| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wybór OFE również przez Internet

Wybór OFE również przez Internet

Członkowie OFE mogą dokonać wyboru, gdzie będzie odprowadzana część ich składki emerytalnej. Do wyboru są dwie opcje: subkonto w ZUS lub konto w OFE. Można złożyć odpowiednie oświadczenie w formie papierowej lub elektronicznej, wykorzystując platformę usług elektronicznych. Jednak aby skorzystać z formy elektronicznej, ubezpieczony powinien posiadać uwierzytelniony profil zaufany lub płatny certyfikat kwalifikowany.

Wybór OFE

Do 31 lipca 2014 r. ubezpieczeni mają czas na decyzję, czy część składki emerytalnej ma nadal być przekazywana do otwartych funduszy, czy ma pozostać na subkoncie w ZUS. Chodzi tu o 2,92% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od 1 lutego 2014 r. taki procent składki emerytalnej trafia bowiem do OFE, pozostałe 4,38% jest odkładane na specjalnym subkoncie ubezpieczonego w ZUS.

Jeżeli ubezpieczony – członek OFE podejmie decyzję, aby cała składka, do niedawna jej część inwestycyjna, czyli 7,3% podstawy (2,92% + 4,38%), trafiała na subkonto w ZUS, nie musi nic robić. Środki z konta w OFE zostaną automatycznie przetransferowane do ZUS.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Natomiast jeżeli ubezpieczony podejmie decyzję, aby część składki w dalszym ciągu trafiała do wybranego przez niego Otwartego Funduszu Emerytalnego, musi do końca lipca 2014 r. dostarczyć do ZUS Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych.

Oświadczenie można złożyć:

  •  bezpośrednio w każdej jednostce ZUS,
  •  przesyłając do ZUS tradycyjną pocztą,
  •  w urzędomatach dostępnych przy wybranych jednostkach ZUS, lub
  •  przez Internet za pośrednictwem PUE.

Decyzję o pozostaniu w OFE lub powrocie do ZUS będzie można zmieniać w czasie tzw. okna transferowego. Najbliższe okno transferowe będzie udostępnione w 2016 r., kolejne co 4 lata, ale zawsze w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca.

Najszybszym sposobem przekazania oświadczenia jest forma elektroniczna z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie konta na PUE uwierzytelnionego bezpłatnym profilem zaufanym lub płatnym certyfikatem kwalifikowanym.

Po 2 latach pracy umowa na czas nieokreślony

ZUS czy OFE - co wybrać?

Sprawdź: Jak zrezygnować z OFE?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK