| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sądy w orzeczeniach o zakazie działalności mają podawać PKD i PESEL przedsiębiorcy. Dane mają trafiać do CEIDG.

CEIDG 2012/2013

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma wprowadzić poprawki w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej funkcjonującej od lipca 2011 r. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce usprawnić jej działanie.

Zakaz prowadzenia działalności w CEIDG

Obecnie sądy orzekające o zakazie wykonywania działalności gospodarczej nie mają obowiązku wskazywania kodu przypisanego do rodzaju zakazywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ani też numeru PESEL przedsiębiorcy.

Resort gospodarki chce wprowadzić zmiany do ustawy o swobodzie działalności, których celem jest nałożenie na sądy obowiązku wskazywania i przekazywania do CEIDG informacji o rodzaju działalności wg PKD i numeru PESEL przedsiębiorcy, wobec którego orzeczono zakaz. Nowe przepisy mają rozwiązać kwestię interpretacji orzeczeń oraz dostosować terminologię do danych zawartych we wpisach do CEIDG, gdzie przedmiot wykonywanej działalności określa sie zgodnie z PKD.

Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:

  • informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej.

Planowane zmiany mają umożliwić powiązanie informacji zawartych w orzeczeniach z danymi znajdującymi się w CEIDG poprzez jednoznaczne określenie osoby, której zakaz dotyczy. Dzięki temu wyeliminowane zostaną trudności związane z figurowaniem w rejestrze przedsiębiorców o tym samym imieniu i nazwisku oraz rodzaju działalności.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Przedsiębiorca poda więcej danych

Nowelizacja ma również dodać do katalogu danych niezbędnych do dokonania wpisu w CEIDG nazwę skróconą oraz nazwę spółki cywilnej, informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność jedynie w formie spółki cywilnej, a także numer telefonu.

O potrzebie dodania nowych danych do katalogu z art. 25 ust. 1. informowali sami przedsiębiorcy, którzy borykali się z trudnościami m.in. podczas zgłaszania płatnika składek. ZUS wymaga bowiem podania nazwy skróconej prowadzonej działalności jako elementu obligatoryjnego zgłoszenia.

Polecamy:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »