REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Milewski Marcin
Kontrakt eksportowy może być zawarty zarówno w sposób formalny i nieformalny.
Kontrakt eksportowy może być zawarty zarówno w sposób formalny i nieformalny.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie kontraktu eksportowego dla niektórych firm może być decydującym punktem w ich rozwoju, dlatego ważne jest, aby był on skonstruowany w sposób prawidłowy. Jak tego dokonać?

Jaka forma?

Kontrakt eksportowy jest umową kupna - sprzedaży towarów i usług, która jest podpisywana z kontrahentem zagranicznym. Co prawda nie istnieje regulacja nakazująca sporządzanie tego typu dokumentu na piśmie, jednak z uwagi na pewność obrotu praktyka pokazuje zdecydowaną przewagę tej formy. Warto rozważyć także możliwe przyszłe konsekwencje w sferze dochodzenia roszczeń wynikających z niewywiązywania się przez kontrahenta z zaciągniętych zobowiązań - brak ustaleń pisemnych nie będzie w tym przypadku stanowił ułatwienia.

REKLAMA

Zobacz także: Wzór kontraktu eksportowego

Sposób zawarcia

Kontrakt eksportowy może być zawarty zarówno w sposób formalny i nieformalny. W pierwszym przypadku chodzi o funkcjonowanie ograniczeń zewnętrznych w stosunku do stron zainteresowanych np. regulamin giełdy przy zawieraniu kontraktu w ramach giełdy. Druga sytuacja odnosi się do braku takich uwarunkowań i pozwala na większą swobodę działań w przedmiocie zawierania przez eksportera i importera umów kosztem bezpieczeństwa transakcji.

Podział kontraktów

Kontrakty eksportowe dzielą się na dokumentowe oraz multidokumentowe:

  • Kontrakt dokumentowy jest sporządzony tylko w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron) o jednakowym brzmieniu.
  • Kontrakt multidokumentowy obejmuje nie tylko dwa jednobrzmiące egzemplarze ale również inne dokumenty dotyczące ustaleń umownych (np. oferta, dokumenty dotyczące wysyłki towarów, dokumenty dotyczące odbioru towarów).

Polecamy: Jakie elementy powinien zawierać kontrakt eksportowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna lista

Przed zawarciem kontraktu eksportowego warto sporządzić listę elementów, które powinny być szczególnie precyzyjnie określone. Takie uzgodnienia jak te dotyczące kosztów, ilości i jakości mają z punktu widzenia handlowego znaczenie podstawowe, więc warto poświęcić im kilka chwil i umieścić w dokumencie w sposób przemyślany, jednoznaczny i łatwy do zinterpretowania przez drugą stronę oraz osoby trzecie.

Polecamy: serwis Leasing

Działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości agencje i fundacje zalecają także sporządzanie listy pytań kontrolnych dotyczących spraw formalnych oraz spraw merytorycznych.

Kwestie formalne to takie, które odnoszą się m.in. do kwestii podpisania przez uprawnione osoby wszystkich stron dokumentów oraz ich ponumerowania. Sprawy merytoryczne to przykładowo jednoznaczne ustalenie co pokrywa określona w kontrakcie cena (koszty magazynowania, przewozu, płatności), oznaczenie zasad reklamacji, wskazanie progu jakościowego towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA