CEIDG 2012/2013: Zmiana zasad udostępniania i publikowania danych w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
CEIDG 2012/2013
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W trakcie uzgodnień znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie usdg. Doświadczenia z dotychczasowego funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazują na konieczność wprowadzenia zmian w jej działaniu. CEIDG czeka reforma.
REKLAMA
Obecnie udostępniane dane i zasady ich publikowania
Obecnie ustawa sztywno określa zakres danych i informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach podlegających udostępnieniu. Są to dane i informacje wymienione enumeratywnie w art. 25 ust. 1 z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej. CEIDG udostępnia również informacje o uzyskaniu, cofnięciu, utracie i wygaśnięciu uprawnień wynikających koncesji, zezwolenia i licencji oraz dane o wpisie do rejestru działalności regulowanej, zakazie wykonywania działalności określonej we wpisie oraz o wykreśleniu z rejestru.
Polecamy: CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy
Ustawa przewiduje 2 sposoby udostępniania danych: poprzez stronę internetową oraz w sposób „hurtowy” drogą teletransmisji.
Większe potrzeby rynkowe w zakresie udostępniania danych
Doświadczenia z dotychczasowego funkcjonowania CEIDG wskazują, że potrzeby rynkowe w zakresie dostępu do danych są znacznie szersze. Zainteresowani postulują o umożliwienie wyszukiwania wpisów przedsiębiorców według nowych kryteriów np. daty rejestracji oraz o uzyskiwanie przez duże podmioty, takie jak banki, bazy przedsiębiorców potrzebnych do realizacji swoich celów gospodarczych.
Polecamy: CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane
Proponowane zmiany
W projekcie założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej proponuje się:
- nałożenie na Ministra Gospodarki obowiązku udostępnienia na stronie CEIDG wyszukiwarki umożliwiającej wyszukiwanie grup przedsiębiorców wedle zadanych kryteriów;
- umożliwienie samodzielnego uzyskiwania przez przedsiębiorców zaświadczeń na swój temat zawierających również dane niejawne;
- umożliwienie potwierdzania w CEIDG tożsamości konkretnej osoby, poprzez podanie przez ten podmiot np. jej numeru PESEL (np. w trybie odpowiedzi TAK/NIE podmioty takie jak banki uzyskiwałyby informację, czy dana osoba jest wpisana do CEIDG);
- kompleksowa nowelizacja art. 39 usdg w kierunku zrównania podmiotów publicznych i komercyjnych oraz zniesienia opłaty za „hurtowe” udostępnianie danych.
Autor: Katarzyna Hus
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.