REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak zrezygnować z OFE?
Jak zrezygnować z OFE?

REKLAMA

REKLAMA

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

Zacznijmy od początku. OFE czyli Otwarty Fundusz Emerytalny działający na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych jest zarządzany i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) specjalnie powołane do tego zadania. Kontrolę na OFE sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. OFE przeznaczony jest dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 roku zaczynających swoją pierwszą pracę. Każda osoba spełniająca powyższe kryteria powinna w ciągu miesiąca zadeklarować się który Otwarty Fundusz Emerytalny wybiera. Jeżeli tego nie zrobi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydzieli ją do losowo wybranego.

REKLAMA

OFE przez wielu tak krytykowane ma swoje plusy jednym z nich jest możliwość dziedziczenia środków zgromadzonych na koncie. Dziedziczenie to jest niezależne o dziedziczenia spadkowego. Wyjątkiem jest gdy nie ma beneficjentów do odbioru pieniędzy z OFE wówczas wchodzą one do masy spadkowej i są dziedziczone jako spadek. Warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej. Według art. 31 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Do majątku wspólnego należą w szczególności: środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Porozmawiaj na Forum

Zmiana OFE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zdecydowaliśmy się na OFE możemy po pewnym okresie zmienić go na inny jeżeli nie spełnia naszych wymagań. Jedynym warunkiem zmiany jednego funduszu na drugi jest bycie w nim przez 24 miesiące o ile chce się go zmienić bezpłatnie. Zmian OFE jest uregulowania w ustawie i odbywa się według określonego postępowania. Najlepszym powszechnie uważanym momentem do zmiany jest utrzymujący się nisko w rankingach nasz fundusz.

Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Rezygnacja z OFE a wcześniejsza emerytura

Odejść z OFE mogą osoby które maja możliwość przejścia na wcześniejsza emeryturę a uczestnictwo w funduszu stanowi pewna barierę. Dla takich osób procedura jest dosyć prosta. Mogą złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie emerytury i wniosek przekazania środków z OFE do budżetu państwa.

Rezygnacja z OFE i przejście do ZUS

Do końca lipca 2014 roku trzeba złożyć deklarację o pozostaniu w OFE bądź odejściu do ZUS. Dotyczy to też osób będących na początku swojej kariery zawodowej osoby te mają   tylko 4 miesiące na wybór. Osoby mające członkowstwo w OFE i chcące nadal tam pozostać muszą złożyć odpowiednie oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE. Jeżeli tego nie zrobią automatycznie wybierają ZUS.

Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA