| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Niezapłacenie VAT w terminie może narazić płatnika podatku VAT na konsekwencje. Gdy brak zapłaty VAT w ustawowym terminie ma charakter trwale przedłużający się, wówczas podatnik może ponieść dodatkowe koszty, które istotnie podwyższą kwotę zobowiązania głównego wobec urzędu skarbowego.

Niezapłacenie VAT w terminie

Konsekwencją niezapłacenia VAT w terminie może być wszczęcie wobec podatnika postępowania egzekucyjnego. Wszelkie koszty z tym związane, a więc opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz wydatki poniesione przez urząd skarbowy obciążają podatnika.

Najczęściej wykorzystywana metodą egzekucji zaległości podatkowej jest egzekucja z rachunku bankowego. Trzeba jednak brać pod uwagę, że poborca podatkowy może wykorzystać inną formę zajęcia, a kwota pobranych należności może być wyższa od wymaganej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rozłożenie zaległości na raty

Wniosek o rozłożenie na raty powstałej zaległości podatkowej nie wstrzymuje przeprowadzenia egzekucji. Dotyczy to przypadku, w którym postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte zarówno przed złożeniem do urzędu skarbowego wniosku o układ ratalny, jak i po jego złożeniu, ale jeszcze przed wydaniem pozytywnej decyzji o rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego.

Postępowanie egzekucyjne ulegnie jednak zawieszeniu w sytuacji, w przypadku wydania przez urząd skarbowy decyzję o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organ egzekucyjny powinien wydać postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Grzywna za wykroczenia skarbowe

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksem karnym skarbowym podatnik, który uporczywie nie wpłaca VAT w terminie, może zostać z tego powodu ukarany karą grzywny za wykroczenie skarbowe. Wysokość grzywny może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2014 roku podatnicy będą zagrożeni karą grzywny w wysokości odpowiednio od 168 zł do 33 600 zł.

Kiedy mamy do czynienia z uporczywym niepłaceniem podatku? Na to pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 27 marca 2003 r. (sygn. akt I KZP 2/03), w którym stwierdził, że:

(...) uporczywe niepłacenie podatku to bądź długotrwałe, niekoniecznie powtarzające się, a więc i jednorazowe, lecz długie, opóźnienie w jego uregulowaniu, bądź też wielokrotne, powtarzające się, niepłacenie podatku w terminie. W postanowieniu tym sąd podkreślił również, że: W art. 57 § 1 k.k.s. nie chodzi bowiem wcale o karalność uszczuplenia należności publicznoprawnej, ale o naruszenie prawnego obowiązku regulowania takiej należności (gdy jest ona podatkiem) w terminie wskazanym przez ustawę (...), gdy dochodzi do uporczywego naruszenia tego obowiązku.

Wcześniejsze wystawianie faktur już w 2014 roku - za i przeciw

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »