REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Milewski Marcin

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie kontraktu eksportowego dla niektórych firm może być decydującym punktem w ich rozwoju, dlatego ważne jest, aby był on skonstruowany w sposób prawidłowy. Jak tego dokonać?

Jaka forma?

Kontrakt eksportowy jest umową kupna - sprzedaży towarów i usług, która jest podpisywana z kontrahentem zagranicznym. Co prawda nie istnieje regulacja nakazująca sporządzanie tego typu dokumentu na piśmie, jednak z uwagi na pewność obrotu praktyka pokazuje zdecydowaną przewagę tej formy. Warto rozważyć także możliwe przyszłe konsekwencje w sferze dochodzenia roszczeń wynikających z niewywiązywania się przez kontrahenta z zaciągniętych zobowiązań - brak ustaleń pisemnych nie będzie w tym przypadku stanowił ułatwienia.

REKLAMA

Zobacz także: Wzór kontraktu eksportowego

Sposób zawarcia

Kontrakt eksportowy może być zawarty zarówno w sposób formalny i nieformalny. W pierwszym przypadku chodzi o funkcjonowanie ograniczeń zewnętrznych w stosunku do stron zainteresowanych np. regulamin giełdy przy zawieraniu kontraktu w ramach giełdy. Druga sytuacja odnosi się do braku takich uwarunkowań i pozwala na większą swobodę działań w przedmiocie zawierania przez eksportera i importera umów kosztem bezpieczeństwa transakcji.

Podział kontraktów

Kontrakty eksportowe dzielą się na dokumentowe oraz multidokumentowe:

  • Kontrakt dokumentowy jest sporządzony tylko w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron) o jednakowym brzmieniu.
  • Kontrakt multidokumentowy obejmuje nie tylko dwa jednobrzmiące egzemplarze ale również inne dokumenty dotyczące ustaleń umownych (np. oferta, dokumenty dotyczące wysyłki towarów, dokumenty dotyczące odbioru towarów).

Polecamy: Jakie elementy powinien zawierać kontrakt eksportowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna lista

Przed zawarciem kontraktu eksportowego warto sporządzić listę elementów, które powinny być szczególnie precyzyjnie określone. Takie uzgodnienia jak te dotyczące kosztów, ilości i jakości mają z punktu widzenia handlowego znaczenie podstawowe, więc warto poświęcić im kilka chwil i umieścić w dokumencie w sposób przemyślany, jednoznaczny i łatwy do zinterpretowania przez drugą stronę oraz osoby trzecie.

Polecamy: serwis Leasing

Działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości agencje i fundacje zalecają także sporządzanie listy pytań kontrolnych dotyczących spraw formalnych oraz spraw merytorycznych.

Kwestie formalne to takie, które odnoszą się m.in. do kwestii podpisania przez uprawnione osoby wszystkich stron dokumentów oraz ich ponumerowania. Sprawy merytoryczne to przykładowo jednoznaczne ustalenie co pokrywa określona w kontrakcie cena (koszty magazynowania, przewozu, płatności), oznaczenie zasad reklamacji, wskazanie progu jakościowego towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA