metodzie kasowej

Mali podatnicy dokonujący rozliczeń metodą kasową mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług w momencie uregulowania płatności wykazanej na fakturze względem sprzedawcy.

REKLAMA

Obowiązujący do końca 2013 roku art. 86 ust. 16 ustawy o VAT stanowi, że mali podatnicy w odniesieniu do nabytych na terytorium kraju towarów i usług, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury.

Od nowego roku kwestię odliczenia VAT przy wykorzystaniu metody kasowej przez małych podatników będzie regulował art. 86 ust. 10e znowelizowanej ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług w okresie stosowania metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku


Nadal konieczne rozliczenie kwartalne?

W kwestii rozliczenia podatku VAT przez małego podatnika przepisy nie ulegną zmianie. W dalszym ciągu przy wykorzystaniu metody kasowej podatnicy zobowiązani są do składania kwartalnych deklaracji podatkowych VAT-7K. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 99 ust. 2 ustawy.

Jednocześnie prawo do kwartalnego składania zeznań podatkowych posiada również mały podatnik VAT, który nie rozlicza się na zasadach metody kasowej. Chęć korzystania z takiej możliwości musi natomiast zgłosić za pomocą pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Wystawianie faktur

Obecne zasady fakturowania przez małych podatników reguluje rozporządzenie MF w sprawie m.in. wystawiania faktur. Jednak od początku 2014 roku rozporządzenie przestaje obowiązywać, a przepisy regulujące wystawianie faktur zostają przeniesione do ustawy o VAT (art. 106a-106q). Informacje, jakie mały podatnik rozliczający się metodą kasową powinien zawrzeć na wystawionej fakturze są takie same jak dla pozostałych podatników, z wyjątkiem konieczności umieszczania dodatkowej adnotacji “metoda kasowa”.

Zgodnie z nowym art. 106e faktura powinna zawierać w szczególności:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
 • imiona, nazwiska lub nazwy podatnika oraz nabywcy, a także ich adresy,
 • numery NIP sprzedawcy oraz nabywcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług.
 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto).
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).
 • stawkę podatku.
 • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku.
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
 • kwotę należności ogółem.
 • adnotację "metoda kasowa".

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Utrata prawa lub rezygnacja z metody kasowej

Wedle art. 21 ust. 4 ustawy mały podatnik traci prawo do rozliczania podatku metodą kasową, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył kwotę określoną w art. 2 pkt 25. Limit ten został omówiony na początku niniejszego artykułu, a wynosi on równowartość 1.200.000 euro. Wówczas, począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczono wskazaną kwotę, przedsiębiorca musi składać deklaracje w okresach miesięcznych.

Mały podatnik może również dobrowolnie zrezygnować z rozliczania się metodą kasową. Powinien jednak być spełniony jeden warunek - okres korzystania z powyższego rozwiązania nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Zgłoszenia należy dokonać za pomocą pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego do końca kwartału, w którym stosował kasową metodę rozliczeń.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor: Andrzej Lazarowicz

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA