REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Jarosław Krasnodęmbski
vat
vat

REKLAMA

REKLAMA

Niezapłacenie VAT w terminie może narazić płatnika podatku VAT na konsekwencje. Gdy brak zapłaty VAT w ustawowym terminie ma charakter trwale przedłużający się, wówczas podatnik może ponieść dodatkowe koszty, które istotnie podwyższą kwotę zobowiązania głównego wobec urzędu skarbowego.

Niezapłacenie VAT w terminie

Konsekwencją niezapłacenia VAT w terminie może być wszczęcie wobec podatnika postępowania egzekucyjnego. Wszelkie koszty z tym związane, a więc opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz wydatki poniesione przez urząd skarbowy obciążają podatnika.

REKLAMA

Najczęściej wykorzystywana metodą egzekucji zaległości podatkowej jest egzekucja z rachunku bankowego. Trzeba jednak brać pod uwagę, że poborca podatkowy może wykorzystać inną formę zajęcia, a kwota pobranych należności może być wyższa od wymaganej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rozłożenie zaległości na raty

REKLAMA

Wniosek o rozłożenie na raty powstałej zaległości podatkowej nie wstrzymuje przeprowadzenia egzekucji. Dotyczy to przypadku, w którym postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte zarówno przed złożeniem do urzędu skarbowego wniosku o układ ratalny, jak i po jego złożeniu, ale jeszcze przed wydaniem pozytywnej decyzji o rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego.

Postępowanie egzekucyjne ulegnie jednak zawieszeniu w sytuacji, w przypadku wydania przez urząd skarbowy decyzję o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organ egzekucyjny powinien wydać postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Grzywna za wykroczenia skarbowe

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksem karnym skarbowym podatnik, który uporczywie nie wpłaca VAT w terminie, może zostać z tego powodu ukarany karą grzywny za wykroczenie skarbowe. Wysokość grzywny może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2014 roku podatnicy będą zagrożeni karą grzywny w wysokości odpowiednio od 168 zł do 33 600 zł.

Kiedy mamy do czynienia z uporczywym niepłaceniem podatku? Na to pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 27 marca 2003 r. (sygn. akt I KZP 2/03), w którym stwierdził, że:

(...) uporczywe niepłacenie podatku to bądź długotrwałe, niekoniecznie powtarzające się, a więc i jednorazowe, lecz długie, opóźnienie w jego uregulowaniu, bądź też wielokrotne, powtarzające się, niepłacenie podatku w terminie. W postanowieniu tym sąd podkreślił również, że: W art. 57 § 1 k.k.s. nie chodzi bowiem wcale o karalność uszczuplenia należności publicznoprawnej, ale o naruszenie prawnego obowiązku regulowania takiej należności (gdy jest ona podatkiem) w terminie wskazanym przez ustawę (...), gdy dochodzi do uporczywego naruszenia tego obowiązku.

Wcześniejsze wystawianie faktur już w 2014 roku - za i przeciw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA