| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Umowa o pracę dla członka zarządu spółki

Stosunek pracy może być nawiązany z członkiem zarządu spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

W umowie pomiędzy spółką a członkiem zarządu, spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. albo uchwałą walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej. Powstający stosunek pracy, co do sposobu jego nawiązania, trwania i rozwiązania podlega wszelkim rygorom jakie wynikają z prawa pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W wyroku Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2000 r., sygn. akt I PKN 404/99, stwierdzono, iż  stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną  odpowiedzialnością, w którego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią względem spółki i o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy.

Regulacją podstawową dotyczącą nawiązania stosunku pracy między spółką kapitałową a członkiem zarządu są przepisy art. 210 § 1 oraz 379 § 1 KSH. Stanowią one odpowiednio, że:

- w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada  nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 § 1 KSH)

- w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia (art. 379 § 1 KSH).

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Oba ww. przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być zmienione postanowieniami umowy spółki/statutu. Z art. 210 § 1 oraz 379 § 1 KSH wynika dwojaka forma reprezentowania spółki kapitałowej w umowie o pracę z członkiem zarządu:

• przez radę nadzorczą spółki kapitałowej,

• przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników/akcjonariuszy spółki kapitałowej.

Z członkiem zarządu może być zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Zatrudnienie członka zarządu na podstawie umowy o pracę rodzi obowiązek odprowadzania z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, na zasadach jakim podlegają wszyscy pracownicy.

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »