REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Monika Pązik
Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego. / fot. Fotolia
Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego. / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Projekt europejskiej spółki jednoosobowej pojawił się już w latach poprzednich. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 2009 r. (2009/102/WE) reguluje funkcjonowanie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże z biegiem lat okazało się, iż wskazane regulacje nie są wystarczające i 9 kwietnia 2014 r. Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji wskazanej dyrektywy, która miałaby na celu ujednolicenie przepisów dotyczących jednoosobowych spółek prawa handlowego. Zmiany spowodowałyby znaczne ułatwienie w zakładaniu tego rodzaju spółek, głównie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym zamierzeniem jest bowiem dopasowanie i harmonizacja praw krajowych państw członkowskich dotyczących jednoosobowych spółek z o.o. Narzędziem, które ma przyczynić się do harmonizacji ma być nowa dyrektywa o europejskiej spółce jednoosobowej, czyli tzw. SUP (Societas Unius Personae), dzięki której urzeczywistni się swoboda przedsiębiorczości, dająca możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w każdym kraju Unii Europejskiej na takich samych zasadach.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

Założenie i rejestracja spółki

REKLAMA

Europejska spółka jednoosobowa stanowiłaby pewien rodzaj krajowych jednoosobowych spółek z o.o. Przede wszystkim założycielem tej spółki będzie mogła być każda osoba fizyczna bądź prawna, czy też inna jednoosobowa spółka. Co ważne, regulacje krajowe nie będą mogły wprowadzić regulacji zabraniających europejskim spółkom bycia jedynymi wspólnikami innych spółek.

Nową spółkę będzie można zarejestrować w tradycyjny sposób za pomocą papierowych formularzy bądź drogą elektroniczną. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie będą zobowiązane do zapewnienia elektronicznego systemu rejestracji spółek bez udziału notariusza. Proces rejestracji będzie odbywał się za pomocą wyłącznie jednolitego formularza, który będzie zawierał wzór aktu założycielskiego. Dodatkowo rejestracji będzie należało dokonać w kraju siedziby statutowej w taki sposób, aby nie była wymagana fizyczna prezentacja założycieli. W ciągu trzech dni roboczych zostanie wydany certyfikat potwierdzający dokonanie rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udziały w spółce

REKLAMA

Europejska spółka jednoosobowa będzie miała wyłącznie jeden, niepodzielny udział. Istnieje wyjątek od tej zasady, jeżeli prawo krajowe dopuszcza współuprawnienie kilku osób do jedynego udziału. Przykład stanowi art. 184 kodeksu spółek handlowych. W polskiej regulacji osoby współuprawnione do udziału mogą być w częściach ułamkowych bądź łącznie i nabyć prawo w drodze spadku, na współwłasność lub w drodze egzekucji. Ważne jest, że współuprawnieni wspólnie zarządzają udziałem oraz ponoszą solidarną odpowiedzialność, jednakże prawa z udziału wykonują przez wspólnego przedstawiciela. W odniesieniu do europejskiej spółki jednoosobowej, dyrektywa wyłącza możliwość zarządzania prawami z udziału przez przedstawiciela.

Dodatkowo dyrektywa europejska zniesie wymóg ustalenia minimalnego kapitału zakładowego. Oznacza to, że dla strefy euro kapitał będzie mógł wynosić nawet 1 euro, a w państwach spoza strefy – inną minimalną jednostkę walutową, np. 1 zł.

Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA