Do czego służą bazy MRN i QUOTA?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest MRN?
REKLAMA
MRN (Movement Reference Number) to numer identyfikacyjny nadawany operacji tranzytu przy jej rejestracji w urzędzie wyjścia. Numer służy do jednoznacznego identyfikowania sprawy. Towarzyszy operacji tranzytu w systemie NCTS od momentu jej rozpoczęcia do zakończenia. MRN jest drukowany jako kod paskowy na dokumencie TDT, który fizycznie towarzyszy przewożonym towarom.
Komisja Europejska we współpracy ze służbami celnymi i podatkowymi państw członkowskich opracowała i użytkuje kilka baz danych. Bazy danych są częścią systemu informacyjnego Podatki i Unia Celna.
Co daje MRN?
REKLAMA
Dzięki MRN można śledzić wywóz w przebiegu międzynarodowych operacji tranzytowych. Witryna
EUROPA udostępnia dane przekazywane przez różne systemy informatyczne poszczególnych krajów. Dane podawane są w celach informacyjnych i nie są wiążące tak dla Komisji, jak i administracji krajowych.
MRN pozwala na śledzenie blisko 3 milionów operacji tranzytowych miesięcznie w okresie 100 dni od ich rejestracji w bazie danych. Niestety system nie zapewnia możliwości śledzenia ruchu tranzytowego w czasie rzeczywistym, aktualizacja baz danych przeprowadzana jest codziennie w nocy. Mimo wszystko jednak jest to doskonałe narzędzie, dzięki któremu można kontrolować tranzyt.
Polecamy: SUSPENSIONS, czyli autonomiczne zawieszenia cła
Czym jest QUOTA?
REKLAMA
System QUOTA to aplikacja umożliwiająca szybkie uzyskanie informacji, czy dany towar objęty jest kontyngentem taryfowym. Posługując się kodem CN towaru, można sprawdzić, czy jest on objęty kontyngentem oraz jaki jest aktualny stopień wykorzystania kwoty. Stopień wykorzystania kontyngentu sprawdzamy poprzez „wejście” w numer kontyngentu taryfowego. Znając numer kontyngentu taryfowego, mamy możliwość kontroli stopnia jego wykorzystania.
Kontyngenty taryfowe to określona ilość towaru, która w okresie, na jaki kontyngent taryfowy ustanowiono może być przywieziona i dopuszczona do obrotu po preferencyjnych stawkach celnych. Poza kontyngentem taryfowym stosuje się stawki celne wynikające z taryfy celnej. Wykorzystanie puli kontyngentu taryfowego powoduje naliczanie stawek, które wynikają z unijnej taryfy celnej. Unijne kontyngenty taryfowe są przydzielane za pomocą systemu licencyjnego lub bezpośrednio na granicy zgodnie z zasadą pierwszeństwa.
Kontyngenty taryfowe na towary przemysłowe administrowane są na granicy. Importer podczas odprawy celnej na granicy podaje w dokumencie SAD numer kontyngentu, o który się ubiega i w urzędzie celnym uzyskuje informację o przydzieleniu kontyngentu.
Plafon taryfowy jest elastyczną formą kontyngentu taryfowego. Jego przekroczenie nie oznacza automatycznego zamknięcia możliwości importu na preferencyjnych zasadach, tak jak dzieje się w przypadku kontyngentu. W przypadku plafonu taryfowego taka możliwość nadal istnieje, aż do czasu przywrócenia stosowania stawek celnych wynikających z taryfy celnej, co następuje w drodze stosownego rozporządzenia UE.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Plafony taryfowe dają także możliwość określenia wyższych stawek celnych w ramach ustanowionego plafonu taryfowego. Sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy w ramach otwartego plafonu taryfowego występuje wzmożony import. Plafony taryfowe są administrowane bezpośrednio na granicy.
Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.