reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Niezapłacenie VAT w terminie może narazić płatnika podatku VAT na konsekwencje. Gdy brak zapłaty VAT w ustawowym terminie ma charakter trwale przedłużający się, wówczas podatnik może ponieść dodatkowe koszty, które istotnie podwyższą kwotę zobowiązania głównego wobec urzędu skarbowego.

Niezapłacenie VAT w terminie

Konsekwencją niezapłacenia VAT w terminie może być wszczęcie wobec podatnika postępowania egzekucyjnego. Wszelkie koszty z tym związane, a więc opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz wydatki poniesione przez urząd skarbowy obciążają podatnika.

Najczęściej wykorzystywana metodą egzekucji zaległości podatkowej jest egzekucja z rachunku bankowego. Trzeba jednak brać pod uwagę, że poborca podatkowy może wykorzystać inną formę zajęcia, a kwota pobranych należności może być wyższa od wymaganej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rozłożenie zaległości na raty

Wniosek o rozłożenie na raty powstałej zaległości podatkowej nie wstrzymuje przeprowadzenia egzekucji. Dotyczy to przypadku, w którym postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte zarówno przed złożeniem do urzędu skarbowego wniosku o układ ratalny, jak i po jego złożeniu, ale jeszcze przed wydaniem pozytywnej decyzji o rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego.

Postępowanie egzekucyjne ulegnie jednak zawieszeniu w sytuacji, w przypadku wydania przez urząd skarbowy decyzję o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organ egzekucyjny powinien wydać postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Grzywna za wykroczenia skarbowe

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksem karnym skarbowym podatnik, który uporczywie nie wpłaca VAT w terminie, może zostać z tego powodu ukarany karą grzywny za wykroczenie skarbowe. Wysokość grzywny może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2014 roku podatnicy będą zagrożeni karą grzywny w wysokości odpowiednio od 168 zł do 33 600 zł.

Kiedy mamy do czynienia z uporczywym niepłaceniem podatku? Na to pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 27 marca 2003 r. (sygn. akt I KZP 2/03), w którym stwierdził, że:

(...) uporczywe niepłacenie podatku to bądź długotrwałe, niekoniecznie powtarzające się, a więc i jednorazowe, lecz długie, opóźnienie w jego uregulowaniu, bądź też wielokrotne, powtarzające się, niepłacenie podatku w terminie. W postanowieniu tym sąd podkreślił również, że: W art. 57 § 1 k.k.s. nie chodzi bowiem wcale o karalność uszczuplenia należności publicznoprawnej, ale o naruszenie prawnego obowiązku regulowania takiej należności (gdy jest ona podatkiem) w terminie wskazanym przez ustawę (...), gdy dochodzi do uporczywego naruszenia tego obowiązku.

Wcześniejsze wystawianie faktur już w 2014 roku - za i przeciw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama