reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się do zmiany przepisów. Nie tylko będą musiały płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także wprowadzać nowe kody do dokumentów przekazywanych do ZUS. Do lamusa trafiają także wcześniej obowiązujące druki pozwalające na kontakt między przedsiębiorcą a organem rentowym.

Ale największa rewolucja dopiero przed właścicielami firm. Będą musieli bowiem płacić składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia w danym miesiącu płacy minimalnej. Nie wiadomo jednak, kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie, projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu.

Zmiany dla płatników

Od stycznia tego roku płatnicy składek mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów na nowych formularzach. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego... (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Nakaz taki wynika z faktu, że w listopadzie wprowadzono zmiany do rozporządzenia w tej sprawie. Co prawda płatnicy składek mieli prawo do korzystania ze starych druków, ale możliwość taka upłynęła 31 grudnia 2013 r. A to w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy rozliczający swoich pracowników za grudzień 2013 r. w styczniu 2014 r. muszą to zrobić na nowych formularzach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Płatnicy składek wypełniając druki, powinni zwrócić uwagę, że został uchylony załącznik ZUS RMUA. Na jego miejsce został wprowadzony druk – informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Ta zmiana powinna ułatwić firmom przekazywanie informacji zawartych w raportach miesięcznych raz na rok lub na żądanie ubezpieczonego, ale nie częściej jednak niż raz na miesiąc.

Rozporządzenie to wprowadza także zmiany wynikające z ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 171, poz. 1016). Na tej podstawie stało się możliwe odstąpienie od obowiązku posiadania numeru NIP. Obecnie jedynym identyfikatorem numerycznym dla osoby ubezpieczonej wykazywanym w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych jest PESEL. Jednocześnie w dokumentach rozliczeniowych wprowadzono pola do wykazania należnych składek według źródeł ich finansowania.

Osoby korzystające z internetu mogą już korzystać z nowego ePłatnika uwzględniającego te zmiany w przepisach. Korzystanie z takiego rozwiązania umożliwi stworzenie nowych mechanizmów weryfikacji danych jeszcze w trakcie ich wypełniania u płatnika korzystającego z narzędzi informatycznych przy sporządzaniu dokumentów ubezpieczeniowych. Tym samym nie ma potrzeby drukowania nowych aktów papierowych, co znacznie ogranicza koszty prowadzenia działalności.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Nowe kody

Nowości w przepisach ubezpieczeniowych wymusiły zmiany zarówno w załącznikach, jak i kodach dokumentów przekazywanych do organu rentowego. W pierwszej kolejności poczynając od 1 listopada ubiegłego roku, ustalono nową treść załączników mających związek z istniejącym od 1 września 2013 r. obowiązkiem objęcia ubezpieczeniami w ZUS osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem.

Dla tej grupy osób wprowadzono kody tytułu ubezpieczenia: 12 50, 12 60, 12 70, 12 80 oraz 12 90.

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autor: Bożena Wiktorowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama