Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

REKLAMA
REKLAMA
I. Podwójna składka zdrowotna? Niechętnie zapłacę
REKLAMA
Zdecydowana kandydatka do nagrody bubla prawnego polskiej przedsiębiorczości wszech czasów. Od lat powoduje wypadanie lub jeżenie się włosów na głowach prowadzących firmy. O czym mowa?
Zgodnie z art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ubezpieczony, który uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego opłaca składkę dla każdego z tych tytułów odrębnie.
Skutkiem regulacji jest często spotykany obowiązek podwójnego płacenia za opiekę zdrowotną przez przedsiębiorców, którzy oprócz prowadzenia własnej firmy, pracują także na etacie. Czy są leczeni przez dwa razy bardziej kompetentnych lekarzy, a może przez dwóch lekarzy jednocześnie? Na te pytania ustawodawca odpowiada zasłaniając się zasadą równego traktowania (każdy powinien płacić).
Polecamy: Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez Internet?
II. Deklaruj i raportuj do ZUS – co miesiąc!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc otrzymuje deklaracje i raporty od przedsiębiorców. Wynika to z ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 46 płatnik składek musi:
- obliczać;
- potrącać z dochodów ubezpieczonych;
- rozliczać oraz
- opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy zestawienie należnych składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych.
Jednocześnie powinien uwzględnić podział na składki finansowane przez ubezpieczonego i przez płatnika oraz budżet państwa i PFRON.
Eksperci od miesięcy proponują wprowadzenie rozliczeń kwartalnych.
III. Ja też mam zaświadczenie lekarskie
Chorujący w ciągu roku Polacy skutecznie zwiększają liczbę wycinanych na świecie drzew. Wszystko to przez liczbę wystawianych zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na barkach ubezpieczonego spoczywa obowiązek dostarczenia płatnikowi zasiłków zaświadczenia lekarskiego nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.
Oprócz kopii, którą otrzymuje ubezpieczony, lekarz przetrzymuje drugą przez okres co najmniej trzech lat. Oryginał wędruje do ZUS-u, a pierwsza kopia do pracodawcy.
Czy nie prościej byłoby zelektronizować procedurę?
IV. Udowodnij okres składkowy
W liście zbędnych obowiązków informacyjnych nie mogło zabraknąć konieczności wystawiania dokumentów, które ma posłużyć udowodnieniu okresów składkowych oraz nieskładkowych. Zażądać tego może np. ZUS jako organ rentowy na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawodawca zapomniał, że niezbędne dane (od dnia 1 stycznia 1999 r.) organ rentowy znajdzie w comiesięcznych deklaracjach rozliczeniowych pracodawcy.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA