Opłacanie składek na Fundusz Pracy
REKLAMA
REKLAMA
Opłacanie składek na Fundusz Pracy
Wysokość składki na Fundusz Pracy jest ustalana od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie, 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy lub 50% minimalnego wynagrodzenia w stosunku do osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
REKLAMA
Składki na Fundusz Pracy opłaca się na odrębny rachunek bankowy, wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego.
Porozmawiaj o tym na naszym Forum!
Wiek pracownika a obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy
REKLAMA
Składki na Fundusz Pracy za osoby, o których mowa powyżej, są opłacane, o ile osoby te nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. W przypadku gdy osiągnięcie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca.
Jeżeli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje z każdego z tych tytułów wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy
Składek na Fundusz Pracy nie mają obowiązku opłacać przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład Opieki nad Niewidomymi w Laskach, zakłady aktywizacji zawodowej oraz przedsiębiorcy za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
REKLAMA
Co więcej składek na Fundusz Pracy nie opłacają także pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.
Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy nie przysługuje jednak w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło. Należy wyraźnie podkreślić, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy.
36. miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.