REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy - porada

Kancelaria KKW
Na czym będzie polegała procedura przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w działalność gospodarczą?
Na czym będzie polegała procedura przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w działalność gospodarczą?

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dokonuje licznych zmian mających na celu zniesienie barier w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt przewiduje także nową procedurę przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Ekspert wyjaśnia na czym będzie polegała.

Wprowadzane regulacje (nowy §5 w art. 551 ksh oraz Rozdział 5a w Dziale III pt. Przekształcenia spółek) umożliwią przedsiębiorcy zmianę formy prawnej prowadzonej działalności w szybszy i mniej skomplikowany sposób.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie przedsiębiorcy mogą dokonać zmiany formy prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej poprzez aport przedsiębiorstwa do nowoutworzonej spółki kapitałowej albo dokonując przeniesienia przedsiębiorstwa na utworzoną spółkę na podstawie umowy (sprzedaży, darowizny), a następnie likwidując prowadzoną działalność.

Wniesienie przedsiębiorstwa do nowotworzonej spółki kapitałowej nie powoduje jednak przejścia zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem (zobowiązania nie wchodzą bowiem w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kc). Podobny problem powstaje w wypadku zezwoleń, licencji i koncesji. Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego wchodzą one w skład przedsiębiorstwa - w praktyce okazuje się, że organy administracyjne w wielu wypadkach uznają, że do ich przejścia nie doszło.

Nowa procedura ma to zmienić. W wypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową ustawa wprowadza zasadę kontynuacji, tak więc spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego, zachowując ciągłość prawną. Spółka przekształcona będzie nabywać ex lege cały majątek przedsiębiorcy, wchodzący w skład jego przedsiębiorstwa oraz stanie się stroną wszystkich umów zawartych w ramach działalności gospodarczej.

Istnieje ryzyko, że w praktyce po dokonanym przekształceniu mogą potencjalnie nastąpić trudności w ustaleniu czy dana rzecz, prawo, wierzytelność lub zobowiązanie weszło do majątku Spółki. Dokumenty sporządzane w ramach przekształcenia powinny być więc bardzo precyzyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011r.?

REKLAMA

Przekształcenie przedsiębiorcy następuje z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia jedynym wspólnikiem albo jedynym akcjonariuszem spółki przekształconej.

Zakres dokumentów i czynności, które powinny zostać podjęte przez przekształcany podmiot są zbliżone do tych wymaganych przy przekształcaniu spółek handlowych. Wprowadzono jednak obostrzenia: zarówno składany plan przekształcenia jak i oświadczenie o przekształceniu powinny zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Obligatoryjne jest poddanie planu przekształcenia (wraz z załącznikami - wyceną aktywów i pasywów spółki) badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd.

Zastosowanie procedury może łączyć się z koniecznością wstrzymania na pewien czas bieżącej działalności, gdyż spółka przekształcona musi uzyskać nowy numer NIP i REGON. Oznacza to, że w okresie od przekształcenia do dnia nadania tych numerów, spółka nie będzie mogła prowadzić bieżącej działalności.

Choć sama regulacja jest lakoniczna, co może rodzić problemy przy jej zastosowaniu w praktyce i w części zbyt sformalizowana, wychodzi naprzeciw potrzebom obrotu gospodarczego. Stanowi istotny instrument, który ułatwi procesy restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Polecamy: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA