REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę europejską?

Aleksandra Kłoczko
Jak założyć spółkę europejską? Fot. Fotolia
Jak założyć spółkę europejską? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Pierwotny sposób utworzenia spółki europejskiej

 1. Transgraniczne połączenie co najmniej dwóch spółek akcyjnych mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej, ale podlegających prawu różnych Państw Członkowskich.
 2. Utworzenie grupy kapitałowej spółek europejskich przez spółki akcyjne i spółki z o.o.
 3. Utworzenie spółki zależnej przez co najmniej dwie spółki.
 4. Przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wtórny sposób utworzenia spółki europejskiej

Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest sposób wtórny, zgodnie z którym tworzona jest jednoosobowa spółka europejska przez inną, istniejącą już spółkę europejską. Istnieje również możliwość aby utworzenie nowej spółki europejskiej nastąpiło poprzez podział innej spółki europejskiej.

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Konieczne warunki, które musi spełniać podmiot chcący utworzyć spółkę europejską

Podmiot, który zamierza dokonać organizacyjno-strukturalnej reorganizacji spółki akcyjnej, tak aby powstała spółka europejska musi przede wszystkim istnieć zgodnie z prawem jednego z państw UE. Do utworzenia SE konieczne jest również  aby siedziba statutowa oraz siedziba zarządu znajdowała się na terenie UE, przy czym siedziby te nie muszą znajdować się w tym samym kraju. Podmiot założycielski musi jednocześnie spełniać zasadę wielkopaństwowości, czyli co najmniej dwie spółki zakładające spółkę europejską- muszą podlegać prawu dwóch różnych Państw Członkowskich. 

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółka chcąca uczestniczyć w założeniu spółki europejskiej posiada siedzibę zarządu w państwie z poza terenu UE, spółka ta musi spełnić łącznie trzy warunki: (1) posiadać statutową siedzibę w Państwie Członkowskim; (2) spółka utworzona jest zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego; (3) spółka posiada rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką Państwa Członkowskiego.

Proces zakładania spółki europejskiej

REKLAMA

Założycielami SE mogą być wyłącznie osoby prawne.  Aby zarejestrować spółkę europejską musimy ustalić sposób w jaki nasi pracownicy będą zaangażowani w nadzorowanie działalności firmy.  Pracownicy mogą być zaangażowani poprzez swoje przedstawicielstwo w zarządzie, które będzie sprawował osoby organ bądź przedstawiciele wybrani spośród pracowników.

Kolejnym krokiem jest opracowanie planu powołania spółki, który tworzy zarząd lub organ administracyjny. Projekt zostaje następnie zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W polskiej ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej Art.22 szczegółowo określa wymagane dokumenty potrzebne do rejestracji. Wymagania

związane z procesem zawiązania spółki SE różnią się w zależności od sposobu w jaki spółka zostanie utworzona.

Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Danii

Przy zakładaniu spółki europejskiej musimy pamiętać że minimalny kapitał zakładowy wynosi 120tys. euro.  Rejestracje spółki europejskiej, która będzie miała siedzibę statutową na terenie RP powinna odbyć się w terminie sześciu miesięcy od daty sporządzeniu statutu.  Rejestracja spółki europejskiej po uprzednim  opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym, zostanie ogłoszona również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.  Sytuacja prawna spółki przed datą rejestracji jest związana ze sposobem jej utworzenia.

Wszystkie etapy zawiązywania spółki muszą być zgodne z prawem państwa w którym znajduje się siedziba statutowa firmy, w rękach państwa należy wobec kwestia rozstrzygnięcia czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA