REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Milewski Marcin
CEIDG 2012/2013
CEIDG 2012/2013

REKLAMA

REKLAMA

Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sądy w orzeczeniach o zakazie działalności mają podawać PKD i PESEL przedsiębiorcy. Dane mają trafiać do CEIDG.

CEIDG 2012/2013

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma wprowadzić poprawki w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej funkcjonującej od lipca 2011 r. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce usprawnić jej działanie.

REKLAMA

Zakaz prowadzenia działalności w CEIDG

REKLAMA

Obecnie sądy orzekające o zakazie wykonywania działalności gospodarczej nie mają obowiązku wskazywania kodu przypisanego do rodzaju zakazywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ani też numeru PESEL przedsiębiorcy.

Resort gospodarki chce wprowadzić zmiany do ustawy o swobodzie działalności, których celem jest nałożenie na sądy obowiązku wskazywania i przekazywania do CEIDG informacji o rodzaju działalności wg PKD i numeru PESEL przedsiębiorcy, wobec którego orzeczono zakaz. Nowe przepisy mają rozwiązać kwestię interpretacji orzeczeń oraz dostosować terminologię do danych zawartych we wpisach do CEIDG, gdzie przedmiot wykonywanej działalności określa sie zgodnie z PKD.

Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:

  • informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowane zmiany mają umożliwić powiązanie informacji zawartych w orzeczeniach z danymi znajdującymi się w CEIDG poprzez jednoznaczne określenie osoby, której zakaz dotyczy. Dzięki temu wyeliminowane zostaną trudności związane z figurowaniem w rejestrze przedsiębiorców o tym samym imieniu i nazwisku oraz rodzaju działalności.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Przedsiębiorca poda więcej danych

REKLAMA

Nowelizacja ma również dodać do katalogu danych niezbędnych do dokonania wpisu w CEIDG nazwę skróconą oraz nazwę spółki cywilnej, informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność jedynie w formie spółki cywilnej, a także numer telefonu.

O potrzebie dodania nowych danych do katalogu z art. 25 ust. 1. informowali sami przedsiębiorcy, którzy borykali się z trudnościami m.in. podczas zgłaszania płatnika składek. ZUS wymaga bowiem podania nazwy skróconej prowadzonej działalności jako elementu obligatoryjnego zgłoszenia.

Polecamy:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA