| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: Zatarcie skazania usunie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z CEIDG

CEIDG 2012/2013: Zatarcie skazania usunie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z CEIDG

CEIDG 2012/2013. Resort gospodarki przygotowuje zmiany, które mają pozwolić na usuwanie z wpisów w CEIDG informacji o orzeczonych wobec przedsiębiorcy zakazach prowadzenia działalności. Obecnie informacji usunąć się nie da.

Będzie nowelizacja usdg

Od 1 lipca 2011 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Od 1 stycznia 2012 roku zakończył się okres przeniesienia wpisów z dawnej Ewidencji Działalności Gospodarczej do nowego systemu. Aktualnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W trakcie uzgodnień znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie usdg. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce wprowadzić poprawki w jej funkcjonowaniu.

Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:

  • informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej. Zakaz nie wyłącza możliwości wpisu do CEIDG, za wyjątkiem sytuacji, gdy orzeczony został całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

Z CEIDG usunąć się nie da

Kłopoty sprawia jednak zatarcie skazania, które powinno wiązać się z likwidacją informacji o zakazie. Tak póki co nie jest, ponieważ ustawa nie dopuszcza usunięcia danych, która raz znalazły się w CEIDG. Wymazania nie powoduje nawet wykreślenie wpisu.

Planowane przez resort gospodarki zmiany zakładają nałożenie na Krajowy Rejestr Karny obowiązku przekazywania do CEIDG informacji o zatarciu skazania oraz usunięciu wpisów o zakazie z KRK. Jednocześnie upoważnienie do trwałego usuwania danych z CEIDG w przypadku zatarcia skazania uzyskałby minister gospodarki.

Proponowana modyfikacja przepisów umożliwi wyeliminowanie sytuacji, w której informacje o orzeczonym zakazie prowadzenia działalności zostały wymazane z KRK, a pozostały w CEIDG.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »