reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów

Spółka ABC jest podatnikiem VAT czynnym wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. ABC sp. o.o. nabywa artykuły spożywcze, takie jak woda, kawa, herbata, cukier, ciastka itp. Produkty te są zużywane przez pracowników i kontrahentów podczas różnego rodzaju spotkań i narad. Czy od nabycia tych towarów spółka ABC ma prawo odliczyć VAT wynikający z faktur potwierdzających ich nabycie? Czy w związku z przekazaniem tych produktów do spożycia przez pracowników należy wykazać VAT od nieodpłatnej dostawy towarów?

Tak, spółka ma prawo odliczyć VAT od zakupu produktów spożywczych zużywanych w czasie spotkań z pracownikami i kontrahentami. Zużycie tych towarów w trakcie spotkań i narad nie podlega opodatkowaniu VAT.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, jeżeli mają one bezpośredni lub pośredni związek z działalnością opodatkowaną VAT.

Odliczenie VAT od zakupu artykułów spożywczych

Nabycie artykułów spożywczych (woda, kawa, herbata, cukier, śmietanka, mleko, ciastka, paluszki, orzeszki itp.) w celu ich zużycia przez pracowników i kontrahentów (potencjalnych kontrahentów) podczas różnego rodzaju spotkań czy narad wykazuje pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych (oczywiście jeśli przedmiotem działalności podatnika są czynności opodatkowane VAT, jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym).

Polecamy: Biuletyn VAT

Nabywane towary nie będą służyć dalszej odsprzedaży ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów i usług będących przedmiotem obrotu, natomiast przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości przyczyniają się do generowania przez spółkę obrotu. Oznacza to, że spółka (zarejestrowana jako podatnik VAT czynny) może odliczyć podatek naliczony od nabywanych artykułów spożywczych na potrzeby pracowników, kontrahentów i potencjalnych kontrahentów. Spółka zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT, a zatem cały VAT wykazany na fakturach potwierdzających nabycie tych produktów spożywczych będzie podlegać odliczeniu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów

W artykule przedstawiono również kwestię opodatkowania czynności zużycia towarów przez pracowników i kontrahentów podatnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Biznes

Zdjęcia

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów
Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program698.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama