Kim jest upoważniony przedsiębiorca AEO
REKLAMA
REKLAMA
I Ty bądź AEO
REKLAMA
AEO (Authorised Economic Operator) to instytucja określana w polskim porządku prawnym jako upoważniony przedsiębiorca. Kto nim jest? Otóż przedsiębiorca posiadający siedzibę we Wspólnocie, który po spełnieniu przewidzianych przepisami prawa warunków i kryteriów uzyskał jedno ze świadectw AEO i jako wiarygodny przedsiębiorca korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.
Warunki
W celu uzyskania statusu przedsiębiorcy AEO przedsiębiorca powinien:
- odpowiednio przestrzegać wymogów celnych,
- posiadać odpowiedni system zarządzania ewidencjami pozwalający na właściwą kontrolę celną,
- charakteryzować się udokumentowaną wypłacalnością,
- posiadać odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony (tam gdzie znajduje to zastosowanie).
Warto dodać, iż obowiązujące przepisy nie przewidują wymogu uzyskania statusu upoważnionego przedsiębiorcy AOE do otrzymania pozwolenia na zastosowanie procedury o charakterze uproszczonym.Zgodnie z zapowiedziami Służby Celnej RP omawiana instytucja nie zastąpi także agenta celnego.
Przywileje
Posiadanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy wiąże się z uzyskaniem określonych przepisami przywilejów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony w ramach kontroli celnej:
- podleganie mniejszej liczbie kontroli fizycznej towarów i kontroli dokumentów;
- priorytetowe przeprowadzanie kontroli przy wytypowaniu do niej;
- wcześniejsze powiadamianie o wytypowaniu przesyłki do kontroli;
- prawo do składania przywozowej i wywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa;
- prawo do wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w miejscu innym niż urząd celny.
Katalog przywilejów uzależniony jest od rodzaju świadectwa jakie uzyskać chce przedsiębiorca. Szczegółowo rozpisane uprawnienia wskazane zostały w art. 14h – art. 14k Rozporządzenia Wykonawczego.
Prawo celne nie nakazuje przedsiębiorcom podejmowania współpracy jedynie z podmiotami posiadającymi status AEO.
Polecamy: Jak zawarty powinien być kontrakt eksportowy
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie (WE) nr 648/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 kwietnia 2005r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L117 z 4.05.2005, s. 13);
- Rozporządzenia Komisji (WE) z dnia 18 grudnia 2006r. nr 1875/2006 zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Dz. Urz. WE L 360 z 19.12.2006 str. 64) (Rozporządzenie Wykonawcze).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.