reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Z początkiem stycznia 2014 roku w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Obejmą one m.in. zasady rozliczeń małych podatników. W nowelizacji doprecyzowano termin odliczenia VAT naliczonego w metodzie kasowej oraz dodano nowe przepisy dotyczące fakturowania.

Definicja małego podatnika

Zgodnie z przepisami ogólnymi ustawy o podatku od towarów i usług, mały podatnik jest to osoba lub podmiot, u którego wartość sprzedaży - wraz z kwotą podatku - nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia kwot dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego - w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W 2014 roku limit sprzedaży ulegnie zwiększeniu za sprawą podwyższenia się kursu euro. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2013 z pierwszego października bieżącego roku wyniósł on 4,2230 zł. W związku z tym nowy limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika w 2014 roku wyniesie:

1.200.000 euro x 4,2230 zł = 5.067.600 zł

po zaokrągleniu = 5.068.000 zł

Zatem limit sprzedaży wzrośnie o 146.000 zł, gdyż do końca 2013 roku wynosi on 4.922.000 zł.

Nowy limit będzie obowiązywał dopiero od początku następnego roku oraz odnosił się do wysokości sprzedaży uzyskanej przez małych podatników w 2013 roku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Powstanie obowiązku podatkowego VAT

Mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje w inny sposób niż u pozostałych podatników. Zastosowanie takiej formy rozliczeń będzie jednak możliwe dopiero po uprzednim pisemnym zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Pismo należy dostarczyć do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który zdecydował się rozpocząć korzystanie z tej metody.

Obowiązek podatkowy u małego podatnika, przy zastosowaniu metody kasowej rozliczeń, powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT. W związku z tym odprowadza należny podatek VAT dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta.

Natomiast, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług odbyło się na rzecz każdego innego podmiotu - obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów

Odliczenie podatku VAT przy metodzie kasowej

Mali podatnicy dokonujący rozliczeń metodą kasową mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług w momencie uregulowania płatności wykazanej na fakturze względem sprzedawcy.

Obowiązujący do końca 2013 roku art. 86 ust. 16 ustawy o VAT stanowi, że mali podatnicy w odniesieniu do nabytych na terytorium kraju towarów i usług, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury.

Od nowego roku kwestię odliczenia VAT przy wykorzystaniu metody kasowej przez małych podatników będzie regulował art. 86 ust. 10e znowelizowanej ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług w okresie stosowania metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

vat dla małych podatników
vat dla małych podatników

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama