CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
CEIDG 2012/2013
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma wprowadzić poprawki w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej funkcjonującej od lipca 2011 r. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce usprawnić jej działanie.
REKLAMA
Zakaz prowadzenia działalności w CEIDG
REKLAMA
Obecnie sądy orzekające o zakazie wykonywania działalności gospodarczej nie mają obowiązku wskazywania kodu przypisanego do rodzaju zakazywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ani też numeru PESEL przedsiębiorcy.
Resort gospodarki chce wprowadzić zmiany do ustawy o swobodzie działalności, których celem jest nałożenie na sądy obowiązku wskazywania i przekazywania do CEIDG informacji o rodzaju działalności wg PKD i numeru PESEL przedsiębiorcy, wobec którego orzeczono zakaz. Nowe przepisy mają rozwiązać kwestię interpretacji orzeczeń oraz dostosować terminologię do danych zawartych we wpisach do CEIDG, gdzie przedmiot wykonywanej działalności określa sie zgodnie z PKD.
Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:
- informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
- informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
- informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej.
Planowane zmiany mają umożliwić powiązanie informacji zawartych w orzeczeniach z danymi znajdującymi się w CEIDG poprzez jednoznaczne określenie osoby, której zakaz dotyczy. Dzięki temu wyeliminowane zostaną trudności związane z figurowaniem w rejestrze przedsiębiorców o tym samym imieniu i nazwisku oraz rodzaju działalności.
Polecamy: CEIDG - vademecum
Przedsiębiorca poda więcej danych
REKLAMA
Nowelizacja ma również dodać do katalogu danych niezbędnych do dokonania wpisu w CEIDG nazwę skróconą oraz nazwę spółki cywilnej, informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność jedynie w formie spółki cywilnej, a także numer telefonu.
O potrzebie dodania nowych danych do katalogu z art. 25 ust. 1. informowali sami przedsiębiorcy, którzy borykali się z trudnościami m.in. podczas zgłaszania płatnika składek. ZUS wymaga bowiem podania nazwy skróconej prowadzonej działalności jako elementu obligatoryjnego zgłoszenia.
Polecamy:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.