reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?

Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?

- Mam zarejestrowaną jedną działalność gospodarczą. Niedawno założyłam nową spółkę z córką, zatrudnioną dodatkowo na etacie. Ja płacę dwie składki zdrowotne, córka również. Łącznie musimy odprowadzać aż cztery składki - żali się pani Maria z Łodzi. W takiej sytuacji znajduje się niejeden polski przedsiębiorca. Problem opłacania kilku składek dotyka wielu osób, które oprócz etatu pracują na umowę zlecenie czy prowadzą działalność gospodarczą. Pomimo rozżalenia przepisy są nieugięte.Art. 82 ustawy o świadczeniach zdrowotnych wyraźnie określa, że przedsiębiorca, uzyskujący przychody z więcej niż jednego tytułu jest zobligowany do płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego tytułu oddzielnie. Oznacza to, że osoba prowadząca działalności gospodarczą i jednocześnie pracująca musi płacić składkę podwójnie.

W zależności od ilości działalności gospodarczych przedsiębiorca musi odprowadzać tyle składek zdrowotnych, ile tych działalności prowadzi. Nie ma w tym względzie wyjątków. Od każdej z wyszczególnionych w art 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej działalności pozarolniczej, składka naliczana jest odrębnie. Z praktycznego punktu widzenia dla wielu przedsiębiorców jest to przepis absurdalny, a nawet dyskryminujący. - Skoro płacę składkę dwa razy, to czy w momencie gdy zachoruję, opieka w szpitalu będzie dwa razy lepsza? Albo gdy mam grypę to przyjeżdża do mnie dwóch lekarzy? - pyta pan Maciej, właściciel małej firmy budowlanej z Warszawy, zatrudniony również na pół etatu.

Otóż jak się okazuje, opłacanie podwójnej składki nie implikuje lepszej, podwójnej opieki zdrowotnej. Jest ona taka sama dla wszystkich, zarówno dla tych płacących raz, jak i dla tych płacących kilka razy. Nie ma lepszego traktowanie, gdy płaci się więcej. Dlatego wielu przedsiębiorców uważa ten przepis za nielogiczny i niesprawiedliwy.

Polecamy: Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

W odpowiedzi na te zarzuty ustawodawca odnosi się do podstawowych zasad systemu ubezpieczeń społecznych, mianowicie do zasady równego traktowania oraz zasady solidarności społecznej. W tym kontekście każdy obywatel ma prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez państwo.

Opieka zdrowotna jest zatem jednakowa dla wszystkich. Co się tyczy zaś samych zasad korzystania z opieki, nie zależą one od udziału poszczególnych środków finansowych obywateli w tworzeniu państwowych zasobów publicznych, z których opłacana jest opieka zdrowotna (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 stycznia 2004 r. sygn. K 14/03 (OTK-A 2004/1/1)). Według ustawodawcy nie ma więc podstaw twierdzić, że płacenie kilku składek powinno gwarantować lepsze świadczenia.

Przedsiębiorcy są zgodni, że zasada równego traktowania jest społecznie sprawiedliwa, tylko pytają dlaczego ustawodawca nie jest w takim razie konsekwentny w aplikacji owej zasady równości do kwestii składki zdrowotnej? To pytanie pozostaje jednak bez odpowiedzi, a przedsiębiorca musi zgodzić się na płacenie dwóch świadczeń.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama