| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Umowa o pracę dla członka zarządu spółki

Stosunek pracy może być nawiązany z członkiem zarządu spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

W umowie pomiędzy spółką a członkiem zarządu, spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. albo uchwałą walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej. Powstający stosunek pracy, co do sposobu jego nawiązania, trwania i rozwiązania podlega wszelkim rygorom jakie wynikają z prawa pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W wyroku Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2000 r., sygn. akt I PKN 404/99, stwierdzono, iż  stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną  odpowiedzialnością, w którego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią względem spółki i o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy.

Regulacją podstawową dotyczącą nawiązania stosunku pracy między spółką kapitałową a członkiem zarządu są przepisy art. 210 § 1 oraz 379 § 1 KSH. Stanowią one odpowiednio, że:

- w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada  nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 § 1 KSH)

- w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia (art. 379 § 1 KSH).

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Oba ww. przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być zmienione postanowieniami umowy spółki/statutu. Z art. 210 § 1 oraz 379 § 1 KSH wynika dwojaka forma reprezentowania spółki kapitałowej w umowie o pracę z członkiem zarządu:

• przez radę nadzorczą spółki kapitałowej,

• przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników/akcjonariuszy spółki kapitałowej.

Z członkiem zarządu może być zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Zatrudnienie członka zarządu na podstawie umowy o pracę rodzi obowiązek odprowadzania z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, na zasadach jakim podlegają wszyscy pracownicy.

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »