| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może być wykreślony z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdźmy w jakich przypadkach może się to zdarzyć.

Przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej Ministra Gospodarki, w przypadku:

- gdy prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę;

- wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy bębącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą;

- stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej;

- niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

- utraty przez przedsiębiorcę uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej przysługujących cudzoziemcom (Organy administracji rządowej, które posiadają informacje o utracie uprawnień przez cudzoziemców są obowiązane do przekazywania ich Ministrowi Gospodarki za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od otrzymania informacji.);

- gdy wpis został dokonany z naruszeniem prawa.

CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

CEIDG 2012/2013: Zmiana zasad udostępniania i publikowania danych w CEIDG

CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

Oprócz ww. sytuacji, na podstawie art. 35 ust. 1 i 2 Minister Gospodarki może wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG, jeżeli wpis przedsiębiorcy zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki na podstawie przeprowadzonych dotychczas postępowań, można zauważyć, że niezgodności z rzeczywistym stanem rzeczy dotyczą najczęściej nieprawdziwych danych adresowych podawanych przez przedsiębiorców we wpisie.

Przepis zawarty w art. 35 ust. 1 i 2 określa uprawnienie organu do wykreślenia przedsiębiorcy w drodze decyzji, a nie obligujący do jej wydania, tak jak w przypadkach wymienionych powyżej. Zatem jeżeli zachodzą przesłanki, które wskazują na nieprawdziwość danych zawartych we wpisie, przedsiębiorca w trakcie postępowania administracyjnego wzywany jest do dokonania zmiany, bądź złożenia wyjaśnień, jeżeli nie zgadza się z zarzucaną mu nieprawidłowością.

Wówczas, jeżeli przedsiębiorca nie dokona zmiany lub nie złoży wyjaśnień, bądź złożone wyjaśnienia nie wskażą na uprawnienia przedsiębiorcy do podawania we wpisie określonych danych, wówczas przedsiębiorca może zostać wykreślony z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej Ministra Gospodarki.

O wykreśleniu oraz sprostowaniu wpisu Minister Gospodarki niezwłocznie powiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, GUS, ZUS albo KRUS oraz organy koncesyjne.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogdan Zatorski

Ekspert SAGE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »