Jak założyć spółkę europejską?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwotny sposób utworzenia spółki europejskiej
- Transgraniczne połączenie co najmniej dwóch spółek akcyjnych mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej, ale podlegających prawu różnych Państw Członkowskich.
- Utworzenie grupy kapitałowej spółek europejskich przez spółki akcyjne i spółki z o.o.
- Utworzenie spółki zależnej przez co najmniej dwie spółki.
- Przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Wtórny sposób utworzenia spółki europejskiej
Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest sposób wtórny, zgodnie z którym tworzona jest jednoosobowa spółka europejska przez inną, istniejącą już spółkę europejską. Istnieje również możliwość aby utworzenie nowej spółki europejskiej nastąpiło poprzez podział innej spółki europejskiej.
Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna
Konieczne warunki, które musi spełniać podmiot chcący utworzyć spółkę europejską
Podmiot, który zamierza dokonać organizacyjno-strukturalnej reorganizacji spółki akcyjnej, tak aby powstała spółka europejska musi przede wszystkim istnieć zgodnie z prawem jednego z państw UE. Do utworzenia SE konieczne jest również aby siedziba statutowa oraz siedziba zarządu znajdowała się na terenie UE, przy czym siedziby te nie muszą znajdować się w tym samym kraju. Podmiot założycielski musi jednocześnie spełniać zasadę wielkopaństwowości, czyli co najmniej dwie spółki zakładające spółkę europejską- muszą podlegać prawu dwóch różnych Państw Członkowskich.
Innowacyjność polskich przedsiębiorstw
Jeżeli spółka chcąca uczestniczyć w założeniu spółki europejskiej posiada siedzibę zarządu w państwie z poza terenu UE, spółka ta musi spełnić łącznie trzy warunki: (1) posiadać statutową siedzibę w Państwie Członkowskim; (2) spółka utworzona jest zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego; (3) spółka posiada rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką Państwa Członkowskiego.
Proces zakładania spółki europejskiej
REKLAMA
Założycielami SE mogą być wyłącznie osoby prawne. Aby zarejestrować spółkę europejską musimy ustalić sposób w jaki nasi pracownicy będą zaangażowani w nadzorowanie działalności firmy. Pracownicy mogą być zaangażowani poprzez swoje przedstawicielstwo w zarządzie, które będzie sprawował osoby organ bądź przedstawiciele wybrani spośród pracowników.
Kolejnym krokiem jest opracowanie planu powołania spółki, który tworzy zarząd lub organ administracyjny. Projekt zostaje następnie zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W polskiej ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej Art.22 szczegółowo określa wymagane dokumenty potrzebne do rejestracji. Wymagania
związane z procesem zawiązania spółki SE różnią się w zależności od sposobu w jaki spółka zostanie utworzona.
Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Danii
Przy zakładaniu spółki europejskiej musimy pamiętać że minimalny kapitał zakładowy wynosi 120tys. euro. Rejestracje spółki europejskiej, która będzie miała siedzibę statutową na terenie RP powinna odbyć się w terminie sześciu miesięcy od daty sporządzeniu statutu. Rejestracja spółki europejskiej po uprzednim opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym, zostanie ogłoszona również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Sytuacja prawna spółki przed datą rejestracji jest związana ze sposobem jej utworzenia.
Wszystkie etapy zawiązywania spółki muszą być zgodne z prawem państwa w którym znajduje się siedziba statutowa firmy, w rękach państwa należy wobec kwestia rozstrzygnięcia czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
REKLAMA
REKLAMA