reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najprostszych sposobów na zarabianie. ZUS, US, a także około 40 podmiotów uprawnionych do kontroli (w skrajnych przypadkach) oraz liczne obowiązki informacyjne uprzykrzają codzienne życie przedsiębiorcy. Co najbardziej utrudnia prowadzenie działalności?

Zdecydowana kandydatka do nagrody bubla prawnego polskiej przedsiębiorczości wszech czasów. Od lat powoduje wypadanie lub jeżenie się włosów na głowach prowadzących firmy. O czym mowa?

Zgodnie z art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ubezpieczony, który uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego opłaca składkę dla każdego z tych tytułów odrębnie.

Skutkiem regulacji jest często spotykany obowiązek podwójnego płacenia za opiekę zdrowotną przez przedsiębiorców, którzy oprócz prowadzenia własnej firmy, pracują także na etacie. Czy są leczeni przez dwa razy bardziej kompetentnych lekarzy, a może przez dwóch lekarzy jednocześnie? Na te pytania ustawodawca odpowiada zasłaniając się zasadą równego traktowania (każdy powinien płacić).

Polecamy: Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez Internet?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc otrzymuje deklaracje i raporty od przedsiębiorców. Wynika to z ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 46 płatnik składek musi:

  • obliczać;
  • potrącać z dochodów ubezpieczonych;
  • rozliczać oraz
  • opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy zestawienie należnych składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych.

Jednocześnie powinien uwzględnić podział na składki finansowane przez ubezpieczonego i przez płatnika oraz budżet państwa i PFRON.

Eksperci od miesięcy proponują wprowadzenie rozliczeń kwartalnych.

Chorujący w ciągu roku Polacy skutecznie zwiększają liczbę wycinanych na świecie drzew. Wszystko to przez liczbę wystawianych zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na barkach ubezpieczonego spoczywa obowiązek dostarczenia płatnikowi zasiłków zaświadczenia lekarskiego nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Oprócz kopii, którą otrzymuje ubezpieczony, lekarz przetrzymuje drugą przez okres co najmniej trzech lat. Oryginał wędruje do ZUS-u, a pierwsza kopia do pracodawcy.

Czy nie prościej byłoby zelektronizować procedurę?

W liście zbędnych obowiązków informacyjnych nie mogło zabraknąć konieczności wystawiania dokumentów, które ma posłużyć udowodnieniu okresów składkowych oraz nieskładkowych. Zażądać tego może np. ZUS jako organ rentowy na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawodawca zapomniał, że niezbędne dane (od dnia 1 stycznia 1999 r.) organ rentowy znajdzie w comiesięcznych deklaracjach rozliczeniowych pracodawcy.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama