REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Monika Pązik
Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego. / fot. Fotolia
Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego. / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Projekt europejskiej spółki jednoosobowej pojawił się już w latach poprzednich. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 2009 r. (2009/102/WE) reguluje funkcjonowanie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże z biegiem lat okazało się, iż wskazane regulacje nie są wystarczające i 9 kwietnia 2014 r. Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji wskazanej dyrektywy, która miałaby na celu ujednolicenie przepisów dotyczących jednoosobowych spółek prawa handlowego. Zmiany spowodowałyby znaczne ułatwienie w zakładaniu tego rodzaju spółek, głównie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym zamierzeniem jest bowiem dopasowanie i harmonizacja praw krajowych państw członkowskich dotyczących jednoosobowych spółek z o.o. Narzędziem, które ma przyczynić się do harmonizacji ma być nowa dyrektywa o europejskiej spółce jednoosobowej, czyli tzw. SUP (Societas Unius Personae), dzięki której urzeczywistni się swoboda przedsiębiorczości, dająca możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w każdym kraju Unii Europejskiej na takich samych zasadach.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

Założenie i rejestracja spółki

REKLAMA

Europejska spółka jednoosobowa stanowiłaby pewien rodzaj krajowych jednoosobowych spółek z o.o. Przede wszystkim założycielem tej spółki będzie mogła być każda osoba fizyczna bądź prawna, czy też inna jednoosobowa spółka. Co ważne, regulacje krajowe nie będą mogły wprowadzić regulacji zabraniających europejskim spółkom bycia jedynymi wspólnikami innych spółek.

Nową spółkę będzie można zarejestrować w tradycyjny sposób za pomocą papierowych formularzy bądź drogą elektroniczną. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie będą zobowiązane do zapewnienia elektronicznego systemu rejestracji spółek bez udziału notariusza. Proces rejestracji będzie odbywał się za pomocą wyłącznie jednolitego formularza, który będzie zawierał wzór aktu założycielskiego. Dodatkowo rejestracji będzie należało dokonać w kraju siedziby statutowej w taki sposób, aby nie była wymagana fizyczna prezentacja założycieli. W ciągu trzech dni roboczych zostanie wydany certyfikat potwierdzający dokonanie rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udziały w spółce

REKLAMA

Europejska spółka jednoosobowa będzie miała wyłącznie jeden, niepodzielny udział. Istnieje wyjątek od tej zasady, jeżeli prawo krajowe dopuszcza współuprawnienie kilku osób do jedynego udziału. Przykład stanowi art. 184 kodeksu spółek handlowych. W polskiej regulacji osoby współuprawnione do udziału mogą być w częściach ułamkowych bądź łącznie i nabyć prawo w drodze spadku, na współwłasność lub w drodze egzekucji. Ważne jest, że współuprawnieni wspólnie zarządzają udziałem oraz ponoszą solidarną odpowiedzialność, jednakże prawa z udziału wykonują przez wspólnego przedstawiciela. W odniesieniu do europejskiej spółki jednoosobowej, dyrektywa wyłącza możliwość zarządzania prawami z udziału przez przedstawiciela.

Dodatkowo dyrektywa europejska zniesie wymóg ustalenia minimalnego kapitału zakładowego. Oznacza to, że dla strefy euro kapitał będzie mógł wynosić nawet 1 euro, a w państwach spoza strefy – inną minimalną jednostkę walutową, np. 1 zł.

Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA