REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co podlega wpisowi do CEIDG?

Tomasz Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym znajdą się dane przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co podlega wpisowi do CEIDG? Przeczytaj.

Dane przedsiębiorcy objęte obowiązkiem wpisania do CEIDG wymienione są w art. 25 znowelizowanej ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Poniżej zamieszczamy listę informacji, które będą wymagane w procesie rejestracji przedsiębiorcy - osoby fizycznej.

REKLAMA

 • Firma (czyli nazwa) przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada;

W przypadku osoby fizycznej firmą jest co najmniej imię i nazwisko osoby będącej przedsiębiorcą. Firma może zawierać również inne informacje.

 • Numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, o ile taki posiada;

Jeżeli osoba rejestrująca swoją działalność nie posiada numeru REGON, to wniosek o wpis do CEIDG jest w przypadku takiej osoby jednocześnie żądaniem wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

 • Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;

W przypadku nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie żądaniem nadania NIP.

Cudzoziemcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie muszą wypełniać we wniosku pól dotyczących numeru PESEL oraz NIP, jeżeli nie posiadają tych oznaczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Data urodzenia przedsiębiorcy;
 • Informacja o obywatelstwie polskim przedsiębiorcy, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach przedsiębiorcy;
 • Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony; dane te są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe;

Dane te muszą być zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju.

 • Adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile przedsiębiorca takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG;

W przypadku składania wniosku o wpis do CEIDG drogą elektroniczną (co w zamiarze ustawodawcy ma stać się regułą) podanie adresu e-mail będzie niezbędne, ponieważ system teleinformatyczny CEIDG musi przesłać wnioskodawcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku albo informację o przyczynach jego niepoprawności.

Polecamy: Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw a pełnomocnictwo klasyczne - porada

 • Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej;

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (od 1 lipca 2011 r. CEIDG), ale może też określić we wniosku późniejszy dzień podjęcia działalności.

 • Określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
 • Informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej;
 • Numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek;

Jeżeli osoba składająca wniosek o wpis jest stroną umowy spółki cywilnej, to jest ona obowiązana do wprowadzenia informacji dotyczących tej umowy.

 • Dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (pkt. obowiązuje od 1.01.2012 r.);

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż mowa tu o pełnomocnictwie ogólnym, tj. takim, które jest udzielane na piśmie i obejmuje umocowanie do wszelkich czynności zwykłego zarządu sprawami przedsiębiorcy. Chodzi tu o dane pełnomocnika wyszczególnione powyżej.

 • Informacja o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej;
 • Informacja o ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych  oraz ustanowieniu kurateli lub opieki;

Teoretycznie możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

 • Informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania;
 • Informacja o wszczęciu postępowania naprawczego;
 • Informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
 • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
 • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
 • informacja o wykreśleniu wpisu w CEIDG.

Informacje zawarte w punktach 13 - 19 podlegają wpisaniu z urzędu odpowiednio przez kuratora, sąd lub inny organ.

W przypadku cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pojawia się także konieczność wprowadzenia danych dokumentu potwierdzającego specjalny status obcokrajowca, który na podstawie art. 13 ust. 2 Usdg uprawnia go do prowadzenia na terenie Polski działalności gospodarczej na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Takim dokumentem będzie Karta Pobytu i Karta Polaka.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 38 Usdg dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne. Każdy ma prawo dostępu do danych i informacji udostępnionych w tym rejestrze. Jednak ograniczony dostęp dotyczy numeru PESEL przedsiębiorcy oraz jego adresu zamieszkania, chyba, że adres ten jest tożsamy z adresem miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny m.in. w sytuacji, gdy nie zawiera wszystkich wymaganych danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA