REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę europejską?

Aleksandra Kłoczko
Jak założyć spółkę europejską?  Fot. Fotolia
Jak założyć spółkę europejską? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Pierwotny sposób utworzenia spółki europejskiej

  1. Transgraniczne połączenie co najmniej dwóch spółek akcyjnych mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej, ale podlegających prawu różnych Państw Członkowskich.
  2. Utworzenie grupy kapitałowej spółek europejskich przez spółki akcyjne i spółki z o.o.
  3. Utworzenie spółki zależnej przez co najmniej dwie spółki.
  4. Przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wtórny sposób utworzenia spółki europejskiej

Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest sposób wtórny, zgodnie z którym tworzona jest jednoosobowa spółka europejska przez inną, istniejącą już spółkę europejską. Istnieje również możliwość aby utworzenie nowej spółki europejskiej nastąpiło poprzez podział innej spółki europejskiej.

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Konieczne warunki, które musi spełniać podmiot chcący utworzyć spółkę europejską

Podmiot, który zamierza dokonać organizacyjno-strukturalnej reorganizacji spółki akcyjnej, tak aby powstała spółka europejska musi przede wszystkim istnieć zgodnie z prawem jednego z państw UE. Do utworzenia SE konieczne jest również  aby siedziba statutowa oraz siedziba zarządu znajdowała się na terenie UE, przy czym siedziby te nie muszą znajdować się w tym samym kraju. Podmiot założycielski musi jednocześnie spełniać zasadę wielkopaństwowości, czyli co najmniej dwie spółki zakładające spółkę europejską- muszą podlegać prawu dwóch różnych Państw Członkowskich. 

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółka chcąca uczestniczyć w założeniu spółki europejskiej posiada siedzibę zarządu w państwie z poza terenu UE, spółka ta musi spełnić łącznie trzy warunki: (1) posiadać statutową siedzibę w Państwie Członkowskim; (2) spółka utworzona jest zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego; (3) spółka posiada rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką Państwa Członkowskiego.

Proces zakładania spółki europejskiej

REKLAMA

Założycielami SE mogą być wyłącznie osoby prawne.  Aby zarejestrować spółkę europejską musimy ustalić sposób w jaki nasi pracownicy będą zaangażowani w nadzorowanie działalności firmy.  Pracownicy mogą być zaangażowani poprzez swoje przedstawicielstwo w zarządzie, które będzie sprawował osoby organ bądź przedstawiciele wybrani spośród pracowników.

Kolejnym krokiem jest opracowanie planu powołania spółki, który tworzy zarząd lub organ administracyjny. Projekt zostaje następnie zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W polskiej ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej Art.22 szczegółowo określa wymagane dokumenty potrzebne do rejestracji. Wymagania

związane z procesem zawiązania spółki SE różnią się w zależności od sposobu w jaki spółka zostanie utworzona.

Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Danii

Przy zakładaniu spółki europejskiej musimy pamiętać że minimalny kapitał zakładowy wynosi 120tys. euro.  Rejestracje spółki europejskiej, która będzie miała siedzibę statutową na terenie RP powinna odbyć się w terminie sześciu miesięcy od daty sporządzeniu statutu.  Rejestracja spółki europejskiej po uprzednim  opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym, zostanie ogłoszona również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.  Sytuacja prawna spółki przed datą rejestracji jest związana ze sposobem jej utworzenia.

Wszystkie etapy zawiązywania spółki muszą być zgodne z prawem państwa w którym znajduje się siedziba statutowa firmy, w rękach państwa należy wobec kwestia rozstrzygnięcia czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA