Czy członek zarządu spółki z o.o. musi płacić składki ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu, co znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i judykaturze (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 02.12.2004 r. sygn. akt I PK 51/04).
REKLAMA
REKLAMA
Częstokroć dochodzi do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.
Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki - członka zarządu (na podstawie art. 201 ksh) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą. Takie stanowisko zajął ZUS oddział w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2013 r., znak: DI/100000/451/763/2013.
Zobacz: Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce
A kiedy członek zarządu musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne?
Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą działalność gospodarczą uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. A zatem jedyny wspólnik spółki z o.o. pełniący funkcję członka zarządu w spółce z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Zdaniem Sądu Najwyższego, sygn. akt I UK 8/11, za jednoosobową spółkę uznawana jest także spółka, w której udział w kapitale zakładowym wspólników innych niż wspólnik będący członkiem zarządu pozostaje iluzoryczny (np. 99/100 do 1/100).
Zobacz: Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.