Na czym polega autonomiczne zawieszenie poboru cła?
REKLAMA
REKLAMA
Czym są autonomiczne zawieszenia poboru?
REKLAMA
Autonomiczne zawieszenia poboru ceł ustanawiane są przede wszystkim po to, aby możliwe były zakupy towarów, surowców, materiałów i komponentów, które są produkowane w niewystarczającej ilości, jakości lub nie są produkowane w kraju, na obszarze Unii Europejskiej lub w kraju objętym preferencjami taryfowymi.
Celem ustanawianych zawieszeń jest zapewnienie niezbędnych komponentów do produkcji zaawansowanych technologicznie towarów, nawet jeżeli działalność ta polega głównie na montażu części. Autonomicznymi zawieszeniami poboru ceł objęte mogą być także maszyny i urządzenia inwestycyjne przeznaczone do produkcji wysokoprzetworzonych towarów, pod warunkiem, że są one szczególne i konieczne do produkcji łatwo identyfikowalnych produktów i nie naruszają interesów lokalnych przedsiębiorstw.
Polecamy: Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT
Kto może korzystać z autonomicznych środków taryfowych?
Z autonomicznych zawieszeń poboru ceł mogą korzystać firmy produkcyjne. Jeżeli użycie danego produktu jest ograniczone do konkretnego celu, powinno ono być monitorowane zgodnie z procedurami kontroli zgodności z przeznaczeniem.
REKLAMA
Z wnioskiem lub sprzeciwem o modyfikację autonomicznego środka taryfowego mogą występować przedsiębiorcy produkujący na terenie Wspólnoty ze szczególnym zwróceniem uwagi na interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Wnioski należy składać pod adresem: Ministerstwo Gospodarki, Departament Polityki Handlowej, Sekretariat Zespołu do Spraw Środków Taryfowych.
Minimalna kwota cła niezapłaconego w wyniku wprowadzenia autonomicznego zawieszenia poboru cła wynosi 20.000 €. Baza danych zawierająca pełną listę obowiązującą na terenie Wspólnoty znajduje się na stronach Komisji Europejskiej. Baza danych umożliwia wyszukiwanie według kodu TARIC, a poszczególne rekordy zawierają bardzo szczegółowe informacje dotyczące artykułów objętych autonomicznym zawieszeniem poboru cła.
Polecamy: Kim jest upoważniony przedsiębiorca AEO?
Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.