reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

Rząd planuje umożliwić większej ilości małych firm skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Służyć ma temu podniesienie obecnego maksymalnego rocznego progu przychodów uprawniającego do korzystania z tej formy opodatkowania z równowartości 150 000 euro do równowartości 250 000 euro.

Taką zmianę przewiduje przygotowany 1 lipca 2016 r. przez ministra rozwoju projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Aktualnie przedsiębiorcy (osoby fizyczne) mogą płacić zryczałtowany  podatek  dochodowy  w  formie  ryczałtu  od  przychodów  ewidencjonowanych z  pozarolniczej  działalności  gospodarczej  wykonywanej  samodzielnie  lub  prowadzonej  w  formie  spółki  cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: 

a) uzyskali  przychody z  tej  działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie,  w  wysokości  nieprzekraczającej 150.000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma  przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro, 

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość  przychodów. 

Wskazany wyżej  limit  obowiązuje od 2008 roku. Z informacji  przekazywanych Ministerstwu Rozwoju przez organizacje przedsiębiorców wynika, że istnieje potrzeba podniesienia tego limitu.  

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą rozliczeń podatkowych, gdyż podatek dochodowy kalkulowany jest w oparciu o przychód, a  nie  dochód. W związku z tym  przedsiębiorca nie musi kalkulować i księgować kosztów,  które byłyby potrzebne do rozliczeń podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Ewidencja  w  ryczałcie  jest  zatem  uproszczona i mniej  pracochłonna dla przedsiębiorcy.  

Dlatego Ministerstwo Rozwoju, chcąc umożliwić wybór tej formy opodatkowania większej liczbie przedsiębiorców proponuje podniesienie progu opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej do kwoty 250.000 euro.  

Zmiana ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z wypełnianiem  obowiązków podatkowych i ponoszonych przez najmniejsze podmioty.  

Zdaniem resortu rozwoju objęcie większej grupy małych podatników uproszczonymi formami rozliczania podatków ułatwi wykonywanie działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinno  przyczynić się do większej aktywności gospodarczej wielu małych przedsiębiorców.  

Podstawa prawna: ustawa z 20  listopada 1998  r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 poz. 930, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama