REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

vat dla małych podatników
vat dla małych podatników

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem stycznia 2014 roku w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Obejmą one m.in. zasady rozliczeń małych podatników. W nowelizacji doprecyzowano termin odliczenia VAT naliczonego w metodzie kasowej oraz dodano nowe przepisy dotyczące fakturowania.

Definicja małego podatnika

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ogólnymi ustawy o podatku od towarów i usług, mały podatnik jest to osoba lub podmiot, u którego wartość sprzedaży - wraz z kwotą podatku - nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia kwot dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego - w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W 2014 roku limit sprzedaży ulegnie zwiększeniu za sprawą podwyższenia się kursu euro. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2013 z pierwszego października bieżącego roku wyniósł on 4,2230 zł. W związku z tym nowy limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika w 2014 roku wyniesie:

1.200.000 euro x 4,2230 zł = 5.067.600 zł

po zaokrągleniu = 5.068.000 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem limit sprzedaży wzrośnie o 146.000 zł, gdyż do końca 2013 roku wynosi on 4.922.000 zł.

Nowy limit będzie obowiązywał dopiero od początku następnego roku oraz odnosił się do wysokości sprzedaży uzyskanej przez małych podatników w 2013 roku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Powstanie obowiązku podatkowego VAT

REKLAMA

Mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje w inny sposób niż u pozostałych podatników. Zastosowanie takiej formy rozliczeń będzie jednak możliwe dopiero po uprzednim pisemnym zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Pismo należy dostarczyć do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który zdecydował się rozpocząć korzystanie z tej metody.

Obowiązek podatkowy u małego podatnika, przy zastosowaniu metody kasowej rozliczeń, powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT. W związku z tym odprowadza należny podatek VAT dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta.

Natomiast, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług odbyło się na rzecz każdego innego podmiotu - obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów

Odliczenie podatku VAT przy metodzie kasowej

Mali podatnicy dokonujący rozliczeń metodą kasową mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług w momencie uregulowania płatności wykazanej na fakturze względem sprzedawcy.

REKLAMA

Obowiązujący do końca 2013 roku art. 86 ust. 16 ustawy o VAT stanowi, że mali podatnicy w odniesieniu do nabytych na terytorium kraju towarów i usług, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury.

Od nowego roku kwestię odliczenia VAT przy wykorzystaniu metody kasowej przez małych podatników będzie regulował art. 86 ust. 10e znowelizowanej ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług w okresie stosowania metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku


Nadal konieczne rozliczenie kwartalne?

W kwestii rozliczenia podatku VAT przez małego podatnika przepisy nie ulegną zmianie. W dalszym ciągu przy wykorzystaniu metody kasowej podatnicy zobowiązani są do składania kwartalnych deklaracji podatkowych VAT-7K. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 99 ust. 2 ustawy.

Jednocześnie prawo do kwartalnego składania zeznań podatkowych posiada również mały podatnik VAT, który nie rozlicza się na zasadach metody kasowej. Chęć korzystania z takiej możliwości musi natomiast zgłosić za pomocą pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Wystawianie faktur

Obecne zasady fakturowania przez małych podatników reguluje rozporządzenie MF w sprawie m.in. wystawiania faktur. Jednak od początku 2014 roku rozporządzenie przestaje obowiązywać, a przepisy regulujące wystawianie faktur zostają przeniesione do ustawy o VAT (art. 106a-106q). Informacje, jakie mały podatnik rozliczający się metodą kasową powinien zawrzeć na wystawionej fakturze są takie same jak dla pozostałych podatników, z wyjątkiem konieczności umieszczania dodatkowej adnotacji “metoda kasowa”.

Zgodnie z nowym art. 106e faktura powinna zawierać w szczególności:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
 • imiona, nazwiska lub nazwy podatnika oraz nabywcy, a także ich adresy,
 • numery NIP sprzedawcy oraz nabywcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług.
 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto).
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).
 • stawkę podatku.
 • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku.
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
 • kwotę należności ogółem.
 • adnotację "metoda kasowa".

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Utrata prawa lub rezygnacja z metody kasowej

Wedle art. 21 ust. 4 ustawy mały podatnik traci prawo do rozliczania podatku metodą kasową, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył kwotę określoną w art. 2 pkt 25. Limit ten został omówiony na początku niniejszego artykułu, a wynosi on równowartość 1.200.000 euro. Wówczas, począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczono wskazaną kwotę, przedsiębiorca musi składać deklaracje w okresach miesięcznych.

Mały podatnik może również dobrowolnie zrezygnować z rozliczania się metodą kasową. Powinien jednak być spełniony jeden warunek - okres korzystania z powyższego rozwiązania nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Zgłoszenia należy dokonać za pomocą pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego do końca kwartału, w którym stosował kasową metodę rozliczeń.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor: Andrzej Lazarowicz

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA