Co podlega wpisowi do CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
Dane przedsiębiorcy objęte obowiązkiem wpisania do CEIDG wymienione są w art. 25 znowelizowanej ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Poniżej zamieszczamy listę informacji, które będą wymagane w procesie rejestracji przedsiębiorcy - osoby fizycznej.
REKLAMA
- Firma (czyli nazwa) przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada;
W przypadku osoby fizycznej firmą jest co najmniej imię i nazwisko osoby będącej przedsiębiorcą. Firma może zawierać również inne informacje.
- Numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, o ile taki posiada;
Jeżeli osoba rejestrująca swoją działalność nie posiada numeru REGON, to wniosek o wpis do CEIDG jest w przypadku takiej osoby jednocześnie żądaniem wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
- Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;
W przypadku nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie żądaniem nadania NIP.
Cudzoziemcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie muszą wypełniać we wniosku pól dotyczących numeru PESEL oraz NIP, jeżeli nie posiadają tych oznaczeń.
- Data urodzenia przedsiębiorcy;
- Informacja o obywatelstwie polskim przedsiębiorcy, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach przedsiębiorcy;
- Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony; dane te są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe;
Dane te muszą być zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju.
- Adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile przedsiębiorca takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG;
W przypadku składania wniosku o wpis do CEIDG drogą elektroniczną (co w zamiarze ustawodawcy ma stać się regułą) podanie adresu e-mail będzie niezbędne, ponieważ system teleinformatyczny CEIDG musi przesłać wnioskodawcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku albo informację o przyczynach jego niepoprawności.
Polecamy: Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw a pełnomocnictwo klasyczne - porada
- Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej;
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (od 1 lipca 2011 r. CEIDG), ale może też określić we wniosku późniejszy dzień podjęcia działalności.
- Określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
- Informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej;
- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek;
Jeżeli osoba składająca wniosek o wpis jest stroną umowy spółki cywilnej, to jest ona obowiązana do wprowadzenia informacji dotyczących tej umowy.
- Dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (pkt. obowiązuje od 1.01.2012 r.);
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż mowa tu o pełnomocnictwie ogólnym, tj. takim, które jest udzielane na piśmie i obejmuje umocowanie do wszelkich czynności zwykłego zarządu sprawami przedsiębiorcy. Chodzi tu o dane pełnomocnika wyszczególnione powyżej.
- Informacja o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej;
- Informacja o ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych oraz ustanowieniu kurateli lub opieki;
Teoretycznie możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych.
- Informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania;
- Informacja o wszczęciu postępowania naprawczego;
- Informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
- informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
- informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
- informacja o wykreśleniu wpisu w CEIDG.
Informacje zawarte w punktach 13 - 19 podlegają wpisaniu z urzędu odpowiednio przez kuratora, sąd lub inny organ.
W przypadku cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pojawia się także konieczność wprowadzenia danych dokumentu potwierdzającego specjalny status obcokrajowca, który na podstawie art. 13 ust. 2 Usdg uprawnia go do prowadzenia na terenie Polski działalności gospodarczej na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Takim dokumentem będzie Karta Pobytu i Karta Polaka.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 38 Usdg dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne. Każdy ma prawo dostępu do danych i informacji udostępnionych w tym rejestrze. Jednak ograniczony dostęp dotyczy numeru PESEL przedsiębiorcy oraz jego adresu zamieszkania, chyba, że adres ten jest tożsamy z adresem miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny m.in. w sytuacji, gdy nie zawiera wszystkich wymaganych danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.