reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

Zacznijmy od początku. OFE czyli Otwarty Fundusz Emerytalny działający na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych jest zarządzany i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) specjalnie powołane do tego zadania. Kontrolę na OFE sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. OFE przeznaczony jest dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 roku zaczynających swoją pierwszą pracę. Każda osoba spełniająca powyższe kryteria powinna w ciągu miesiąca zadeklarować się który Otwarty Fundusz Emerytalny wybiera. Jeżeli tego nie zrobi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydzieli ją do losowo wybranego.

OFE przez wielu tak krytykowane ma swoje plusy jednym z nich jest możliwość dziedziczenia środków zgromadzonych na koncie. Dziedziczenie to jest niezależne o dziedziczenia spadkowego. Wyjątkiem jest gdy nie ma beneficjentów do odbioru pieniędzy z OFE wówczas wchodzą one do masy spadkowej i są dziedziczone jako spadek. Warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej. Według art. 31 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Do majątku wspólnego należą w szczególności: środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Porozmawiaj na Forum

Zmiana OFE

Jeśli zdecydowaliśmy się na OFE możemy po pewnym okresie zmienić go na inny jeżeli nie spełnia naszych wymagań. Jedynym warunkiem zmiany jednego funduszu na drugi jest bycie w nim przez 24 miesiące o ile chce się go zmienić bezpłatnie. Zmian OFE jest uregulowania w ustawie i odbywa się według określonego postępowania. Najlepszym powszechnie uważanym momentem do zmiany jest utrzymujący się nisko w rankingach nasz fundusz.

Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Rezygnacja z OFE a wcześniejsza emerytura

Odejść z OFE mogą osoby które maja możliwość przejścia na wcześniejsza emeryturę a uczestnictwo w funduszu stanowi pewna barierę. Dla takich osób procedura jest dosyć prosta. Mogą złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie emerytury i wniosek przekazania środków z OFE do budżetu państwa.

Rezygnacja z OFE i przejście do ZUS

Do końca lipca 2014 roku trzeba złożyć deklarację o pozostaniu w OFE bądź odejściu do ZUS. Dotyczy to też osób będących na początku swojej kariery zawodowej osoby te mają   tylko 4 miesiące na wybór. Osoby mające członkowstwo w OFE i chcące nadal tam pozostać muszą złożyć odpowiednie oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE. Jeżeli tego nie zrobią automatycznie wybierają ZUS.

Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama