| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012 - zmiany

CEIDG 2012 - zmiany

CEIDG w 2012 roku czekają kolejne rewolucje. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej od 1 stycznia 2012 roku będzie wzbogacona o rejestr pełnomocnictw. Zakończony zostanie także proces transferu danych przedsiębiorców zgromadzonych w gminach.

CEIDG w 2012 roku będzie podlegała kolejnym zmianom. Do najważniejszych z nich należy uruchomienie od 1 stycznia 2012 rejestru pełnomocnictw.

CEIDG a rejestr pełnomocnictw

Od 1 stycznia 2012 do formularza CEIDG-1 można wpisać ustanowionych przez przedsiębiorcę pełnomocników. Służy do tego rubryka nr 30.

Zgodnie z wytycznymi resortu gospodarki wpisowi do CEIDG podelgają jedynie pełnomocnicy już ustanowieni w oparciu o odrębne przepisy i zgodnie z przewidywaną przez nie formą (np. na podstawie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania administracyjnego).

Warto jednak pamiętać, że wskazanie pełnomocnika jest dla przedsiębiorcy fakultatywne, a podanie jego danych nie zastępuje procedury ustanowienia. Wprowadzenie danych pełnomocnika równa się z ich udostępnieniem na stronie ceidg.gov.pl (poza numerem PESEL i adresem zamieszkania).

Jakie znacznie praktyczne ma podanie danych pełnomocnika przez przedsiębiorcę? Okazuje się duże. Pełnomocnik nie musi posługiwać się ani dołączać do akt sprawy odrębnych dokumentów w celu reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniach administracyjnych przed organami administracji publicznej. Niestety nie dotyczy to spraw podatkowych i skarbowych.

Resort przewidział możliwość wskazania przez przedsiębiorcę więcej niż jednego pełnomocnika. W tym celu powinien on sięgnąć po formularz CEIDG-PN w 2012 roku (tak jak cała instytucja rejestru przedsiębiorców obowiązujący dopiero od 1 stycznia 2012 roku).

Zobacz jak wygląda: Formularz CEIDG-PN

Przenoszenie danych przedsiębiorców do CEIDG przed 2012 r.

CEIDG od 1 stycznia 2012 r. przeszła zmiany nie tylko w zakresie wprowadzenia rejestru pełnomocnictw. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej w 2012 roku jest również pełną bazą danych zawierającą wpisy dotychczas pozostające w urzędach gmin rozsypanych po całej Polsce. Transfer danych z ewidencji gminnych  trwał do 31 grudnia 2011 roku. Po tym terminie aktywną lub zawieszoną działalność można odszukać za pośrednictwem wyszukiwarki umieszczonej na rządowej stronie CEIDG.

Przedsiębiorca nie może zapomnieć, że z dniem transferu wpisu do CEIDG wójt, burmistrz albo prezydent miasta przestaje być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy, którego wpis przeniesiono.

Jak sprawdzić czy wpis został już przeniesiony? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na wskazanej wyżej stronie ceidg.gov.pl.

Warto, aby przedsiębiorca sprawdził przeniesiony wpis. Zdarzają się błędy. Do najczęstszych należą (za resortem gospodarki):

  • brak kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD2007);
  • wielokrotne wpisy jednego przedsiębiorcy – osoby fizycznej (powielony PESEL);
  • brak numeru PESEL lub NIP;
  • niekompletne dane adresowe.

Zobacz także: Wszystko co przedsiębiorca powinien wiedzieć o CEIDG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »