CEIDG 2012 - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
CEIDG w 2012 roku będzie podlegała kolejnym zmianom. Do najważniejszych z nich należy uruchomienie od 1 stycznia 2012 rejestru pełnomocnictw.
REKLAMA
CEIDG a rejestr pełnomocnictw
Od 1 stycznia 2012 do formularza CEIDG-1 można wpisać ustanowionych przez przedsiębiorcę pełnomocników. Służy do tego rubryka nr 30.
Zgodnie z wytycznymi resortu gospodarki wpisowi do CEIDG podelgają jedynie pełnomocnicy już ustanowieni w oparciu o odrębne przepisy i zgodnie z przewidywaną przez nie formą (np. na podstawie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania administracyjnego).
REKLAMA
Warto jednak pamiętać, że wskazanie pełnomocnika jest dla przedsiębiorcy fakultatywne, a podanie jego danych nie zastępuje procedury ustanowienia. Wprowadzenie danych pełnomocnika równa się z ich udostępnieniem na stronie ceidg.gov.pl (poza numerem PESEL i adresem zamieszkania).
Jakie znacznie praktyczne ma podanie danych pełnomocnika przez przedsiębiorcę? Okazuje się duże. Pełnomocnik nie musi posługiwać się ani dołączać do akt sprawy odrębnych dokumentów w celu reprezentowania przedsiębiorcy w postępowaniach administracyjnych przed organami administracji publicznej. Niestety nie dotyczy to spraw podatkowych i skarbowych.
Resort przewidział możliwość wskazania przez przedsiębiorcę więcej niż jednego pełnomocnika. W tym celu powinien on sięgnąć po formularz CEIDG-PN w 2012 roku (tak jak cała instytucja rejestru przedsiębiorców obowiązujący dopiero od 1 stycznia 2012 roku).
Zobacz jak wygląda: Formularz CEIDG-PN
Przenoszenie danych przedsiębiorców do CEIDG przed 2012 r.
REKLAMA
CEIDG od 1 stycznia 2012 r. przeszła zmiany nie tylko w zakresie wprowadzenia rejestru pełnomocnictw. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej w 2012 roku jest również pełną bazą danych zawierającą wpisy dotychczas pozostające w urzędach gmin rozsypanych po całej Polsce. Transfer danych z ewidencji gminnych trwał do 31 grudnia 2011 roku. Po tym terminie aktywną lub zawieszoną działalność można odszukać za pośrednictwem wyszukiwarki umieszczonej na rządowej stronie CEIDG.
Przedsiębiorca nie może zapomnieć, że z dniem transferu wpisu do CEIDG wójt, burmistrz albo prezydent miasta przestaje być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy, którego wpis przeniesiono.
Jak sprawdzić czy wpis został już przeniesiony? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na wskazanej wyżej stronie ceidg.gov.pl.
Warto, aby przedsiębiorca sprawdził przeniesiony wpis. Zdarzają się błędy. Do najczęstszych należą (za resortem gospodarki):
- brak kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD2007);
- wielokrotne wpisy jednego przedsiębiorcy – osoby fizycznej (powielony PESEL);
- brak numeru PESEL lub NIP;
- niekompletne dane adresowe.
Zobacz także: Wszystko co przedsiębiorca powinien wiedzieć o CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.