REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Milewski Marcin
Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?
Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najprostszych sposobów na zarabianie. ZUS, US, a także około 40 podmiotów uprawnionych do kontroli (w skrajnych przypadkach) oraz liczne obowiązki informacyjne uprzykrzają codzienne życie przedsiębiorcy. Co najbardziej utrudnia prowadzenie działalności?

I. Podwójna składka zdrowotna? Niechętnie zapłacę

REKLAMA

Zdecydowana kandydatka do nagrody bubla prawnego polskiej przedsiębiorczości wszech czasów. Od lat powoduje wypadanie lub jeżenie się włosów na głowach prowadzących firmy. O czym mowa?

Zgodnie z art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ubezpieczony, który uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego opłaca składkę dla każdego z tych tytułów odrębnie.

Skutkiem regulacji jest często spotykany obowiązek podwójnego płacenia za opiekę zdrowotną przez przedsiębiorców, którzy oprócz prowadzenia własnej firmy, pracują także na etacie. Czy są leczeni przez dwa razy bardziej kompetentnych lekarzy, a może przez dwóch lekarzy jednocześnie? Na te pytania ustawodawca odpowiada zasłaniając się zasadą równego traktowania (każdy powinien płacić).

Polecamy: Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez Internet?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II. Deklaruj i raportuj do ZUS – co miesiąc!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc otrzymuje deklaracje i raporty od przedsiębiorców. Wynika to z ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 46 płatnik składek musi:

  • obliczać;
  • potrącać z dochodów ubezpieczonych;
  • rozliczać oraz
  • opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy zestawienie należnych składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych.

Jednocześnie powinien uwzględnić podział na składki finansowane przez ubezpieczonego i przez płatnika oraz budżet państwa i PFRON.

Eksperci od miesięcy proponują wprowadzenie rozliczeń kwartalnych.

III. Ja też mam zaświadczenie lekarskie

Chorujący w ciągu roku Polacy skutecznie zwiększają liczbę wycinanych na świecie drzew. Wszystko to przez liczbę wystawianych zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na barkach ubezpieczonego spoczywa obowiązek dostarczenia płatnikowi zasiłków zaświadczenia lekarskiego nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Oprócz kopii, którą otrzymuje ubezpieczony, lekarz przetrzymuje drugą przez okres co najmniej trzech lat. Oryginał wędruje do ZUS-u, a pierwsza kopia do pracodawcy.

Czy nie prościej byłoby zelektronizować procedurę?

IV. Udowodnij okres składkowy

W liście zbędnych obowiązków informacyjnych nie mogło zabraknąć konieczności wystawiania dokumentów, które ma posłużyć udowodnieniu okresów składkowych oraz nieskładkowych. Zażądać tego może np. ZUS jako organ rentowy na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawodawca zapomniał, że niezbędne dane (od dnia 1 stycznia 1999 r.) organ rentowy znajdzie w comiesięcznych deklaracjach rozliczeniowych pracodawcy.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA