REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tax Free coraz bardziej popularne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wdrożona przez Służbę Celną w 2012 roku, możliwość elektronicznego zgłaszania dokumentów Tax Free zyskuje coraz większą popularność.

Aby ułatwić obsługę dokumentów Tax Free, na podstawie których podróżni zza wschodniej granicy mogą otrzymać zwrot podatku VAT za towary zakupione w Polsce, a jednocześnie usprawnić przekraczanie przez nich granicy, Służba Celna dwa lata temu wdrożyła w całym kraju elektroniczny system „Zwrot VAT dla podróżnych".

REKLAMA

Województwo podlaskie

Od kilku lat podlascy celnicy odnotowują systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich podatku VAT. Korzystając z możliwości odzyskania podatku, podróżni wywożą różnego rodzaju towary.

REKLAMA

Już połowa takich dokumentów, obsługiwanych przez podlaskich celników z polsko-białoruskich przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach, zgłaszana jest za pomocą Internetu przez sprzedawców i podróżnych, którzy zrobili zakupy w Polsce.

Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku funkcjonariusze Służby Celnej z dwóch największych przejść granicznych w województwie podlaskim (w Kuźnicy i Bobrownikach) zarejestrowali ponad 230 tys. dokumentów Tax Free opiewających na 200 mln złotych. Na ich podstawie zakupów dokonało i towar wywiozło blisko 65 tys. podróżnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy mają problem z ukraińskimi należnościami

Województwo lubelskie

Na przejściach granicznych w województwie lubelskim w 2013 r. Służba Celna zarejestrowała ponad 1,5 mln dokumentów Tax Free dla towarów o wartości ponad 2 mld zł, kupionych w Polsce przez cudzoziemskich turystów. Dla porównania w 2012 r. takich dokumentów było nieco ponad 1,2 mln, dla towarów o wartości ok. 1,6 mld zł.

REKLAMA

Celnicy notują systematyczny wzrost liczby podróżnych, którzy zainteresowani są elektroniczną awizacją dokumentów Tax Free - np. w przypadku przejścia granicznego w Terespolu stanowią one już około 50% wszystkich rejestrowanych dokumentów tego typu.

Ci podróżni, którzy nie dokonali wstępnej rejestracji i posiadają dokument tylko w formie papierowej, mogą liczyć na bezpłatny dostęp do Internetu, dzięki zainstalowaniu na głównych przejściach granicznych hot spotów, z darmowym dostępem do stron internetowych www.granica.gov.pl. Dzięki temu podróżni posiadający urządzenia mobilne (tablety, smartfony, telefony komórkowe, laptopy) wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową mogą zarejestrować dokumenty za zakupy będąc już na terenie przejścia granicznego.

Rozwiązanie to pozwoliło na elektroniczne zgłoszenie dokumentów Tax Free przez sprzedawcę lub podróżnego jeszcze przed przyjazdem na granicę, co znacznie ułatwia i przyśpiesza odprawę na przejściach.

Województwo podkarpackie

Służba Celna na Podkarpaciu już od kilku lat odnotowuje stały wzrost zainteresowania podróżnych możliwością odzyskania podatku za dokonane w Polsce zakupy. O ile w 2011 r. celnicy na Podkarpaciu zarejestrowali 616 tys. dokumentów Tax Free towarzyszących wywożonym przez granicę towarom, to w 2013 roku było to już niemal milion takich dokumentów.

W I kwartale 2014 r. na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celnej zarejestrowali blisko 190 tys. dokumentów Tax Free na łączną kwotę ponad 250 mln złotych. Na ich podstawie zakupów dokonało i towar wywiozło blisko 37 tys. podróżnych.

Sprawne korzystanie przez podróżnych z elektronicznego Systemu „Zwrot VAT dla podróżnych" ułatwiają specjalne udogodnienia wdrożone w tym zakresie przez Służbę Celną. Są to m.in. zainstalowane na przejściach tzw. hotspoty z darmowym dostępem do strony internetowej www.granica.gov.pl z usługą Tax Free oraz dodatkowe pasy odpraw np. w Kuźnicy, Bobrownikach, Korczowej, Medyce dla podróżnych, którzy posiadają wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.

W tym roku Służba Celna zarejestrowała już 536 tys. dokumentów pozwalających podróżnym z krajów trzecich odzyskać podatek VAT, przy czym wartość kupionych w ten sposób towarów wynosi 617 mln złotych. To poziom porównywalny do analogicznego okresu roku 2013.

W każdym kolejnym miesiącu Służba Celna odnotowuje coraz większe zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłaszania dokumentów Tax Free. W kwietniu już 35 % wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem tej usługi.

Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko-ukraińską i polsko-białoruską granicę od lat cieszą się materiały budowlane, chemia gospodarcza, części i akcesoria do środków transportu oraz artykuły spożywcze i sprzęt RTV i AGD.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA