REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny
Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może być wykreślony z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdźmy w jakich przypadkach może się to zdarzyć.

Przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej Ministra Gospodarki, w przypadku:

REKLAMA

- gdy prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę;

- wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy bębącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą;

- stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej;

- niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- utraty przez przedsiębiorcę uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej przysługujących cudzoziemcom (Organy administracji rządowej, które posiadają informacje o utracie uprawnień przez cudzoziemców są obowiązane do przekazywania ich Ministrowi Gospodarki za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od otrzymania informacji.);

- gdy wpis został dokonany z naruszeniem prawa.

CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

CEIDG 2012/2013: Zmiana zasad udostępniania i publikowania danych w CEIDG

CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

Oprócz ww. sytuacji, na podstawie art. 35 ust. 1 i 2 Minister Gospodarki może wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG, jeżeli wpis przedsiębiorcy zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki na podstawie przeprowadzonych dotychczas postępowań, można zauważyć, że niezgodności z rzeczywistym stanem rzeczy dotyczą najczęściej nieprawdziwych danych adresowych podawanych przez przedsiębiorców we wpisie.

Przepis zawarty w art. 35 ust. 1 i 2 określa uprawnienie organu do wykreślenia przedsiębiorcy w drodze decyzji, a nie obligujący do jej wydania, tak jak w przypadkach wymienionych powyżej. Zatem jeżeli zachodzą przesłanki, które wskazują na nieprawdziwość danych zawartych we wpisie, przedsiębiorca w trakcie postępowania administracyjnego wzywany jest do dokonania zmiany, bądź złożenia wyjaśnień, jeżeli nie zgadza się z zarzucaną mu nieprawidłowością.

Wówczas, jeżeli przedsiębiorca nie dokona zmiany lub nie złoży wyjaśnień, bądź złożone wyjaśnienia nie wskażą na uprawnienia przedsiębiorcy do podawania we wpisie określonych danych, wówczas przedsiębiorca może zostać wykreślony z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej Ministra Gospodarki.

O wykreśleniu oraz sprostowaniu wpisu Minister Gospodarki niezwłocznie powiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, GUS, ZUS albo KRUS oraz organy koncesyjne.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA