REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Zmiany dla płatników ZUS
Zmiany dla płatników ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się do zmiany przepisów. Nie tylko będą musiały płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także wprowadzać nowe kody do dokumentów przekazywanych do ZUS. Do lamusa trafiają także wcześniej obowiązujące druki pozwalające na kontakt między przedsiębiorcą a organem rentowym.

Ale największa rewolucja dopiero przed właścicielami firm. Będą musieli bowiem płacić składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia w danym miesiącu płacy minimalnej. Nie wiadomo jednak, kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie, projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu.

REKLAMA

Zmiany dla płatników

Od stycznia tego roku płatnicy składek mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów na nowych formularzach. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego... (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Nakaz taki wynika z faktu, że w listopadzie wprowadzono zmiany do rozporządzenia w tej sprawie. Co prawda płatnicy składek mieli prawo do korzystania ze starych druków, ale możliwość taka upłynęła 31 grudnia 2013 r. A to w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy rozliczający swoich pracowników za grudzień 2013 r. w styczniu 2014 r. muszą to zrobić na nowych formularzach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Płatnicy składek wypełniając druki, powinni zwrócić uwagę, że został uchylony załącznik ZUS RMUA. Na jego miejsce został wprowadzony druk – informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Ta zmiana powinna ułatwić firmom przekazywanie informacji zawartych w raportach miesięcznych raz na rok lub na żądanie ubezpieczonego, ale nie częściej jednak niż raz na miesiąc.

Rozporządzenie to wprowadza także zmiany wynikające z ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 171, poz. 1016). Na tej podstawie stało się możliwe odstąpienie od obowiązku posiadania numeru NIP. Obecnie jedynym identyfikatorem numerycznym dla osoby ubezpieczonej wykazywanym w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych jest PESEL. Jednocześnie w dokumentach rozliczeniowych wprowadzono pola do wykazania należnych składek według źródeł ich finansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby korzystające z internetu mogą już korzystać z nowego ePłatnika uwzględniającego te zmiany w przepisach. Korzystanie z takiego rozwiązania umożliwi stworzenie nowych mechanizmów weryfikacji danych jeszcze w trakcie ich wypełniania u płatnika korzystającego z narzędzi informatycznych przy sporządzaniu dokumentów ubezpieczeniowych. Tym samym nie ma potrzeby drukowania nowych aktów papierowych, co znacznie ogranicza koszty prowadzenia działalności.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Nowe kody

Nowości w przepisach ubezpieczeniowych wymusiły zmiany zarówno w załącznikach, jak i kodach dokumentów przekazywanych do organu rentowego. W pierwszej kolejności poczynając od 1 listopada ubiegłego roku, ustalono nową treść załączników mających związek z istniejącym od 1 września 2013 r. obowiązkiem objęcia ubezpieczeniami w ZUS osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem.

Dla tej grupy osób wprowadzono kody tytułu ubezpieczenia: 12 50, 12 60, 12 70, 12 80 oraz 12 90.

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autor: Bożena Wiktorowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA