reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Opłacanie składek na Fundusz Pracy

Opłacanie składek na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w takim samym trybie i na takich samych zasadach co przewidziane dla składek na ubezpieczenia społeczne. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy?

Opłacanie składek na Fundusz Pracy

Wysokość składki na Fundusz Pracy jest ustalana od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie, 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy lub 50% minimalnego wynagrodzenia w stosunku do osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Składki na Fundusz Pracy opłaca się na odrębny rachunek bankowy, wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego.

Porozmawiaj o tym na naszym Forum!

Wiek pracownika a obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy za osoby, o których mowa powyżej, są opłacane, o ile osoby te nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. W przypadku gdy osiągnięcie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca.

Jeżeli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje z każdego z tych tytułów wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Kontrola firmy przez ZUS

Zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy

Składek na Fundusz Pracy nie mają obowiązku opłacać przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład Opieki nad Niewidomymi w Laskach, zakłady aktywizacji zawodowej oraz przedsiębiorcy za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Co więcej składek na Fundusz Pracy nie opłacają także pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy nie przysługuje jednak w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło. Należy wyraźnie podkreślić, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy.

36. miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

Składki ZUS 2014

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama