REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co podlega wpisowi do CEIDG?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym znajdą się dane przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co podlega wpisowi do CEIDG? Przeczytaj.

Dane przedsiębiorcy objęte obowiązkiem wpisania do CEIDG wymienione są w art. 25 znowelizowanej ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Poniżej zamieszczamy listę informacji, które będą wymagane w procesie rejestracji przedsiębiorcy - osoby fizycznej.

REKLAMA

  • Firma (czyli nazwa) przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada;

W przypadku osoby fizycznej firmą jest co najmniej imię i nazwisko osoby będącej przedsiębiorcą. Firma może zawierać również inne informacje.

  • Numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, o ile taki posiada;

Jeżeli osoba rejestrująca swoją działalność nie posiada numeru REGON, to wniosek o wpis do CEIDG jest w przypadku takiej osoby jednocześnie żądaniem wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;

W przypadku nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie żądaniem nadania NIP.

Cudzoziemcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie muszą wypełniać we wniosku pól dotyczących numeru PESEL oraz NIP, jeżeli nie posiadają tych oznaczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Data urodzenia przedsiębiorcy;
  • Informacja o obywatelstwie polskim przedsiębiorcy, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach przedsiębiorcy;
  • Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony; dane te są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe;

Dane te muszą być zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju.

  • Adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile przedsiębiorca takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG;

W przypadku składania wniosku o wpis do CEIDG drogą elektroniczną (co w zamiarze ustawodawcy ma stać się regułą) podanie adresu e-mail będzie niezbędne, ponieważ system teleinformatyczny CEIDG musi przesłać wnioskodawcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku albo informację o przyczynach jego niepoprawności.

Polecamy: Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw a pełnomocnictwo klasyczne - porada

  • Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej;

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (od 1 lipca 2011 r. CEIDG), ale może też określić we wniosku późniejszy dzień podjęcia działalności.

  • Określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
  • Informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej;
  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek;

Jeżeli osoba składająca wniosek o wpis jest stroną umowy spółki cywilnej, to jest ona obowiązana do wprowadzenia informacji dotyczących tej umowy.

  • Dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (pkt. obowiązuje od 1.01.2012 r.);

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż mowa tu o pełnomocnictwie ogólnym, tj. takim, które jest udzielane na piśmie i obejmuje umocowanie do wszelkich czynności zwykłego zarządu sprawami przedsiębiorcy. Chodzi tu o dane pełnomocnika wyszczególnione powyżej.

  • Informacja o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej;
  • Informacja o ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych  oraz ustanowieniu kurateli lub opieki;

Teoretycznie możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  • Informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania;
  • Informacja o wszczęciu postępowania naprawczego;
  • Informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
  • informacja o wykreśleniu wpisu w CEIDG.

Informacje zawarte w punktach 13 - 19 podlegają wpisaniu z urzędu odpowiednio przez kuratora, sąd lub inny organ.

W przypadku cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pojawia się także konieczność wprowadzenia danych dokumentu potwierdzającego specjalny status obcokrajowca, który na podstawie art. 13 ust. 2 Usdg uprawnia go do prowadzenia na terenie Polski działalności gospodarczej na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Takim dokumentem będzie Karta Pobytu i Karta Polaka.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 38 Usdg dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne. Każdy ma prawo dostępu do danych i informacji udostępnionych w tym rejestrze. Jednak ograniczony dostęp dotyczy numeru PESEL przedsiębiorcy oraz jego adresu zamieszkania, chyba, że adres ten jest tożsamy z adresem miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny m.in. w sytuacji, gdy nie zawiera wszystkich wymaganych danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA